Bémova buňka: Ať kongres nakáže hlasovat proti Lisabonu

Domácí Domácí
19. 11. 2008 21:03
Sněm ODS v Praze 6 má návrh pro kongres
Také z ODS zní Ne.
Také z ODS zní Ne. | Foto: Blahoslav Hruška

Praha - Domovská organizace Pavla Béma, jednoho z uchazečů o post předsedy ODS, hodlá zmařit ratifikaci Lisabonské smlouvy už na nadcházejícím kongresu největší vládní strany.

Na něm se bude po prohraných volbách volit předseda, a právě pražský primátor a někdejší starosta Prahy 6 Bém bude kandidovat proti nynějšímu předsedovi ODS premiérovi Mirku Topolánkovi.

Oblastní sdružení v Praze 6 se na svém sněmu dohodlo, že navrhne kongresu usnesení, podle něhož by byli senátoři a poslanci ODS zavázáni hlasovat proti ratifikaci Lisabonské smlouvy.

Pro hlasovalo 49 ze 60 členů sdružení, mezi nimi i Bém a europoslanec Jan Zahradil, který je znám svými euroskeptickými postoji.

Bém býval místopředsedou tamní rady, dnes je už jen řadovým členem místního sdružení v Dejvicích. "ODS Praha 6 v zásadě jinými slovy a poněkud razantnějizopakovala usnesení z posledního kongresu ODS, který zavazuje každého člena ODS bránit jakémukoliv přesunu národních kompetencí na bruselskou úroveň. I pana předsedu ODS, i prvního místopředsedu," řekl deníku Aktuálně.cz Bém.

"Pokud zvážím plusy a mínusy Lisabonské smlouvy, převažují mínusy," doplňuje primátora předseda sdružení a starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. "Pro mě ta smlouva představuje omezení národní suverenity. Nechci, aby kdokoliv jiný něco diktoval České republice," dodal.

Chalupa tvrdí, že se najedná o součást boje o křeslo předsedy a předkongresový dloubanec do Topolánka. "Tento postoj na Praze 6 je už několik let stále stejný," řekl Chalupa.

Termín ratifikace ještě není znám, premiér Topolánek naposled hovořil o tom, že by se o smlouvě v parlamentu jednalo až napřesrok zjara, kdy už bude Česká republika předsedat EU.

Příští týden se však Lisabonskou smlouvou bude zabývat Ústavní soud. Na podnět senátorů ODS, k nimž se přidal prezident Klaus, bude posuzovat, zda je smlouva v souladu s českou ústavou. Mohly by také říci, jakým poměrem hlasů má být smlouva v parlamentu ratifikována - zda je k tomu třeba takzvané ústavní (třípětinové) většiny.

ODS přišla v posledních senátních volbách v horní komoře o nadpoloviční většinu a nyní disponuje 35 hlasy, ve sněmovně má 79 poslanců. Další dva členové ODS stranický poslanecký klub opustili.

Proti smlouvě budou v parlamentu hlasovat podle dosavadních proklamací také komunisté. Ti mají tři senátory a 26 poslanců.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Z Pásma Gazy byly na Izrael odpáleny rakety, tvrdí armáda. Čeká střety

Z palestinského Pásma Gazy bylo do Izraele v úterý ráno odpáleno mnoho raket. Podle agentury Reuters to oznámila izraelská armáda s tím, že očekává několikadenní střety. Nejnovější napětí přichází poté, co Izrael v Gaze zabil vysoce postaveného člena militantní skupiny Islámský džihád. Podle listu The Times of Israel proti raketám z Gazy zasáhla izraelská protivzdušná obrana. V Tel Avivu mezitím zazněly varovné sirény.

Podle Reuters nejsou zprávy o žádných zraněných. Izraelská policie ale preventivně uzavřela silnice v blízkosti Pásma Gazy. Mezinárodní Ben Gurionovo letiště oznámilo, že provoz omezovat nebude. Podle The Times of Israel ale byly dnes na pokyn armády uzavřeny školy mezi hranicí s Gazou a Tel Avivem.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Portlík

Post předsedy pražské ODS obhájil místostarosta Prahy 9 Tomáš Portlík. Na regionálním sněmu pro něj hlasovalo všech 68 přítomných delegátů. Portlík byl jediným kandidátem a nominovalo jej 12 z 15 oblastních sdružení. Poprvé se stal předsedou pražských občanských demokratů v listopadu 2017, kdy ve funkci nahradil bývalého místostarostu Prahy 10 Filipa Humplíka. Delegáti dnes rovněž zvolili prvního místopředsedu a trojici místopředsedů.

"Vám slibuji dva roky zábavy a oponentům dva roky úzkosti," řekl Portlík po volbě. Ke zvolení mu pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. Připomněl, že Portlík říkal, že pražská ODS je jednotná a konsolidovaná. "Ale že takto, to jsem netušil," řekl k volebnímu výsledku Fiala.

Další zprávy