Poslanci si snížili platy o 4 %. Ušetří tak 127 milionů

Domácí Domácí
4. 11. 2009 11:10
Sněmovna přehlasovala senátory, kteří zákon vrátili kvůli nesmyslnému danění
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ústavní činitelé budou dostávat plat o 4 procenta nižší, než dosud.

Poslanecká sněmovna schválila zákon, který mzdu poslancům, senátorům, prezidentovi, členům vlády a soudcům snižuje.

Zákon se dotkne asi 4800 lidí a ušetří státnímu rozpočtu přibližně 126,7 milionu korun za rok.

Návrh zákona původně poslancům vrátili senátoři. Upozornili na sporné ustanovení o zdanění některých peněžních náhrad, které je v rozporu s opatřeními v tzv. Janotově balíčku.

Výběr těchto daní tak je v jednom zákoně zakotven, ale v druhém jsou náhrady od daní osvobozeny. Do obou zákonů se dostaly oba protimluvy v pozměňovacích návrzích poslanců během hektického schvalování.

Poslanci chtějí tento rozpor vyřešit později. Svůj návrh opravy už připravili například komunisté.

Zákon dnes odhlasovalo 142 poslanců. Teď jej musí podepsat prezident.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy