Proč chce Janota rezignovat? Má vizi, opratě drží jiní

Petr Holub
13. 12. 2009 17:30
Uvnitř analýza: Jak se zadlužuje Česko a jaké dluhy mají další evropské země
Premiér Fischer a jeho ministr financí Janota ve sněmovně. Strany zdevastovaly úsporný plán vlády.
Premiér Fischer a jeho ministr financí Janota ve sněmovně. Strany zdevastovaly úsporný plán vlády. | Foto: Ludvík Hradilek

Analýza - Pondělí rozhodne o tom, jestli se bude měnit ministr financí. Současný Eduard Janota pochybuje, že má jeho práce smysl.

Důvod k rezignaci je pochopitelný. Evropská komise nařídila zadluženým zemím, které podepsaly Pakt stability a růstu EU, ať začnou snižovat svůj rozpočtový schodek. Český správce rozpočtu však k tomu nemá žádný nástroj.

Podívejte se do přehledné tabulky, které země se hodně zadlužily

Špatný a ještě horší rozpočet

Eduard Janota se rozhodne po rozhovoru s premiérem Janem Fischerem. Jejich agenda obsahuje dvě položky: rozpočet na rok 2010 a rozpočet na rok 2011.

Oběma vůdcům úřednické vlády vadí způsob, jakým byl schválen rozpočet na příští rok.

"Úsporný balíček ministerstva financí byl totálně devalvován. Chtěl jsem udělat první krůčky k ozdravení veřejných financí a to se určitě nepodařilo," postěžoval si ministr v rozhovoru pro ČT.

Levice zlikvidovala plán, který měl snížit platy státních zaměstnanců, proto podle ministra hrozí, že se schodek v příštím roce zvýší ze současných 163 miliard na 175 miliard.

Větší obavy však má Janota z budoucnosti: "Pokud Česká republika nezastaví nepříznivý trend, mohla by se v budoucnu ocitnout v pozici Maďarska či Lotyšska, kde musí veřejné finance zachraňovat mezinárodní instituce".

Maďaři i Lotyši by museli bez pomoci Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu vyhlásit státní bankrot.

Beze zbraně proti bankrotu

První zásah Evropské komise do veřejných financí už má Česká republika za sebou.

Dvanáctého listopadu se dostala na listinu čtrnácti zemí s příliš vysokým schodkem. Ekonomický komisař Joaquín Almunía je upozornil, že musí deficit snížit pod tři procenta HDP, jak předpisuje evropský Pakt stability.

Češi mají čas do roku 2013, ovšem už rozpočet na rok 2011 musí snížit schodek pod hranici pěti procent HDP. Znamená to škrtnout v rozpočtu výdaje o 40-50 miliard, případně o stejnou částku zvýšit daňové příjmy.

Takové kroky umožní pouze změna zákonů, žádná politická strana ale neplánuje nepopulární normy, které by mohly dát veřejné finance do pořádku. Politik, který by se odvážil nepopulárních kroků, není podle Janoty k dispozici a hledat se bude těžko. Sama úřednická vláda zákony nezmění.

Než dům spadne

Janotovu skepsi potvrzuje i jeho kritik a předchůdce na ministerstvu financí Vlastimil Tlustý. "Trend rozpočtu je děsivý, pokud se nic nestane, ke státnímu bankrotu může dojít do dvou nebo do pěti let," tvrdí Tlustý. Letošní schodek dosáhne 210 miliard a deficit se ani v příštím roce pod dvěma sty miliardami neudrží, odhaduje někdejší ekonomický expert ODS.

Tlustý varuje, že se schodek v příštím roce může vyšplhat až ke třem stům miliardám. Připomíná, že letošní deficit se oproti plánu zvýšil o 170 miliard, protože jeho autoři v čele s ministrem Miroslavem Kalouskem očekávali pětiprocentní hospodářský růst a ekonomika zatím zažila čtyřprocentní pád.

Tentokrát se plánuje schodek zhruba 170 miliard, když ekonomika poroste o půl procenta. "Předpokládám, že bude stagnovat, pokud opět neklesne," upozorňuje na hlavní riziko Tlustý.

Jedinou záchranou je podle něho úplná rekonstrukce rozpočtu. Například se mohou vyškrtat desítky miliard ze současných výdajů. "Bude to velmi nepříjemné. Ale každý majitel domu ví, že je lepší začít s rekonstrukcí včas a nečekat s ní, až část domu spadne," doporučuje exministr.

Kde se hodně zadlužili (v procentech HDP)

Stát Schodek 2009 Růst 2009
Německo -3,4 -4,9
Rakousko -4,3 -3,2
Maďarsko -4,3 -7,0
Nizozemsko -4,7 -4,0
Itálie -5,3 -4,9
Belgie -5,9 -3,0
Slovinsko -6,3 -7,4
Slovensko -6,3 -4,7
Polsko -6,4 +1,0
Česko -6,6 -4,3
Portugalsko -8,0 -2,9
Francie -8,3 -2,2
Španělsko -11,2 -3,7
Velká Británie -12,1 -4,6
Irsko -12,5 -7,5
Řecko -12,7 -1,1

Zdroj: Evropská komise

Poznámka: S uvedenými státy vede Evropská komise řízení při příliš vysokém schodku. Výjimkou jsou Maďarsko a Polsko, které nepodepsaly Pakt stability.

 

Právě se děje

Další zprávy