Praha - Nedodržení rozpočtového schodku by mohlo být podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) důvodem pádu vlády.
Připustil to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. ODS a TOP 09 podle Vondry nicméně neuvažují o zvýšení firemních daní, jak v uplynulých dnech žádala nejmenší vládní strana Věci veřejné a jak by si přála opozice.
Vondra uvedl, že navýšení firemní daně o procento by vyneslo sedm miliard korun, ovšem ne hned. Okamžitě by se na příjmech rozpočtu projevilo pouze navýšení daně z přidané hodnoty.
Daňové příjmy státu sice meziročně rostou, ale méně než plánovalo ministerstvo financí. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 135 miliard korun.
Věci veřejné proto při vyjednávání o dodatku ke koaliční dohodě prosazovaly zvýšení firemní daně, ale nepochodily. Jednaní o rozpočtu na příští rok i podle nich bude složité, už kvůli tomu, že ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) údajně navrhuje krátit rozpočty ministerstev VV.
Na zvýšení DPH se koaliční strany již dohodly. Příští rok má vzrůst nižší sazba na 14 procent, v roce 2013 se mají obě sazby sjednotit na 17,5 procentech. Premiér Petr Nečas nedávno připustil, že by se mohla zvýšit na 19 procent, a to kvůli dopadům krize v Řecku.
Daně se nedaří vybírat
Opozice ale tvrdí, že by tak vláda pouze kryla náklady svých reformních kroků.
V uplynulém týdnu ministerstvo financí zveřejnilo údaje, které ukázaly, že se státu nedaří vybírat daně. Je ale třeba ještě počkat na výsledky z června, kdy platí daně firmy. Nižší výběr Vondra přičítá hospodářské krizi, zvýšení firemních daní by podle něho pouze podvázalo růst ekonomiky.
Daňové příjmy bez pojistného na sociální zabezpečení meziročně stouply o necelá dvě procenta na 262,6 miliardy korun. Schválený rozpočet ovšem počítá s růstem o téměř sedm procent.
Právě kvůli horšímu vývoji daňových příjmů, který souvisí s vývojem ekonomiky, ministr financí Miroslav Kalousek uvažuje o škrtech v příštím i přespříštím roce. Příští rok by podle jednoho z předběžných návrhů měla ministerstva ušetřit zhruba 20 miliard korun a v roce 2013 dalších 55 miliard korun. Cílem je dodržet schválené střednědobé výdajové rámce.
Celkové příjmy rozpočtu ke konci června meziročně mírně klesly na 507,6 miliardy korun. Rozpočet přitom počítá s téměř šestiprocentním růstem.
Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát ke konci června vybral necelých 94,6 miliardy korun, meziročně o sedm procent více. Ministerstvo financí letos počítá s růstem inkasa o 3,9 procenta, zvýšení by ovšem letos podle úřadu nemělo být tak výrazné jako v roce 2010, kdy obě sazby DPH stouply o jeden procentní bod.