Začal rok utahování opasků. Připravte se na úspory

Petr Kučera Petr Kučera
4. 1. 2010 8:20
Přehledně: Co zbylo z úsporného balíčku
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Půl milionu zaměstnanců veřejného sektoru si může oddechnout, jejich platy nakonec v roce 2010 zůstanou na stejné úrovni jako dosud. Snížení o čtyři procenta, schválené na konci září v rámci vládního úsporného balíčku, poslanci (s výjimkou ODS a TOP 09) na poslední chvíli zrušili.

"Úleva" týkající se platů státních úředníků, učitelů, hasičů či policistů je zároveň jedinou velkou změnou, které se úsporný balíček při schvalování státního rozpočtu dočkal.

Připravili jsme rychlý přehled, jak se tedy balíček a schválený rozpočet projeví na rodinných příjmech a výdajích v roce 2010.

Peněžitá pomoc v mateřství

Poslancům KDU-ČSL, ČSSD a KSČM se už nepodařilo zastavit lednové škrty v mateřské. Je sice velmi pravděpodobné, že návrh na nesnižování mateřské ve sněmovně projde, ale ne dříve než v prvních měsících roku 2010.

Mateřská tak od 1. ledna skutečně klesla zhruba o pětinu. Podle schváleného Janotova úsporného balíčku jde o dočasné opatření jen pro rok 2010. Pokud projde lidovecký návrh, vrátila by se mateřská na letošní úroveň mnohem dříve, pravděpodobně od května.

V kyblíku s teplou vodou se děti cítí příjemně. Jako u mamky v břísku. Ilustrační snímek.
V kyblíku s teplou vodou se děti cítí příjemně. Jako u mamky v břísku. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Čtěte podrobněji:
Škrty v mateřské jsou tu. Podívejte se, kolik dostanete
O pětinu nižší mateřská. Škromach nevěděl, co schválil

Mateřská není rodičovská

  • Řada lidí zaměňuje peněžitou pomoc v mateřství (PPM) s rodičovským příspěvkem, stejně jako mateřskou a rodičovskou dovolenou - nebo mezi nimi nerozlišuje. V září si oba pojmy pletli například i šéf ČSSD Jiří Paroubek nebo expert ČSSD na sociální politiku Zdeněk Škromach.
  • Zjednodušeně řečeno: Matka má nejdříve 28 týdnů nárok na mateřskou (PPM) a poté na rodičovský příspěvek (do dvou až čtyř let věku dítěte). Zatímco výše PPM je přímo úměrná předchozí mzdě, rodičovský příspěvek je v zásadě pro všechny stejný bez ohledu na předchozí příjem.
  • Na PPM mají nárok jen matky, které si platí nemocenské pojištění - tedy typicky zaměstnanci. Pokud si jej neplatí (typicky nezaměstnané, studentky či mnoho podnikatelek), dostávají rovnou rodičovský příspěvek.
  • Podrobněji jsme se rozdílům a dalším častým omylům věnovali v samostatném článku.

Rodičovský příspěvek

Naopak na současné úrovni zůstává rodičovský příspěvek, který většinou navazuje na peněžitou pomoc v mateřství.

Tříletá varianta rodičovského příspěvku tak zůstává na 7600 korunách měsíčně a dvouletá na 11 400 korunách. Také na čtyřleté variantě se nic nemění (7 600 korun do 21 měsíců věku dítěte a dále 3 800 korun do 48 měsíců věku dítěte).

Podle vládního návrhu úsporného balíčku měl rodičovský příspěvek klesnout o 10 procent ve všech variantách. Právě toto úsporné opatření by se tedy mnoha rodin dotklo asi nejcitelněji. Už v září ale levicové strany odmítly tento škrt podpořit, takže se nedostal ani do původně schváleného balíčku.

Porodné

Nezmění se ani porodné. Jednorázová dávka po porodu každého dítěte tak zůstává 13 tisíc korun.

Vláda navrhovala snížení na 10 tisíc korun, ale už v září tento škrt neprošel do schváleného úsporného balíčku.

Daňová sleva na dítě

Téměř tisíc korun navíc oproti dřívějšku získají v roce 2010 rodiče za každé vyživované dítě. Takzvaná daňová sleva na dítě totiž vzroste o 77 korun měsíčně, ročně tedy o 924 korun.

Vyšší daňová sleva tak rodičům alespoň částečně vykompenzuje ztráty způsobené úsporným balíčkem.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Rodiče zaplatí nižší daně, zvýší se sleva na dítě

Daňovou slevu 967 korun měsíčně nebo 11 604 korun ročně si bude moci odečíst z daní každý rodič, vyživující dítě ve společné domácnosti (nejpozději do 26 let věku). Slevy se sčítají, takže rodič dvou dětí získá v tomto roce 1848 korun navíc. Vždy si ji však může uplatnit jen jeden z rodičů, ne oba současně.

Přídavky na děti

Rodiny s příjmem do 2,4 násobku životního minima dostanou v roce 2010 stejné přídavky na děti jako v prvním pololetí roku 2009.

Oproti druhému pololetí 2009 si však pohorší o padesátikorunu měsíčně. Právě o 50 korun měsíčně se zvýšil přídavek na dítě od července 2009. Původně měli rodiče dostávat vyšší dávku až do konce roku 2010, úsporný balíček to však zkrátil do konce roku 2009.

Zatímco v druhém pololetí se hranice příjmu, do níž mají rodiny nárok na přídavky na děti, zvýšila na 2,5násobek životního minima rodiny, od ledna 2010 se opět sníží na dřívější 2,4násobek.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters
Čtěte podrobněji:
O nové přídavky na děti stačí požádat do konce října

Ošetřovné

Od ledna klesá i ošetřovné - tedy dávka, kterou dostává například matka, když zůstane doma s nemocným dítětem. Podle schváleného úsporného balíčku se totiž začne proplácet až od čtvrtého dne nemoci.

Matka s měsíční mzdou 20 tisíc korun tak v roce 2010 dostane při devítidenní nemoci dítěte o tisícikorunu méně než dosud.

Také tento škrt chtějí levicové strany a lidovci zrušit, stihnou to ale nejdříve na jaře.

Foto: Jaroslav Jiřička
Čtěte podrobněji:
Onemocní vám dítě? Dostanete méně peněz

Vyšší DPH zdraží zboží i služby

Obě sazby daně z přidané hodnoty se zvyšují o jeden procentní bod (snížená sazba z 9 na 10 procent a základní sazba z 19 na 20 procent). V roce 2010 tak rodiny zaplatí řádově stokoruny měsíčně navíc oproti letošku.

Snížená sazba se vztahuje hlavně na potraviny a nealkoholické nápoje, ale také na hromadnou dopravu, vstupné na kulturní akce, dětské pleny a sedačky, léky, knihy či časopisy. Obchodníci se však shodují, že jim konkurence nedovolí, aby vyšší daň výrazněji promítli do koncových cen, přinejmenším u hlavních potravin. A jak ukázal průzkum Aktuálně.cz, kromě čtyř výjimek nezdraží ani MHD ve třiceti největších městech.

Základní sazba se pak vztahuje na většinu služeb a zboží (například spotřební zboží, energie, telefony, oblečení, pohonné hmoty či restaurace).

Foto: Repro Aktuálně.cz
Čtěte také:
Blíží se další slevy, elektronika zlevní až o polovinu

Dražší pohonné hmoty, alkohol i cigarety

Janotův úsporný balíček dopadne i na majitele aut. Za každý litr pohonných hmot totiž na spotřební dani zaplatí korunu navíc (kromě už zmíněné vyšší DPH). Navíc už nemohou doufat ve státní příspěvek na ekologickou výměnu staršího vozu za nový (šrotovné).

Za půllitr piva si lidé oproti předchozímu roku připlatí o 50 haléřů až jednu korunu, litr rumu nebo vodky pak podle výrobců zdraží až o 12 korun.

O více než dvě koruny vzroste také spotřební daň u většiny krabiček cigaret. Podle výrobců se však zdražení projeví až od února.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobněji:
Vodka a rum zdraží o 12 korun za litr, pivo o korunu
Pivo bude od ledna dražší. Prazdroj následují ostatní

Platy státních zaměstnanců

Lidem placeným z veřejných rozpočtů, typicky úředníkům, učitelům, hasičům či policistům, měl klesnout plat o čtyři procenta oproti předchozímu roku. Tuto část úsporného balíčku ale poslanci na poslední chvíli zrušili, takže nominálně zůstane plat na stejné úrovni jako v roce 2009.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Proč dostali učitelé přidáno? Čtěte sedm odpovědí
Půl milionu lidí má šanci, že jim neklesnou platy

Vyšší zdanění výdělků

Hůře na tom budou i lidé, jestliže si měsíčně vydělají přes 94,2 tisíce korun hrubého. V roce 2010 totiž zaplatí více peněz na sociálním a zdravotním pojištění. Dosavadní strop se zvýší ze čtyřnásobku průměrné měsíční mzdy v Česku na šestinásobek.

Naopak neprošlo zvýšení sazby pro daň z příjmů pro lidi s příjmem nad 145 tisíc měsíčně. I nadále tak zaplatí stejně jako dosud, tedy 15 procent ze superhrubé mzdy. Vyšší zdanění nyní plánuje ČSSD až od roku 2011.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Vyšší zdanění bohatých? Stát si vezme desetitisíce

Nemocenská

Na proplácení nemoci kratší než jeden měsíc se nic zásadního nemění. I nadále platí, že přinejmenším za první tři dny nemoci nedostane zaměstnanec žádné peníze (s výjimkou nařízené karantény). Poté dostává náhradu mzdy od zaměstnavatele, teprve od 15. kalendářního dne nemoci získá od státu klasické nemocenské dávky.

Lékárna. Ilustrační foto.
Lékárna. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobněji:
Při chřipce letos přijdete o víc peněz než vloni

Méně než dosud ale dostanou lidé při nemoci nad jeden měsíc - místo dosavadních 66 % takzvaného redukovaného denního vyměřovacího základu dostanou jen 60 %. Ještě hůře na tom budou při nemoci delší než dva měsíce - místo 77 % dostanou také jen 60 %. I toto úsporné opatření má platit jen pro rok 2010.

Daně pro živnostníky a menší firmy

Úsporný balíček obsahuje příjemné překvapení pro živnostníky a další takzvané osoby samostatně výdělečně činné. Nezrušil jim totiž možnost uplatnit už za rok 2009 vyšší výdajové paušály v daňovém přiznání. Podnikatelé díky tomu zaplatí nižší daně.

Paušál u řemeslníků se tak zvýší ze současných 60 na 80 procent. U ostatních živnostníků vzroste z 50 na 60 procent. U svobodných povolání a příjmů z autorských práv dokonce ze 40 na 60 procent, ovšem pouze pro daně za rok 2009 (v roce 2010 se pak paušál vrátí na 40 procent). U příjmů z nájemného zůstane paušál na dosavadních 30 procentech.

Novinkou je také možnost paušálních výdajů na provoz vozidla namísto dosavadní knihy jízd. Zejména drobným podnikatelům by to mělo ušetřit čas i peníze.

Další úlevou pro podnikatele v době krize je možnost mimořádných odpisů hmotného majetku, které podstatně zkracují dobu odpisování. Cílem je udržení zaměstnanosti jak u nakupujícího, tak u prodávajícího.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobněji:
Překvapení v balíčku: Podnikatelé zaplatí nižší daně
Tipy pro podnikatele: Jak si ještě letos snížit daně
Zrušení knihy jízd? Pro plátce DPH předčasná radost

Naopak o rok dříve oproti původnímu plánu končí sleva na sociálním pojištění u nejhůře placených zaměstnanců. Ta přitom začala platit teprve od srpna a měla trvat do konce roku 2010. Nově skončí už o rok dříve, tedy v prosinci 2009.

Neprošlo ani přeřazení některých služeb do nižší sazby DPH. Úleva se měla týkat stravovacích služeb, kadeřnictví, holičství a řady drobných oprav.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Služby a restaurace nezlevní, snížení DPH neprošlo
Sleva na sociálním pojištění: Sotva začala, už končí?

Podpora v nezaměstnanosti

Pravidla pro výplatu podpory v nezaměstnanosti zůstanou stejná jako v roce 2009. Nedojde tedy k původně avizovanému prodloužení podpory o jeden měsíc ani k jejímu zvýšení (v procentech z předchozí mzdy).

Důchody

Od Nového roku nedojde k valorizaci důchodů. Podle zákona to zatím ani není povinné, protože ceny potravin letos naopak mírně klesají, stejně jako například ceny energií.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Smutná dokončila sedmdesátikilometrovou Marcialongu sedmá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná obsadila sedmé místo v sedmdesátikilometrovém závodě Marcialonga. V průběžném pořadí česká reprezentantka uhájila čtvrté místo, ale její odstup na třetí pozici se zvětšil z 15 na na 115 bodů. Nejlepší z Čechů byl devatenáctý Jiří Pliska, o místo za ním dojel laufařský matador Stanislav Řezáč.

Závod vyhráli Norové Kari Vikhagen Gjeitnesová a Tore Björseth Berdal. V čele dálkového seriálu Ski Classics jsou jejich krajani Astrid Öyre Slindová a nově Tord Asle Gjerdalen.

Smutná doběhla do cíle v Cavalese s více než sedmiminutovou ztrátou. Nejprve se držela v pětičlenné vedoucí skupině, ale postupně odpadla. "Dlouho jsem se cítila dobře a držela se na čtvrtém pátém místě. Pak mi ale najednou přestaly jet lyže. Udělali jsme asi chybu, že jsme se ráno na poslední chvíli rozhodli pro jiné lyže, než které nám vyšly včera v testu," uvedla Smutná v tiskové zprávě týmu Lukáše Bauera eD system.

Pro Řezáče je 20. místo nejlepším výsledkem v sezoně. "Udělalo mi radost. Zvlášť na Marcialonze, což je specifický, dlouhý a opravdu těžký závod," uvedl Řezáč v tiskové zprávě týmu Slavia Pojišťovna, v jehož barvách jezdí.

Marcialonga, závod seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování v Trentinu (70 km):

Muži: 1. Berdal (Nor./Koteng) 3:05:52,0, 2. Gjerdalen -1,5, 3. Eliassen (oba Nor./Ragde Eiendom) -2,7, …19. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -59,3, 20. Řezáč (ČR/Slavia Pojišťovna) -1:06,9, 37. Sedláček (ČR/Silvini Madshus) -2:35,0.

Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen 705, 2. Hoelgaard (Nor./Koteng) 680, 3. Pedersen (Nor./Kaffebryggeriet) 673, …35. Řezáč 209, 38. Pliska 174, 40. Štoček (ČR/Vltava Fund) 157.

Ženy: 1. Gjeitnesová 3:21:59,2, 2. Slindová (obě Nor./Koteng) -7, 3. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) -57,4, …7. Smutná (ČR/eD system Bauer) -7:18,6, 19. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -15:21,0, 25. Klementová (ČR/Vltava Fund) -24:59,1.

Průběžné pořadí: 1. Slindová 945, 2. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) a Gjeitnesová obě 875, 4. Smutná 760, …21. Grohová 225, 23. Klementová a Moravcová (Slavia Pojišťovna) obě 197.

před 1 hodinou

Suverénní Klaebo vyhrál už třináctý sprint v řadě

Již třináct sprintů neprohrál hvězdný norský běžec Johannes Hösflot Klaebo ve Světovém poháru. Další triumf si připsal v Oberstdorfu, mezi ženami zvítězila Natalija Něprjajevová z Ruska. Vůbec první body ve sprinterských bojích si dnes připsala specialistka na distanční závody Kateřina Razýmová díky 25. místu. Další Češi se do elitní třicítky nevešli.

Klaebo neprohrál ani jediný sprint, do kterého nastoupil, od listopadu 2018 v Lillehammeru. V dnešním finále klasickou technikou byl o dvě sekundy rychlejší než Paal Golberg a úspěch Norů završil třetím místem Erik Valnes.

Něprjajevová o 26 setin zdolala vítězku dvou sprintů této sezony Anamariji Lampičovou ze Slovinska a slavila první triumf ve Světovém poháru. V jeho pořadí si polepšila na druhou příčku za Norku Therese Johaugovou, která dnes vypadla ve čtvrtfinále stejně jako Razýmová. Pro ni je dnešní postup z kvalifikace dalším úspěchem v životní sezoně.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - sprint klasicky:

Muži:

1. Klaebo 3:29,46, 2. Golberg -1,99, 3. Valnes (všichni Nor.) -2,37, 4. Pellegrino (It.) -3,06, 5. Svensson (Švéd.) -8,89, 6. Retivych (Rus.) -9,66, …v kvalifikaci 48. Novák, 49. Šeller, 65. Černý (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 1457 b., 2. Klaebo 1222, 3. Usťugov (Rus.) 851, 4. Niskanen (Fin.) 811, 5. Röthe 784, 6. Krüger (oba Nor.) 635, …71. Novák 34, 90. Pechoušek (ČR) 21, 117. Černý 5, 119. Knop 5, 121. Fellner (oba ČR) 5.

Ženy:

1. Něprjajevová (Rus.) 3:27,08, 2. Lampičová (Slovin.) -0,26, 3. Digginsová -2,44, 4. Caldwellová (USA) -3,62, 5. Svahnová (Švéd.) -5,16, 6. Stensethová (Nor.) -30,20, …25. Razýmová, v kvalifikaci 34. Hynčicová, 56. Nováková, 60. Beranová (všechny ČR)

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1553, 2. Něprjajevová 1087, 3. H. Wengová (Nor.) 1020, 4. Digginsová 789, 5. Jacobsenová 749, 6. Östbergová (obě Nor.) 680, …25. Razýmová 234, 38. Janatová (ČR) 109, 46. Nováková 67, 76. Beranová 15.

před 1 hodinou

Digitální daň by mohla začít platit ještě letos, říká Faltýnek

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Nevyloučil, že by se její navrhovaná sedmiprocentní výše mohla snížit. Podle předsedy Pirátů Ivan Bartoše by měla činit zhruba tři až pět procent.

Vládní návrh na zavedení digitální daně tento týden v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor. Ročně by daň mohla státnímu rozpočtu přinést asi pět miliard korun. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple.

"Budeme se snažit protáhnout zákon Sněmovnou tak, aby začal platit ještě v letošním roce," řekl Faltýnek. Rozpočet podle něj letos počítá s příjmem z digitální daně ve výši 2,1 miliardy korun. "My to bereme jako další příspěvek do rozpočtu, aby bylo na plánované výdaje, které jsou schváleny v rozpočtu letošního roku," dodal.

Další zprávy