Prověřím, co se v Praze dělo, slibuje exguvernér Tůma

Lídr TOP 09 pro pražské volby Zdeněk Tůma poskytl rozhovor on line deníku Aktuálně.cz
Foto: Jan Langer

Praha - Přesně za dva měsíce může skončit téměř dvacetiletá vláda ODS na pražské radnici.

Pokud se to stane a vítězem voleb v hlavním městě se stane největší nynější favorit TOP 09, je jeho lídr a případný budoucí primátor Zdeněk Tůma připraven prověřit všechny významné kontrakty radnice za uplynulé čtyři roky a udělat také nemalé personální změny na magistrátu.

"Podíval bych se na všechny významné kontrakty, primárně za posledních 12 měsíců. To, jestli to uděláte formou auditu nebo to zanalyzujete sám, pokud máte dostatečně schopný tým, nehraje roli," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Tůma, který do politiky přišel se zkušeností dlouholetého guvernéra České národní banky.

TOP 09, jejímž volebním lídrem v Praze Tůma je, dokázala letos v Praze vyhrát sněmovní volby, poprvé v historii porazila vždy vítězící ODS. A také dosavadní průzkumy před komunálními volbami ukazují, že TOP 09 je v Praze hlavním favoritem.

Idea Opencard je sympatická

A.cz: Hospodaření radnice auditovala loni společnost Deloitte, zjistila chyby v účetnictví i v zadávání zakázek. Četl jste jejich zprávu?

Ano, ty výsledky nejsou příliš radostné. Budeme prověřovat, jaká opatření radní přijali. Protože rada města přislíbila, že bude sjednána náprava a nedostatky budou odstraněny.

A.cz: Typickým příkladem by mohl být projekt Opencard. Auditoři poukázali na to, že je pro město finančně nevýhodný. Jak se stavíte k pokračování tohoto projektu?

Samotný projekt Opencard je mi sympatický. Elektronické peníze jsou dnes trend. Ale je to taky o tom, za kolik to pořídím, aby to dávalo smysl. Pokud to bude stát moc, tak to ten smysl přestane mít. Neumím teď říct, jestli, se má pokračovat dál, aby se vynaložené peníze nějak vracely nebo se na to dívat jako na utopené náklady. Může se ukázat, že to byly vyhozené peníze.

Studuji, co se děje a co se stalo

A.cz: Sledoval jste coby guvernér ČNB dění na magistrátu nějak podrobněji?

Nebudu předstírat, že jsem se na to nějak díval. Pouze jako běžný občan Prahy jsem občas zaznamenal titulky v novinách. Teď se učím a dívám se na to jinýma očima někoho, kdo za to možná bude za pár týdnů odpovědný.

A.cz: Hlídáte každý krok radních?

Studuji rozhodnutí rady měsíce zpátky, i rozhodnutí, která rada dělá nyní. Snažím se vytvořit si tým expertů pro různé oblasti. Mám dobrou představu o tom, jak řídit instituci ve veřejném sektoru s prvkem kolektivního rozhodování, mám i dobré předpoklady pro to, abych se velmi rychle dostal do hospodaření podniku. Ale je jasné, že nejsem expert na kulturu, vybudování dopravní infrastruktury v Praze a další věci. Snažím se pracovat s lidmi, kteří k tomu mají co říct.

Foto: Jan Langer

Tvořím si tým

A.cz: Prozradíte, kdo jsou členové Vašeho poradního týmu?

Z banky jsem si zatím přivedl svého asistenta Jiřího Lukáše, spolupracuji s Vítem Gloserem, člověkem, který byl dlouhou dobu bankéřem v Londýně, nicméně v poslední době se věnuje svým projektům tady v republice. Poradenský sbor ale zatím vytváříme. Zatím můžu říct, že to budou lidé s dobrou reputací, bez byznys vazeb na pražský magistrát.

A.cz: Přivede si někoho z centrální banky?

Nemůžu vyloučit, že se mnou do toho někdo půjde, ale teď je to předčasné. Navíc já nechci příliš „vykrádat" centrální banku.

A.cz: Udělal byste jako primátor personální audit?

Asi dojde k nějakým personálním změnám, to je pravděpodobné. Je to celkem běžné v každé instituci, na magistrátu zvláště.

Půjdu i do opozice

A.cz: Co se stane, pokud se nestanete primátorem?

Jsem připravený si odpracovat svoji pozici opozičního zastupitele. Šel jsem do toho s tím, že pokud se nestanu primátorem, nepraštím dveřma a neřeknu díky a nashle. V každém případě doufám, že dostaneme od voličů takovou podporu, abychom případně jako opoziční strana měli velmi silnou roli.

A.cz: Existují pro Vás nějaká striktní, předem deklarovaná omezení, s kým po volbách případně spolupracovat a s kým ne?

Ne, ale nevylučuji, že se něco takového stane, až budou volby blíž (například Věci veřejné mají vnitrostranická usnesení, kde si v některých obcích dopředu zakazují koalici s ODS - pozn. red.). Jako samozřejmou věc beru, že nepůjdeme do koalice s komunisty, stejně tak je málo pravděpodobné, že bychom udělali koalici s ČSSD. Nejpřirozenější partneři jsou Věci veřejné a ODS.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy