Lidovci vládli nejprve v koalici se Svobodnými (FPÖ), vedenými Jörge Haiderem, po jejich rozpadu se stranou BZÖ (Bündnis Zukunft Österreich), které vedl až do minulého týdne rovněž Haider. V současné době došlo v BZÖ ke změně ve vedení, kdy Haider odstoupil a jeho místo zaujal Peter Westenthaler.
Rakouská sociální demokracie (SPÖ) vedená Alfrédem Gusenbauerem je po celou dobu v opozici. To se samozřejmě nelíbí mnoha lidem, neboť se politické klima Rakouska stalo poněkud drsným.
V opozici je od samého počátku Strana zelených, kterou vede Alexandr Van der Bellen, a to již od vstupu do parlamentu před dvaceti lety. Do opozice se dostala i sama FPÖ, která je v současnosti vedená populistou Hans-Christianem Strachem. Liberální Forum, které bylo až do posledních voleb v parlamentu zastoupeno, z parlamentu vypadlo.
V lecčem tedy rakouské politické klima připomíná českou scénu. Vládní strana se pokouší o třetí volební úspěch v řadě, nejsilnější soupeř je stále v opozici a menší strany si zkusily s různou mírou úspěchu koaliční vládnutí.
Na podzim se o vstup do rakouského parlamentu bude ucházet 10 stran:
- SPÖ - Rakouská sociální demokracie, též "rudí"
- ÖVP - Rakouská strana lidová, též "černí"
- FPÖ - Svobodní, též "modří"
- BZÖ - Svaz pro budoucnost Rakouska, též "oranžoví"
- Grünen - Strana zelených, též "zelení"
- KPÖ - Komunistická strana Rakouska
- LiF - Liberální Forum
- Liste HP Martin
- Initiative 2000 - Iniciativa 2000
- ÖBWP - Rakouská občanská a hospodářská strana
Co ovlivní předvolební boj
Zcela jistě to bude finanční skandál banky ÖGB BAWAG. ÖVP předhazuje socialistům jejich katastrofální finanční politiku v bance BAWAG a potažmo situaci v odborech. Základem finančního skandálu je zhruba 1,75 milardy eur, kterými se odbory zaručily ve prospěch banky.
Infobox
KVĚTNOVÝ PRŮZKUM POLITICKÝCH PREFERENCÍ V RAKOUSKU:
ÖVP - Rakouská strana lidová (černí): 39 %
SPÖ - Rakouská sociální demokracie (rudí): 37 %
Zelení: 11 %
FPÖ - Svobodní (modří): 9 %
BZÖ - Svaz pro budoucnost Rakouska (oranžoví): 3%
Dalším kritickým bodem je získávání azylu a občanství, manželské svazky s občany jiných států, povolení k pobytu a tím spojenému pracovnímu povolení a otevření pracovního trhu pro občany nových členů Unie. ÖVP je nespokojená s azylovou politikou, která je ze strany SPÖ příliš otevřená, místo aby se zpřísnila.
V neposlední řadě přichází na řadu i školství a jeho zastaralý systém. Zde má současná vláda velký handicap, neboť zaspala veškeré reformy, přestože je měla v programu.
SPÖ zase vyčítá lidovcům jejich daňovou a finanční politiku, a pak hlavně nákup letadel Eurofighter za dvě miliardy eur. SPÖ je přesvědčena, že o výběru letadel bylo rozhodnuto bez výběrového řízení. Navíc je SPÖ nespokojená s přístupem ÖVP k volnějšímu vztahu mezi dvojicemi jakéhokoliv pohlaví a staví se na obranu žití "na hromádce".
BZÖ je ve sporu s původní FPÖ a nešetří se navzájem v ničem. Obě strany pracují na téměř stejných principech, kterými jsou populismus a nacionalismus. Snaží se natáhnout k sobě voliče vpodstatě nesplnitelnými sliby, jako je snížení kriminality, azylová politika, vyhošťování cizinců, odklon od EU apod. Už jen z principu vyloučily vzájemnou spolupráci, o koalici ani nemluvě.
Podle dosavadních prognóz se o první místo, a tím i o kancléře budou opět ucházet dvě hlavní strany, SPÖ a ÖVP. Jak bude vypadat příští vláda, je skutečně na vážkách, neboť velkou koalici zatím obě strany vylučují podobně jako ČSSD a ODS v Česku. Podoba nové vlády je tedy závislá na tom, kolik získají zelení a kolik modří (Svobodní). V současné době je stav naprosto vyrovnaný, červení se zelenými mají 48 %, zrovna tolik má kombinace černých s modrými.