Začal rok utahování opasků. Připravte se na úspory

Petr Kučera Petr Kučera
4. 1. 2010 8:20
Přehledně: Co zbylo z úsporného balíčku
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Půl milionu zaměstnanců veřejného sektoru si může oddechnout, jejich platy nakonec v roce 2010 zůstanou na stejné úrovni jako dosud. Snížení o čtyři procenta, schválené na konci září v rámci vládního úsporného balíčku, poslanci (s výjimkou ODS a TOP 09) na poslední chvíli zrušili.

"Úleva" týkající se platů státních úředníků, učitelů, hasičů či policistů je zároveň jedinou velkou změnou, které se úsporný balíček při schvalování státního rozpočtu dočkal.

Připravili jsme rychlý přehled, jak se tedy balíček a schválený rozpočet projeví na rodinných příjmech a výdajích v roce 2010.

Peněžitá pomoc v mateřství

Poslancům KDU-ČSL, ČSSD a KSČM se už nepodařilo zastavit lednové škrty v mateřské. Je sice velmi pravděpodobné, že návrh na nesnižování mateřské ve sněmovně projde, ale ne dříve než v prvních měsících roku 2010.

Mateřská tak od 1. ledna skutečně klesla zhruba o pětinu. Podle schváleného Janotova úsporného balíčku jde o dočasné opatření jen pro rok 2010. Pokud projde lidovecký návrh, vrátila by se mateřská na letošní úroveň mnohem dříve, pravděpodobně od května.

V kyblíku s teplou vodou se děti cítí příjemně. Jako u mamky v břísku. Ilustrační snímek.
V kyblíku s teplou vodou se děti cítí příjemně. Jako u mamky v břísku. Ilustrační snímek. | Foto: Reuters
Čtěte podrobněji:
Škrty v mateřské jsou tu. Podívejte se, kolik dostanete
O pětinu nižší mateřská. Škromach nevěděl, co schválil

Mateřská není rodičovská

  • Řada lidí zaměňuje peněžitou pomoc v mateřství (PPM) s rodičovským příspěvkem, stejně jako mateřskou a rodičovskou dovolenou - nebo mezi nimi nerozlišuje. V září si oba pojmy pletli například i šéf ČSSD Jiří Paroubek nebo expert ČSSD na sociální politiku Zdeněk Škromach.
  • Zjednodušeně řečeno: Matka má nejdříve 28 týdnů nárok na mateřskou (PPM) a poté na rodičovský příspěvek (do dvou až čtyř let věku dítěte). Zatímco výše PPM je přímo úměrná předchozí mzdě, rodičovský příspěvek je v zásadě pro všechny stejný bez ohledu na předchozí příjem.
  • Na PPM mají nárok jen matky, které si platí nemocenské pojištění - tedy typicky zaměstnanci. Pokud si jej neplatí (typicky nezaměstnané, studentky či mnoho podnikatelek), dostávají rovnou rodičovský příspěvek.
  • Podrobněji jsme se rozdílům a dalším častým omylům věnovali v samostatném článku.

Rodičovský příspěvek

Naopak na současné úrovni zůstává rodičovský příspěvek, který většinou navazuje na peněžitou pomoc v mateřství.

Tříletá varianta rodičovského příspěvku tak zůstává na 7600 korunách měsíčně a dvouletá na 11 400 korunách. Také na čtyřleté variantě se nic nemění (7 600 korun do 21 měsíců věku dítěte a dále 3 800 korun do 48 měsíců věku dítěte).

Podle vládního návrhu úsporného balíčku měl rodičovský příspěvek klesnout o 10 procent ve všech variantách. Právě toto úsporné opatření by se tedy mnoha rodin dotklo asi nejcitelněji. Už v září ale levicové strany odmítly tento škrt podpořit, takže se nedostal ani do původně schváleného balíčku.

Porodné

Nezmění se ani porodné. Jednorázová dávka po porodu každého dítěte tak zůstává 13 tisíc korun.

Vláda navrhovala snížení na 10 tisíc korun, ale už v září tento škrt neprošel do schváleného úsporného balíčku.

Daňová sleva na dítě

Téměř tisíc korun navíc oproti dřívějšku získají v roce 2010 rodiče za každé vyživované dítě. Takzvaná daňová sleva na dítě totiž vzroste o 77 korun měsíčně, ročně tedy o 924 korun.

Vyšší daňová sleva tak rodičům alespoň částečně vykompenzuje ztráty způsobené úsporným balíčkem.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Rodiče zaplatí nižší daně, zvýší se sleva na dítě

Daňovou slevu 967 korun měsíčně nebo 11 604 korun ročně si bude moci odečíst z daní každý rodič, vyživující dítě ve společné domácnosti (nejpozději do 26 let věku). Slevy se sčítají, takže rodič dvou dětí získá v tomto roce 1848 korun navíc. Vždy si ji však může uplatnit jen jeden z rodičů, ne oba současně.

Přídavky na děti

Rodiny s příjmem do 2,4 násobku životního minima dostanou v roce 2010 stejné přídavky na děti jako v prvním pololetí roku 2009.

Oproti druhému pololetí 2009 si však pohorší o padesátikorunu měsíčně. Právě o 50 korun měsíčně se zvýšil přídavek na dítě od července 2009. Původně měli rodiče dostávat vyšší dávku až do konce roku 2010, úsporný balíček to však zkrátil do konce roku 2009.

Zatímco v druhém pololetí se hranice příjmu, do níž mají rodiny nárok na přídavky na děti, zvýšila na 2,5násobek životního minima rodiny, od ledna 2010 se opět sníží na dřívější 2,4násobek.

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters
Čtěte podrobněji:
O nové přídavky na děti stačí požádat do konce října

Ošetřovné

Od ledna klesá i ošetřovné - tedy dávka, kterou dostává například matka, když zůstane doma s nemocným dítětem. Podle schváleného úsporného balíčku se totiž začne proplácet až od čtvrtého dne nemoci.

Matka s měsíční mzdou 20 tisíc korun tak v roce 2010 dostane při devítidenní nemoci dítěte o tisícikorunu méně než dosud.

Také tento škrt chtějí levicové strany a lidovci zrušit, stihnou to ale nejdříve na jaře.

Foto: Jaroslav Jiřička
Čtěte podrobněji:
Onemocní vám dítě? Dostanete méně peněz

Vyšší DPH zdraží zboží i služby

Obě sazby daně z přidané hodnoty se zvyšují o jeden procentní bod (snížená sazba z 9 na 10 procent a základní sazba z 19 na 20 procent). V roce 2010 tak rodiny zaplatí řádově stokoruny měsíčně navíc oproti letošku.

Snížená sazba se vztahuje hlavně na potraviny a nealkoholické nápoje, ale také na hromadnou dopravu, vstupné na kulturní akce, dětské pleny a sedačky, léky, knihy či časopisy. Obchodníci se však shodují, že jim konkurence nedovolí, aby vyšší daň výrazněji promítli do koncových cen, přinejmenším u hlavních potravin. A jak ukázal průzkum Aktuálně.cz, kromě čtyř výjimek nezdraží ani MHD ve třiceti největších městech.

Základní sazba se pak vztahuje na většinu služeb a zboží (například spotřební zboží, energie, telefony, oblečení, pohonné hmoty či restaurace).

Foto: Repro Aktuálně.cz
Čtěte také:
Blíží se další slevy, elektronika zlevní až o polovinu

Dražší pohonné hmoty, alkohol i cigarety

Janotův úsporný balíček dopadne i na majitele aut. Za každý litr pohonných hmot totiž na spotřební dani zaplatí korunu navíc (kromě už zmíněné vyšší DPH). Navíc už nemohou doufat ve státní příspěvek na ekologickou výměnu staršího vozu za nový (šrotovné).

Za půllitr piva si lidé oproti předchozímu roku připlatí o 50 haléřů až jednu korunu, litr rumu nebo vodky pak podle výrobců zdraží až o 12 korun.

O více než dvě koruny vzroste také spotřební daň u většiny krabiček cigaret. Podle výrobců se však zdražení projeví až od února.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobněji:
Vodka a rum zdraží o 12 korun za litr, pivo o korunu
Pivo bude od ledna dražší. Prazdroj následují ostatní

Platy státních zaměstnanců

Lidem placeným z veřejných rozpočtů, typicky úředníkům, učitelům, hasičům či policistům, měl klesnout plat o čtyři procenta oproti předchozímu roku. Tuto část úsporného balíčku ale poslanci na poslední chvíli zrušili, takže nominálně zůstane plat na stejné úrovni jako v roce 2009.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Proč dostali učitelé přidáno? Čtěte sedm odpovědí
Půl milionu lidí má šanci, že jim neklesnou platy

Vyšší zdanění výdělků

Hůře na tom budou i lidé, jestliže si měsíčně vydělají přes 94,2 tisíce korun hrubého. V roce 2010 totiž zaplatí více peněz na sociálním a zdravotním pojištění. Dosavadní strop se zvýší ze čtyřnásobku průměrné měsíční mzdy v Česku na šestinásobek.

Naopak neprošlo zvýšení sazby pro daň z příjmů pro lidi s příjmem nad 145 tisíc měsíčně. I nadále tak zaplatí stejně jako dosud, tedy 15 procent ze superhrubé mzdy. Vyšší zdanění nyní plánuje ČSSD až od roku 2011.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Vyšší zdanění bohatých? Stát si vezme desetitisíce

Nemocenská

Na proplácení nemoci kratší než jeden měsíc se nic zásadního nemění. I nadále platí, že přinejmenším za první tři dny nemoci nedostane zaměstnanec žádné peníze (s výjimkou nařízené karantény). Poté dostává náhradu mzdy od zaměstnavatele, teprve od 15. kalendářního dne nemoci získá od státu klasické nemocenské dávky.

Lékárna. Ilustrační foto.
Lékárna. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobněji:
Při chřipce letos přijdete o víc peněz než vloni

Méně než dosud ale dostanou lidé při nemoci nad jeden měsíc - místo dosavadních 66 % takzvaného redukovaného denního vyměřovacího základu dostanou jen 60 %. Ještě hůře na tom budou při nemoci delší než dva měsíce - místo 77 % dostanou také jen 60 %. I toto úsporné opatření má platit jen pro rok 2010.

Daně pro živnostníky a menší firmy

Úsporný balíček obsahuje příjemné překvapení pro živnostníky a další takzvané osoby samostatně výdělečně činné. Nezrušil jim totiž možnost uplatnit už za rok 2009 vyšší výdajové paušály v daňovém přiznání. Podnikatelé díky tomu zaplatí nižší daně.

Paušál u řemeslníků se tak zvýší ze současných 60 na 80 procent. U ostatních živnostníků vzroste z 50 na 60 procent. U svobodných povolání a příjmů z autorských práv dokonce ze 40 na 60 procent, ovšem pouze pro daně za rok 2009 (v roce 2010 se pak paušál vrátí na 40 procent). U příjmů z nájemného zůstane paušál na dosavadních 30 procentech.

Novinkou je také možnost paušálních výdajů na provoz vozidla namísto dosavadní knihy jízd. Zejména drobným podnikatelům by to mělo ušetřit čas i peníze.

Další úlevou pro podnikatele v době krize je možnost mimořádných odpisů hmotného majetku, které podstatně zkracují dobu odpisování. Cílem je udržení zaměstnanosti jak u nakupujícího, tak u prodávajícího.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte podrobněji:
Překvapení v balíčku: Podnikatelé zaplatí nižší daně
Tipy pro podnikatele: Jak si ještě letos snížit daně
Zrušení knihy jízd? Pro plátce DPH předčasná radost

Naopak o rok dříve oproti původnímu plánu končí sleva na sociálním pojištění u nejhůře placených zaměstnanců. Ta přitom začala platit teprve od srpna a měla trvat do konce roku 2010. Nově skončí už o rok dříve, tedy v prosinci 2009.

Neprošlo ani přeřazení některých služeb do nižší sazby DPH. Úleva se měla týkat stravovacích služeb, kadeřnictví, holičství a řady drobných oprav.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte podrobněji:
Služby a restaurace nezlevní, snížení DPH neprošlo
Sleva na sociálním pojištění: Sotva začala, už končí?

Podpora v nezaměstnanosti

Pravidla pro výplatu podpory v nezaměstnanosti zůstanou stejná jako v roce 2009. Nedojde tedy k původně avizovanému prodloužení podpory o jeden měsíc ani k jejímu zvýšení (v procentech z předchozí mzdy).

Důchody

Od Nového roku nedojde k valorizaci důchodů. Podle zákona to zatím ani není povinné, protože ceny potravin letos naopak mírně klesají, stejně jako například ceny energií.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy