Rozpad Úsvitu pokračuje. Poslanecký klub opustil Šarapatka

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 3. 2015 12:16
Milan Šarapatka uvedl, že už dál nemůže spojovat svoje jméno s hnutím Úsvit, kterým zmítají spory o zneužité desítky milionů.
Milan Šarapatka
Milan Šarapatka | Foto: Hnutí Úsvit

Praha - Poslanec Milan Šarapatka ve středu přerušil členství v poslaneckém klubu hnutí Úsvit. Jako důvod uvedl nejasnosti ve financování, nepřehlednost situace v hnutí a to, že neměl možnost seznámit se s výsledky kontroly účetnictví Úsvitu. 

"Ve chvíli, kdy spolu hlavní aktéři sporu v přímém přenosu vedou spor nikoli o politických vizích, ale o zneužití mnoha desítek milionů korun, nepovažuji nadále za možné spojovat své jméno s hnutím Úsvit přímé demokracie," napsal Šarapatka.

Šarapatka se již v lednu distancoval od spolupráce na zahraniční politice hnutí. Reagoval tak například na výzvy předsedy hnutí Tomia Okamury k obtěžování muslimů "venčením prasat" kolem mešit nebo přirovnání Spojených států amerických k nacistickému Německu. Okamurova veřejná vystoupení tehdy Šarapatka označil za nepřijatelná.

Otevřený dopis od místopředsedy poslanecké frakce

Hnutím Úsvit zmítají vnitřní spory, například kvůli hospodaření. V únoru se většina poslanců rozhodla založit nové politické uskupení. Okamura jejich jednání označil za puč a pokus o převzetí uskupení. V úterý poslanecký klub Úsvitu vyloučil ze svých řad Okamuru a bývalého předsedu klubu Radima Fialu.

Na Okamuru se ve středu také obrátil otevřeným dopisem místopředseda poslaneckého klubu Petr Adam, také jeden z nespokojených poslanců. Adam od Okamury požaduje omluvu za údajné lži. Vyčítá mu například, že poslancům nenaslouchal.

"Členové strany nejsou Vašimi zaměstnanci a promiňte, poslanci nejsou užiteční idioti. Bohužel se tak většina z nás mnohdy cítila. Prohlásil jste, že s nikým z nás se stejně do budoucna nepočítá, kromě Radima Fialy a možná i (předsedy klubu Marka) Černocha na pozici Vašeho řidiče. To není spekulace, to je skutečnost potvrzená dvěma svědky," píše Adam v otevřeném dopise.

Okamura to ale označil za naprostý nesmysl. "Vůbec si nepamatuji, že bych něco takového někdy řekl, a ani bych to neřekl," prohlásil. "Pučisté na mě budou už celý život házet bláto a špínu a mně nezbývá než si utřít obličej a jít dál," reagoval. "Do hnutí Úsvit přijde ještě 50 milionů korun a o ty se tady hraje," řekl k současným sporům.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. Pomohly jim k tomu remízy třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0) ve 42. kole druhé ligy. "Kanárci" jsou tím pádem z jejich dosahu, v čele tabulky mají osmibodový náskok na druhý Watford a k dobru večerní zápas s Bournemouthem. K zajištění prvního místa jim v posledních pěti duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy