Miliony za PR i Facebook. Úsvit vystavil Okamurovi účet

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
24. 3. 2015 17:55
Okamura se u kontrolní komise dožadoval potvrzení, že od Úsvitu nedostal ani korunu. Straníci, se kterými je ve sporu, mu místo toho sečetli výdaje na jeho propagaci.
Foto: hnutí Úsvit

Praha - PR služby za pět milionů nebo 600 tisíc za reklamu na Facebooku. Auditní zpráva hnutí Úsvit obsahuje i část, která podrobně popisuje, kolik stranu stála propagace předsedy Tomia Okamury a kolik si u ní fakturoval.

Pikantní přitom je, že pasáž se ve zprávě objevila na Okamurovu žádost. Ten totiž v dopise požádal auditory, aby potvrdili, že z peněz hnutí nedostal ani korunu.

A tak mu spolustraníci, kteří se s ním teď ostře hádají o budoucnost strany, škodolibě vypočetli všechny služby, které za něj museli platit. Jde například o náklady na druhého Okamurova sněmovního asistenta, který hnutí stál přes 130 tisíc korun.

643 tisíc korun dalo hnutí za propagaci Okamurova facebookového profilu. Firma PP Click si podle Okamury účtovala 50 tisíc měsíčně. "Dělají mi reklamu na Facebooku každý den. Mám tam 130 tisíc fanoušků,“ komentoval to předseda Úsvitu, kterého kvůli financování strana vyzvala k rezignaci a následně ho ze svých řad vyloučil poslanecký klub.

Další dvě firmy – ATM a 10 minutes – inkasovaly přes pět milionů korun za to, že dělaly Okamurovi PR, pomáhaly mu s projevy nebo analýzami. Do konce volebního období měly navíc podle smlouvy dostat dalších dvacet milionů korun. A jak upozornila Česká televize, firma ATM sídlí v polorozbořeném domě obývaném bezdomovci. Podle Okamury ale firmy dodávaly kvalitní podklady.

"To jsou služby, které jsem sice čerpal já, ale profitovalo z nich celé hnutí. Když si vezmete minulý podzim a škrtnete si z něj všechna prohlášení a vystoupení Tomia Okamury, co vám zbyde? Nic. Nebýt mě, tak by se o Úsvitu neslyšelo,“ dodal Okamura.

Právě to ale může být kamenem úrazu. Ze zákulisních rozhovorů vyplývá, že se některým členům strany nelíbí, že si Okamura za peníze hnutí dělá osobní propagaci, zatímco oni zůstávají v pozadí.

Peníze na volby

Součástí "účtu“ jsou i částky, které hnutí Okamurovi posílalo na účet nebo jeho firmám. Například mu uhradilo fakturu na 560 tisíc za přípravu senátních a evropských voleb. Okamura se brání tím, že šlo o peníze na kampaň, kterými vypomohl v době, kdy hnutí nemělo peníze.

Auditoři mu ve své zprávě ale oponují: "Faktura byla vystavena za přípravu a plán kampaně, samotná kampaň byla hrazena přímo jednotlivým dodavatelům.“ Podobně Okamura vysvětluje i zamotaný příběh se čtyřmi miliony, na který loni upozornil časopis Reflex. Hnutí je vyplatilo na základě smlouvy z roku 2013 o mediálním poradenství, peníze se ale nakonec partaji vrátily.

"Po zásahu auditora a vedení Hnutí postupně dobropisoval vystavené a uhrazené faktury a finanční prostředky vedené jako pohledávky Hnutí za Tomio Okamurou vrátil,“ stojí ve zprávě. Podle Okamury šlo i v tomto případě o jeho vlastní peníze na kampaň. Obě strany se navíc dohadují o úrok ve výši 200 tisíc, který má Okamura údajně doplatit. Šéf strany tvrdí, že předsednictvo úrok před několika dny zrušilo.

Je také přesvědčen, že "pučisté“ chtějí poukazováním na jeho PR firmy odvést pozornost od skutečně kontroverzní zakázky Úsvitu – smlouvy s účetní firmou Celsianus, ve které působí jeden z pučistů a kterou Okamurovi údajně doporučil bývalý šéf Věcí veřejných Vít Bárta. Firma zatím dostala zaplaceno 26 milionů korun a dalších 33 by měla inkasovat do roku 2017. Okamura přitom smlouvu, kterou kritizuje, sám podepsal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy