Miliony za PR i Facebook. Úsvit vystavil Okamurovi účet

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
24. 3. 2015 17:55
Okamura se u kontrolní komise dožadoval potvrzení, že od Úsvitu nedostal ani korunu. Straníci, se kterými je ve sporu, mu místo toho sečetli výdaje na jeho propagaci.
Foto: hnutí Úsvit

Praha - PR služby za pět milionů nebo 600 tisíc za reklamu na Facebooku. Auditní zpráva hnutí Úsvit obsahuje i část, která podrobně popisuje, kolik stranu stála propagace předsedy Tomia Okamury a kolik si u ní fakturoval.

Pikantní přitom je, že pasáž se ve zprávě objevila na Okamurovu žádost. Ten totiž v dopise požádal auditory, aby potvrdili, že z peněz hnutí nedostal ani korunu.

A tak mu spolustraníci, kteří se s ním teď ostře hádají o budoucnost strany, škodolibě vypočetli všechny služby, které za něj museli platit. Jde například o náklady na druhého Okamurova sněmovního asistenta, který hnutí stál přes 130 tisíc korun.

643 tisíc korun dalo hnutí za propagaci Okamurova facebookového profilu. Firma PP Click si podle Okamury účtovala 50 tisíc měsíčně. "Dělají mi reklamu na Facebooku každý den. Mám tam 130 tisíc fanoušků,“ komentoval to předseda Úsvitu, kterého kvůli financování strana vyzvala k rezignaci a následně ho ze svých řad vyloučil poslanecký klub.

Další dvě firmy – ATM a 10 minutes – inkasovaly přes pět milionů korun za to, že dělaly Okamurovi PR, pomáhaly mu s projevy nebo analýzami. Do konce volebního období měly navíc podle smlouvy dostat dalších dvacet milionů korun. A jak upozornila Česká televize, firma ATM sídlí v polorozbořeném domě obývaném bezdomovci. Podle Okamury ale firmy dodávaly kvalitní podklady.

"To jsou služby, které jsem sice čerpal já, ale profitovalo z nich celé hnutí. Když si vezmete minulý podzim a škrtnete si z něj všechna prohlášení a vystoupení Tomia Okamury, co vám zbyde? Nic. Nebýt mě, tak by se o Úsvitu neslyšelo,“ dodal Okamura.

Právě to ale může být kamenem úrazu. Ze zákulisních rozhovorů vyplývá, že se některým členům strany nelíbí, že si Okamura za peníze hnutí dělá osobní propagaci, zatímco oni zůstávají v pozadí.

Peníze na volby

Součástí "účtu“ jsou i částky, které hnutí Okamurovi posílalo na účet nebo jeho firmám. Například mu uhradilo fakturu na 560 tisíc za přípravu senátních a evropských voleb. Okamura se brání tím, že šlo o peníze na kampaň, kterými vypomohl v době, kdy hnutí nemělo peníze.

Auditoři mu ve své zprávě ale oponují: "Faktura byla vystavena za přípravu a plán kampaně, samotná kampaň byla hrazena přímo jednotlivým dodavatelům.“ Podobně Okamura vysvětluje i zamotaný příběh se čtyřmi miliony, na který loni upozornil časopis Reflex. Hnutí je vyplatilo na základě smlouvy z roku 2013 o mediálním poradenství, peníze se ale nakonec partaji vrátily.

"Po zásahu auditora a vedení Hnutí postupně dobropisoval vystavené a uhrazené faktury a finanční prostředky vedené jako pohledávky Hnutí za Tomio Okamurou vrátil,“ stojí ve zprávě. Podle Okamury šlo i v tomto případě o jeho vlastní peníze na kampaň. Obě strany se navíc dohadují o úrok ve výši 200 tisíc, který má Okamura údajně doplatit. Šéf strany tvrdí, že předsednictvo úrok před několika dny zrušilo.

Je také přesvědčen, že "pučisté“ chtějí poukazováním na jeho PR firmy odvést pozornost od skutečně kontroverzní zakázky Úsvitu – smlouvy s účetní firmou Celsianus, ve které působí jeden z pučistů a kterou Okamurovi údajně doporučil bývalý šéf Věcí veřejných Vít Bárta. Firma zatím dostala zaplaceno 26 milionů korun a dalších 33 by měla inkasovat do roku 2017. Okamura přitom smlouvu, kterou kritizuje, sám podepsal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy