Prověřím, co se v Praze dělo, slibuje exguvernér Tůma

Adam Junek, Kateřina Eliášová
17. 8. 2010 21:00
Lídr TOP 09 pro pražské volby Zdeněk Tůma poskytl rozhovor on line deníku Aktuálně.cz
Foto: Jan Langer

Praha - Přesně za dva měsíce může skončit téměř dvacetiletá vláda ODS na pražské radnici.

Pokud se to stane a vítězem voleb v hlavním městě se stane největší nynější favorit TOP 09, je jeho lídr a případný budoucí primátor Zdeněk Tůma připraven prověřit všechny významné kontrakty radnice za uplynulé čtyři roky a udělat také nemalé personální změny na magistrátu.

"Podíval bych se na všechny významné kontrakty, primárně za posledních 12 měsíců. To, jestli to uděláte formou auditu nebo to zanalyzujete sám, pokud máte dostatečně schopný tým, nehraje roli," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Tůma, který do politiky přišel se zkušeností dlouholetého guvernéra České národní banky.

TOP 09, jejímž volebním lídrem v Praze Tůma je, dokázala letos v Praze vyhrát sněmovní volby, poprvé v historii porazila vždy vítězící ODS. A také dosavadní průzkumy před komunálními volbami ukazují, že TOP 09 je v Praze hlavním favoritem.

Idea Opencard je sympatická

A.cz: Hospodaření radnice auditovala loni společnost Deloitte, zjistila chyby v účetnictví i v zadávání zakázek. Četl jste jejich zprávu?

Ano, ty výsledky nejsou příliš radostné. Budeme prověřovat, jaká opatření radní přijali. Protože rada města přislíbila, že bude sjednána náprava a nedostatky budou odstraněny.

A.cz: Typickým příkladem by mohl být projekt Opencard. Auditoři poukázali na to, že je pro město finančně nevýhodný. Jak se stavíte k pokračování tohoto projektu?

Samotný projekt Opencard je mi sympatický. Elektronické peníze jsou dnes trend. Ale je to taky o tom, za kolik to pořídím, aby to dávalo smysl. Pokud to bude stát moc, tak to ten smysl přestane mít. Neumím teď říct, jestli, se má pokračovat dál, aby se vynaložené peníze nějak vracely nebo se na to dívat jako na utopené náklady. Může se ukázat, že to byly vyhozené peníze.

Studuji, co se děje a co se stalo

A.cz: Sledoval jste coby guvernér ČNB dění na magistrátu nějak podrobněji?

Nebudu předstírat, že jsem se na to nějak díval. Pouze jako běžný občan Prahy jsem občas zaznamenal titulky v novinách. Teď se učím a dívám se na to jinýma očima někoho, kdo za to možná bude za pár týdnů odpovědný.

A.cz: Hlídáte každý krok radních?

Studuji rozhodnutí rady měsíce zpátky, i rozhodnutí, která rada dělá nyní. Snažím se vytvořit si tým expertů pro různé oblasti. Mám dobrou představu o tom, jak řídit instituci ve veřejném sektoru s prvkem kolektivního rozhodování, mám i dobré předpoklady pro to, abych se velmi rychle dostal do hospodaření podniku. Ale je jasné, že nejsem expert na kulturu, vybudování dopravní infrastruktury v Praze a další věci. Snažím se pracovat s lidmi, kteří k tomu mají co říct.

Foto: Jan Langer

Tvořím si tým

A.cz: Prozradíte, kdo jsou členové Vašeho poradního týmu?

Z banky jsem si zatím přivedl svého asistenta Jiřího Lukáše, spolupracuji s Vítem Gloserem, člověkem, který byl dlouhou dobu bankéřem v Londýně, nicméně v poslední době se věnuje svým projektům tady v republice. Poradenský sbor ale zatím vytváříme. Zatím můžu říct, že to budou lidé s dobrou reputací, bez byznys vazeb na pražský magistrát.

A.cz: Přivede si někoho z centrální banky?

Nemůžu vyloučit, že se mnou do toho někdo půjde, ale teď je to předčasné. Navíc já nechci příliš „vykrádat" centrální banku.

A.cz: Udělal byste jako primátor personální audit?

Asi dojde k nějakým personálním změnám, to je pravděpodobné. Je to celkem běžné v každé instituci, na magistrátu zvláště.

Půjdu i do opozice

A.cz: Co se stane, pokud se nestanete primátorem?

Jsem připravený si odpracovat svoji pozici opozičního zastupitele. Šel jsem do toho s tím, že pokud se nestanu primátorem, nepraštím dveřma a neřeknu díky a nashle. V každém případě doufám, že dostaneme od voličů takovou podporu, abychom případně jako opoziční strana měli velmi silnou roli.

A.cz: Existují pro Vás nějaká striktní, předem deklarovaná omezení, s kým po volbách případně spolupracovat a s kým ne?

Ne, ale nevylučuji, že se něco takového stane, až budou volby blíž (například Věci veřejné mají vnitrostranická usnesení, kde si v některých obcích dopředu zakazují koalici s ODS - pozn. red.). Jako samozřejmou věc beru, že nepůjdeme do koalice s komunisty, stejně tak je málo pravděpodobné, že bychom udělali koalici s ČSSD. Nejpřirozenější partneři jsou Věci veřejné a ODS.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy