Jak vyléčit státní finance? Zeman radí progresivní daň

Michal Žák Michal Žák
13. 12. 2009 13:20
Vzrůst by podle něj měly i korporátní daň a DPH
Miloš Zeman, důchodce z Vysočiny, o sobě v poslední době dává vědět stále častěji.
Miloš Zeman, důchodce z Vysočiny, o sobě v poslední době dává vědět stále častěji. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Rostoucí schodek státních financí a s ním se zvyšující zadluženost Česka by mělo vyřešit znovuzavedení progresivního zdanění.

V diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to prohlásil expremiér a někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman. Podpořil tak návrh, s nímž před pár dny přišel ministr financí Eduard Janota.

Vzápětí se zostra pustil do podoby státního rozpočtu na příští rok, který ve středu schválila Poslanecká sněmovna. Zákonodárci totiž rozcupovali takzvaný úsporný balíček a zabránili tak například snižování platů státních zaměstnanců.

Více peněz dali i na sociální služby, a to vše například na úkor důchodů. Ač šlo fakticky jen o přesunutí 12 miliard v rámci výdajových kapitol, podle expertů to může v důsledku znamenat zvýšení deficitu až na 5,8 procenta HDP.

Více peněz od firem i z DPH

"V listopadu nemusí být na důchody," varoval Zeman s tím, že každoročně přibude 30 tisíc starobních důchodců. "Stát bude muset důchody sanovat, a tak vzroste deficit," míní expremiér.

Řešením neutěšené situace státní pokladny by podle něj byla změna daňového systému. "Přimlouvám se za znovuzavedení progresivní daně, která je běžná ve všech vyspělých západních zemích."

Podle něj by měla být zavedena čtyři daňová pásma, čímž by byl naplněn do značné míry i princip solidarity.

Zeman by byl i pro zvýšení korporátní daně a základní sazby DPH. Tu sníženou, která se týká například potravin, by nechal na současné úrovni 9 %, u ostatních položek by navrhoval nárůst na 22 procent.

Zároveň prohlásil, že za současnou situaci mohou všechny parlamentní strany bez výjimky. "Seškrtal bych 70 miliard, které v roce 2006 všechny politické strany v předvolební euforii naslibovaly voličům," připomněl pastelkovné a další dávky, na které poslanci před lety kývli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy