Petici ČSSD proti Nečasovi podepsalo 30 tisíc lidí

Martina Machová Martina Machová
3. 5. 2011 14:31
Socialisté ji předali petičnímu výboru Poslanecké sněmovny a uspořádají veřejné slyšení
1. máj v režii ČSSD v Praze.
1. máj v režii ČSSD v Praze. | Foto: Martina Machová

Praha - Sociální demokraté během prvomájových oslav sesbírali po celé republice zhruba 30 tisíc podpisů pod svou petici proti vládním reformám.

V úterý dokument s názvem "Zastavme devastaci naší země" předali petičnímu výboru Poslanecké sněmovny.

Předseda ČSSD označil podporu jako velmi rozsáhlou. "Dodává nám sil, abychom se snažili korigovat reformy, které mohou občany a část společnosti poškodit," komentoval zájem veřejnosti Bohuslav Sobotka.

"Uspořádáme v souvislosti s peticí veřejné slyšení tak, jak je to běžné u petic nad 10 tisíc podpisů," uvedla místopředsedkyně petičního výboru Hana Orgoníková (ČSSD).

Takzvaný "Den protestu" organizovala ČSSD na nejméně 130 místech, zejména v okresních a krajských městech.

Již během několika prvních hodin se podle informací Aktuálně.cz začaly plnit petiční archy stovkami podpisů.

Sociální demokraté minulý týden neuspěli ve sněmovně s pokusem vyslovit vládě nedůvěru. Kromě tří odpadlíků z Věcí veřejných se jim nepodařilo přesvědčit nikoho z koaličních poslanců, aby aktivně hlasoval proti kabinetu.

Petice má ukázat koaličním stranám, jak na jejich vládnutí reaguje veřejnost.

Proti dluhu a korupci

V dokumentu, pod který socialisté sbírali podpisy, stojí, že se vládě nedaří vyvést zemi z hospodářské krize ani zastavit růst veřejného dluhu. Náklady na řešení krize a deficitu podle ČSSD pak jednostranně přenáší na bedra občanů se středními a nízkými příjmy.

"Jako sociální demokraté požadujeme, aby vláda bojovala s korupcí, a to včetně přijetí zákona o majetkových přiznáních a zákazu vzniku anonymních akciových společností. Usilujeme také o to, aby vláda nezhoršovala svými škrty životní situaci rodin s dětmi, důchodců a lidí se zdravotním postižením," uvádí text petice.

Socialisté dále v petici kritizují sjednocení DPH na 17,5 procent, vládní podobu důchodové reformy, zvyšování poplatků ve zdravotnictví nebo zavádění školného.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy