Poslanecká škatulata, výbory parlamentu se přerozdělují

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor), Jakub Novák
6. 12. 2011 17:45
Opozice mluví o "trafikách" a "dinosaurech"
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - K malému zemětřesení dochází v organizaci a obsazení parlamentních výborů.

Některé z výborů, které byly na začátku volebního období sloučeny, se nyní budou opět dělit. Kromě toho dojde i k výrazným personální m změnám.

Koaliční poslanci je obhajují nefunkčností současného systému, opozice v tom naopak vidí „návrat dinosaurů".

Poslanci už rozdělili branný a bezpečnostní výbor na výbory dva: na výbor pro obranu (jeho předsedou se stane občanský demokrat Jan Vidím) a na bezpečnostní výbor, jehož novým šéfem se stal předseda Věcí veřejných Radek John.

Každý z výborů bude mít po patnácti členech.

Na začátku volebního období naopak koalice oba výbory v rámci šetření slučovala.

Na dosavadního předsedu dosud spojeného branného a bezpečnostního výboru Františka Bublana (ČSSD) zbyla nově vzniklá komise pro Generální inspekci ozbrojených sil.

ČSSD to označila za "trapný krok" a "pašalík" pro předsedu Johna.

Nebude to ovšem jediná změna v čele výborů.

Podle informací Aktuálně.cz od zdroje blízkého koaličním špičkám koalice usedne ještě v čele ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS), který jen nahradí Karolínu Pekae (VV), která mezitím odešla do vlády.

Zatím nejasná je situace kolem mandátového a imunitního výboru. Podle přání ČSSD měl v čele stanout předseda strany Bohuslav Sobotka místo Jeronýma Tejce, který se stal nově předsedou sociálnědemokratických poslanců.

Vládní koalice ale Sobotku v čele mandátového výboru nechce a nabízí mu předsednictví petičního výboru. O to zatím nestojí Bohuslav Sobotka.

Poslední změnou má být zeštíhlení organizačního výboru, ve kterém bude od nynějška působit 19 namísto současných 30 poslanců.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy