Referendum je hra s ohněm, říká starosta, který chce připravit Hlavatého o Senát

Radek Dragoun Radek Dragoun
10. 1. 2018 18:14
Společně s prvním kolem prezidentských voleb si lidé na Trutnovsku budou volit také senátora. Ve druhém kole mají na výběr mezi podnikatelem Jiřím Hlavatým (za ANO) a dlouholetým starostou Vrchlabí Janem Sobotkou (za STAN). Hlavatý měl být senátorem až do roku 2020, když však v říjnu úspěšně kandidoval do sněmovny, o mandát přišel. A teď ho chce zpátky. V prvním kole ho však se ziskem 33,51 procenta porazil Sobotka, který je v regionu velmi oblíbeným politikem. "Senát je něco, co by bylo vrcholem mé profesní kariéry," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Starosta Vrchlabí Jan Sobotka.
Starosta Vrchlabí Jan Sobotka. | Foto: ČTK

Proč jste se rozhodl kandidovat do Senátu?

Já jsem se nerozhodl sám. Byl jsem vyzván STAN, abych to zkusil. Pak jsem si to rozmýšlel, ale moc času na to nebylo. Nakonec jsem si řekl: dobře. V roce 2008 jsem to už zkoušel, tak už mám za sebou určitou zkušenost. Bylo to velmi rychlé rozhodnutí a probíhalo současně s koncem parlamentních voleb v roce 2017.

Co byl ale ten moment, kdy jste si řekl, že do toho tedy půjdete?

Samozřejmě jsem se doma ptal manželky, protože ta práce je i pro ni velmi náročná. Nejsem pořád doma a tak dále. Ta mi první řekla, že by s tím asi souhlasila. Pak jsem to rozvíjel dál. Pro mě je to důležité z hlediska profesního, protože práce ve městě je jedna záležitost, práce na kraji je úplně jiná politika a samozřejmě Senát je něco, co by bylo vrcholem mé profesní kariéry. Člověk se nemá bránit takovým výzvám, pokud je to možné. Prostě jsem si říkal, že by to byl profesně velký posun.

Hrálo roli i to, že byste post senátora zastával jen necelé tři roky?

Proč se bude na Trutnovsku volit senátor?

Na Trutnovsku se měl senátor volit až na podzim roku 2020. Zatím poslední trutnovský senátor Jiří Hlavatý však loni v říjnu úspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny. Neboť poslanec nemůže být zároveň senátorem, zvolením do sněmovny mu automaticky zanikl senátorský mandát. Za končícího zákonodárce v Senátu nenastupuje náhradník jako v sněmovně, musely být proto vypsány nové volby. Hlavatý se však mezitím vzdal mandátu poslance a ve volbách, které byly vypsány kvůli němu, znovu usiluje o přízeň voličů.

Nezvažoval jsem, jestli je to málo, nebo hodně. Bral jsem to jako fakt a že se s tím nedá nic dělat. Možná že i pro mé rozhodování to bylo příznivé. Já jsem to od začátku chtěl skloubit s prací ve městě, protože bych chtěl i nadále kandidovat na post starosty ve Vrchlabí. Aspoň se to dá vyzkoušet a případně na konci funkčního období říct, že to takhle nemůže pokračovat.

A kdyby to nešlo časově skloubit, dal byste přednost postu starosty, nebo vrcholu kariéry v Senátu?

Pro mě je zásadní starostovský post, ale v tuto chvíli na to neumím odpovědět. Vždycky se snažím získat důvěru voličů, tak určitě nebudu říkat, že se někdy mandátu vzdám. To v žádném případě. Určitě jsem schopný to po dobu mandátu, což jsou necelé tři roky, zvládnout.

Už máte nějaká témata, kterým byste se chtěl v Senátu věnovat?

Moje práce pro město Vrchlabí a Krkonoše - svazek měst a obcí, kterému předsedám od roku 2003, je vlastně regionalistika. Takže by to samozřejmě byly věci spojené s veřejnou správou, územním plánováním a strategickým rozvojem. Na našem území patří mezi má témata v rámci regionálního rozvoje cestovní ruch. Takže to je to, co by mě zajímalo.

My v Krkonoších minimálně šest sedm roků diskutujeme o rozvoji území. Zjednodušeně se dá říct, že jde o to, aby tady byl pro lidi dostatek pracovních příležitostí, aby k tomu měli slušné bydlení a infrastrukturu. Regionální rozvoj zní nadneseně, ale cílem je to, aby se území nevylidňovala, ale aby se stabilizovala kvalitní populací.

Jedna z důležitých rolí Senátu je, že bez jeho souhlasu nelze schválit změnu ústavy. Jak vy se díváte na tyto snahy, které se v poslední době objevují, či na záměr některých stran prosadit obecné referendum?

Z obecného hlediska jsem opatrný ke změnám ústavy. Ústava je něco pevného, co by se nemělo měnit každý měsíc. Myslím si, a říkám to zcela upřímně, že obecné referendum je hra s ohněm. Vidíme to například na brexitu. I město rozhoduje v zastupitelstvu o věcech, které jsou strašně odborné, a veřejnost nemůže mít všechny informace potřebné k rozhodnutí. Já bych se obával referenda k otázkám, které jsou de facto vysoce odborné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy