Prověřím, co se v Praze dělo, slibuje exguvernér Tůma

Adam Junek, Kateřina Eliášová
17. 8. 2010 21:00
Lídr TOP 09 pro pražské volby Zdeněk Tůma poskytl rozhovor on line deníku Aktuálně.cz
Foto: Jan Langer

Praha - Přesně za dva měsíce může skončit téměř dvacetiletá vláda ODS na pražské radnici.

Pokud se to stane a vítězem voleb v hlavním městě se stane největší nynější favorit TOP 09, je jeho lídr a případný budoucí primátor Zdeněk Tůma připraven prověřit všechny významné kontrakty radnice za uplynulé čtyři roky a udělat také nemalé personální změny na magistrátu.

"Podíval bych se na všechny významné kontrakty, primárně za posledních 12 měsíců. To, jestli to uděláte formou auditu nebo to zanalyzujete sám, pokud máte dostatečně schopný tým, nehraje roli," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Tůma, který do politiky přišel se zkušeností dlouholetého guvernéra České národní banky.

TOP 09, jejímž volebním lídrem v Praze Tůma je, dokázala letos v Praze vyhrát sněmovní volby, poprvé v historii porazila vždy vítězící ODS. A také dosavadní průzkumy před komunálními volbami ukazují, že TOP 09 je v Praze hlavním favoritem.

Idea Opencard je sympatická

A.cz: Hospodaření radnice auditovala loni společnost Deloitte, zjistila chyby v účetnictví i v zadávání zakázek. Četl jste jejich zprávu?

Ano, ty výsledky nejsou příliš radostné. Budeme prověřovat, jaká opatření radní přijali. Protože rada města přislíbila, že bude sjednána náprava a nedostatky budou odstraněny.

A.cz: Typickým příkladem by mohl být projekt Opencard. Auditoři poukázali na to, že je pro město finančně nevýhodný. Jak se stavíte k pokračování tohoto projektu?

Samotný projekt Opencard je mi sympatický. Elektronické peníze jsou dnes trend. Ale je to taky o tom, za kolik to pořídím, aby to dávalo smysl. Pokud to bude stát moc, tak to ten smysl přestane mít. Neumím teď říct, jestli, se má pokračovat dál, aby se vynaložené peníze nějak vracely nebo se na to dívat jako na utopené náklady. Může se ukázat, že to byly vyhozené peníze.

Studuji, co se děje a co se stalo

A.cz: Sledoval jste coby guvernér ČNB dění na magistrátu nějak podrobněji?

Nebudu předstírat, že jsem se na to nějak díval. Pouze jako běžný občan Prahy jsem občas zaznamenal titulky v novinách. Teď se učím a dívám se na to jinýma očima někoho, kdo za to možná bude za pár týdnů odpovědný.

A.cz: Hlídáte každý krok radních?

Studuji rozhodnutí rady měsíce zpátky, i rozhodnutí, která rada dělá nyní. Snažím se vytvořit si tým expertů pro různé oblasti. Mám dobrou představu o tom, jak řídit instituci ve veřejném sektoru s prvkem kolektivního rozhodování, mám i dobré předpoklady pro to, abych se velmi rychle dostal do hospodaření podniku. Ale je jasné, že nejsem expert na kulturu, vybudování dopravní infrastruktury v Praze a další věci. Snažím se pracovat s lidmi, kteří k tomu mají co říct.

Foto: Jan Langer

Tvořím si tým

A.cz: Prozradíte, kdo jsou členové Vašeho poradního týmu?

Z banky jsem si zatím přivedl svého asistenta Jiřího Lukáše, spolupracuji s Vítem Gloserem, člověkem, který byl dlouhou dobu bankéřem v Londýně, nicméně v poslední době se věnuje svým projektům tady v republice. Poradenský sbor ale zatím vytváříme. Zatím můžu říct, že to budou lidé s dobrou reputací, bez byznys vazeb na pražský magistrát.

A.cz: Přivede si někoho z centrální banky?

Nemůžu vyloučit, že se mnou do toho někdo půjde, ale teď je to předčasné. Navíc já nechci příliš „vykrádat" centrální banku.

A.cz: Udělal byste jako primátor personální audit?

Asi dojde k nějakým personálním změnám, to je pravděpodobné. Je to celkem běžné v každé instituci, na magistrátu zvláště.

Půjdu i do opozice

A.cz: Co se stane, pokud se nestanete primátorem?

Jsem připravený si odpracovat svoji pozici opozičního zastupitele. Šel jsem do toho s tím, že pokud se nestanu primátorem, nepraštím dveřma a neřeknu díky a nashle. V každém případě doufám, že dostaneme od voličů takovou podporu, abychom případně jako opoziční strana měli velmi silnou roli.

A.cz: Existují pro Vás nějaká striktní, předem deklarovaná omezení, s kým po volbách případně spolupracovat a s kým ne?

Ne, ale nevylučuji, že se něco takového stane, až budou volby blíž (například Věci veřejné mají vnitrostranická usnesení, kde si v některých obcích dopředu zakazují koalici s ODS - pozn. red.). Jako samozřejmou věc beru, že nepůjdeme do koalice s komunisty, stejně tak je málo pravděpodobné, že bychom udělali koalici s ČSSD. Nejpřirozenější partneři jsou Věci veřejné a ODS.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 2 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy