Praha - Jednání mandátového a imunitního výboru o žádosti policie k vydání poslance za ČSSD a středočeského hejtmana Davida Ratha k trestnímu stíhání, by se mohl zúčastnit i sám Rath. Část poslanců to bude zřejmě prosazovat.
"Myslím, že bude na diskusi, zda by neměl být poslanec Rath přítomen na jednání výboru. Museli bychom to projednat s policií a státní zástupkyní," řekl Aktuálně.cz předseda poslanců ČSSD a člen imunitního výboru Jeroným Tejc.
Proti je ale předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.
"Je nepochybně možné, aby poslance zastoupil jeho advokát. Existuje také teoretická možnost, že by předseda výboru spolu se členy mohli jet za poslancem do vazební věznice a tam si jeho výpověď vyslechnout a zaznamenat," prohlásila Němcová.
Vězeňská služba v jednacím sále?
Němcová zároveň uvedla, že se David Rath nemůže domáhat účasti na jednání sněmovny. Jedinou možnou cestou je podle ní podání žádosti k soudu. I tak vidí komplikace, protože by ho i tam musela hlídat policie.
"Problematickou by byla účast policistů nebo vězeňské služby přímo v jednacím sále," dodala předsedkyně sněmovny s tím, že navíc by každé jeho vystoupení mohlo znamenat ovlivňování svědků.
"Je důležité, aby ČSSD vyvinula skutečně maximální tlak na vazebně stíhaného poslance Davida Ratha s tím, aby se vzdal svého poslaneckého mandátu," uzavřela Němcová.
Policie obvinila poslance Ratha, kterého zadržela na ulici se sedmi miliony korun v krabici, z přijímání úplatku. Kauza má spojitost se zámkem Buštěhrad, na jehož rekonstrukci se počítalo i s dotací z peněz EU.
Bude Rath vysvětlovat poslancům láhev vína?
Sám Rath tvrdí, že si myslel, že je v krabici láhev vína.
Protože ho policie chytila "při spáchání trestného činu, nebo bezprostředně poté", stačil jí k zadržení poslance souhlas předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové. Ta ho policii dala.
Následně - podle ústavy na nejbližší schůzi, která začíná 5. června - musí s trestním stíháním souhlasit celá sněmovna.
Už ve čtvrtek se sejde mandátový a imunitní výbor a doporučí sněmovně, zda vydat, nebo nevydat Ratha trestnímu stíhání.
Podle prvních výroků to není pravděpodobné, ale pokud nebude sněmovna s vydáním souhlasit, bylo by s ohledem na doživotní imunitu zákonodárců trestní stíhání Davida Ratha "navždy vyloučeno".
Buštěhradská zakázka
Veřejnou zakázku "Rekonstrukce zámku Buštěhrad" zadal Středočeský kraj. Zadávací řízení bylo podle informací z ministerstva financí zahájeno v červenci 2011. Šlo o "užší řízení s omezením počtu zájemců formou losování".
Základním kritériem byla nejnižší nabídnutá cena, přičemž předpokládaná cena byla zhruba 182 milionů korun bez DPH.
Zakázku nakonec získala firma Konstruktiva Branko, a. s., která nabídla cenu 178,9 mil. Kč.
Podle ministerstva financí ještě nedošlo k čerpání evropských peněz.