Fakta ze spisu: Rath byl zatčen za Buštěhrad

Sabina Slonková
16. 5. 2012 7:10
Spolu s ním jsou obviněni ředitelka nemocnice v Kladně Pancová a exposlanec Kott
Hejtman David Rath.
Hejtman David Rath. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Středočeský hejtman a "zlý muž" sociální demokracie David Rath byl zatčen proto, že podle policie ovlivnil zakázku na rekonstrukci zámku v Buštěhradě u Kladna. Je obviněný, že za to převzal úplatek nejméně sedmi milionů korun.

Kromě zmiňovaných milionů, s nimiž byl poslanec zadržen v pondělí, se policie opírá o desítky hodin odposlechů. Mezi nimi jsou i monitorované rozhovory ze schůzek, kterých se David Rath přímo účastnil.

Vyplývá to z textu obvinění, o němž redakce Aktuálně.cz získala podrobné informace.

Policie detaily případu stále tají. Samotné odposlechy sice součástí textu obvinění nejsou, policie na ně ale opakovaně odkazuje. Zdroj obeznámený s vyšetřováním pro Aktuálně.cz konstatoval jasně: "Je to vážné."

Sám Rath večer přes svou mluvčí rozeslal prohlášení, ve kterém odmítl, že by vědomě přijal úplatek. Jeho obhajoba stojí na tom, že převzal jako dar krabici s vínem, a až po zatčení zjistil, že v krabici je sedm milionů. "K mému úžasu místo lahví vína byly v boxu peníze," uvedl Rath.

Tato obhajoba má logiku v tom, že hmotnost jedné sedmičkové láhve vína v krabici odpovídá hmotnosti sedmi milionů korun v pětitisícových bankovkách. Pro představu - bavíme se o 1,5 kilogramu.

Schůzky v nemocnici

Zámek v Buštěhradě.
Zámek v Buštěhradě. | Foto: www.kr-stredocesky.cz

Spolu s Rathem byli kromě několika podnikatelů obviněni i jeho blízcí spolupracovnící: exposlanec Petr Kott a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

Právě schůzky s Pancovou fakticky ukončily Rathovu kariéru.

Policie totiž podle zjištění Aktuálně.cz loni v listopadu nasadila na Rathovo okolí odposlechy, včetně takzvaných prostorových odposlechů v kladenské nemocnici. Právě tam se Pancová s Rathem scházeli a řešili věci související s veřejnými zakázkami.

Po poslední schůzce s Pancovou u ní doma byl politik zatčen i s miliony. Kateřina Pancová je podezřelá, že mu peníze předala.

Rath byl zatím obviněn v souvislosti s podezřením, že za úplatek ovlivnil zakázku na opravu zámku v Buštěhradu na Kladensku. Kraj vybral vítěznou firmu na rekonstrukci za bezmála 215 milionů letos v březnu, většinu peněz chtěl region zaplatit z evropských dotací.

Do výběrového řízení se přihlásily čtyři firmy, jejichž nabídky byly až zázračně shodné: od 214,7 do 217,3 milionu. Nejméně nabídla vítězná firma Konstruktiva Branko z Prahy, jejíž ředitel je nyní rovněž mezi zatčenými.

Obvinění zatím mlčí

Ačkoli podle původních zpráv to vypadalo, že policie už Ratha i ostatních sedm zatčených vyslechla, do úterních večerních hodin nikdo z nich nepromluvil.

"Nevypovídal nikdo, u těch klíčových postav ani není předpoklad, že vypovídat budou," uvedl již citovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Kromě odposlechů nicméně policie měla v ruce i informace přímo ze skupiny kolem Ratha. Loni navíc na policii přišlo anonymní udání, které právě na buštěhradskou veřejnou zakázku upozorňovalo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lipsko navzdory střelecké převaze pouze remizovalo ve Stuttgartu

Fotbalisté Lipska v úvodním kole Bundesligy remizovali ve Stuttgartu 1:1. O jediný gól hostů se postaral nejlepší hráč minulé ligové sezony Christopher Nkunku. Čtvrtému týmu minulé sezony nestačilo na výhru ani 27 střel a po prohře v Superpoháru s Bayernem Mnichov si připsali ztrátu i v ligové soutěži.

V 8. minutě otevřel skóre francouzský útočník Nkunku, který byl díky 20 brankám a 13 asistencím vyhlášen nejlepším hráčem minulé ligové sezony. I druhý gól vstřelil francouzský fotbalista, záložník Stuttgartu Ahamada, který ve 31. minutě vyrovnal. Patnáctý tým minulé sezony prohrál s Lipskem předchozích šest zápasů za sebou, ve druhém poločase však i přes velkou útočnou aktivitu hostů neinkasoval.

Další zprávy