Přiznání ředitelů škol mohou skončit, kývli poslanci

Eva Benešová
10. 6. 2009 10:50
Aby novela začala platit letos, musí ji urychleně schválit Senát a podepsat prezident
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Praha - Ředitelé škol možná už letos nebudou muset podávat majetková přiznání. Změnu zákona o střetu zájmů dnes schválili poslanci. Aby začala platit, musí jí přijmout i Senát a podepsat prezident.

Ředitelé mají podle současných předpisů podávat majetková přiznání do 30. června. Změnu navrhl bývalý ministr školství Ondřej Liška (SZ).

"Jsme přesvědčeni o tom, že ředitelé nejsou zrovna tou skupinou, která by musela dávat majetková přiznání. Dovedu si představit ředitele vesnické školy, malotřídky, který rozhodně nerozhoduje o žádných velkých investicích a podávání přiznání ho spíše odradí od přijetí funkce," odůvodnil rozhodnutí předseda školského výboru Walter Bartoš (ODS). 

Doplnil, že ani ve velkých školách není povinnost majetkových přiznání stěžejní. "Hospodaření velkých škol kontrolují jejich zřizovatelé," prohlásil. Zřizovateli jsou v případě základních škol obce a u středních škol obvykle kraje. Výjimku tvoří soukromé školy.

Majetková přiznání musejí kromě ústavních činitelů a řídících pracovníků státních nebo obcemi zřízených institucí předkládat také šéfové ústředních státních orgánů, ředitelé tajných služeb nebo členové statutárních, řídících, dozorčích a kontrolních orgánů. Již loni byli povinnosti zbaveni naopak soudci a státní zástupci, přibyla naopak některým policistům.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy