ČSSD sbírá podpisy proti vládě, přibývají po stovkách

Martina Machová Martina Machová
1. 5. 2011 17:00
Další pokus socialistů ukázat, že Nečas a jeho ministři nemají důvěru veřejnosti
Podpisová akce ČSSD v Praze
Podpisová akce ČSSD v Praze | Foto: Martina Machová

Praha - Sociální demokraté začali na Svátek práce sbírat po celé republice podpisy proti Nečasově vládě. Takzvaný den protestu organizují na nejméně 130 místech, zejména v okresních a krajských městech.

Za několik hodin hlásí organizátoři petice z mnoha míst dohromady stovky podpisů. Archy s podpisy chce ČSSD předat petičnímu výboru sněmovny v úterý.

"Za hodinu se nám podepsalo 58 lidí," počítá podpisy na arších jeden z organizátorů prvomájových oslav na Náměstí v Míru v Praze v neděli v poledne.

Kolemjdoucí nemusejí k podpisu příliš přemlouvat. "Petice jsem nikdy nepodepisoval, ale tuhle musím," říká jeden z oslovených občanů. 

Ve sněmovně neuspěli

Zájem o protestní podpisy potvrzují i sociální demokraté v krajích.

Dopoledne na Náměstí Míru. Na hlavní nápor se teprve čeká
Dopoledne na Náměstí Míru. Na hlavní nápor se teprve čeká | Foto: Martina Machová

"V Ústí nad Labem to je přibližně 500 podpisů," informoval Aktuálně.cz  ústecký sociální demokrat Arno Fišera. Dalších přibližně 350 nahlásil z oslav v Děčíně tamní poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. Akce v Chomutově, keré se účastnila místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová přinesla socialistům 400 podpisů.

"Během první hodiny ji podepsalo 150 lidí," uvedl středočeský sociální demokrat Jan Hamáček z akce na hradě Michalovice u Mladé Boleslavi. Na několik set podpisů odhaduje zájem na jižní Moravě místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

"Moc se nám ale nevydařilo počasí, účast tak byla menší. Dá se ale říci, že kdo přišel, ten podepsal," uvedl. Jen v Hodoníně odhaduje, že se k petiční akci přidalo 200 lidí.  "Na jeden den je to poměrně dobré," komentoval vyznění protestní akce Škromach.

Podle předsedy ČSSD bohuslava Sobotky pak tisíce podpisů jasně ukazují míru společenského znepokojení a nesouhlasu s politikou současné vlády.

Sociální demokraté minulý týden neuspěli ve sněmovně s pokusem vyslovit vládě nedůvěru. Kromě tří odpadlíků z Věcí veřejných se jim nepodařilo přesvědčit nikoho z koaličních poslanců, aby aktivně hlasoval proti kabinetu.

Zrušte anonymní akcie

Petice uvádí, že se vládě nedaří vyvést zemi z hospodářské krize ani zastavit růst veřejného dluhu. Náklady na řešení krize a deficitu podle socialistů pak jednostranně přenáší na bedra občanů se středními a nízkými příjmy.

"Jako sociální demokraté požadujeme, aby vláda bojovala s korupcí včetně přijetí zákona o majetkových přiznáních a zákazu vzniku anonymních akciových společností. Usilujeme také o to, aby vláda nezhoršovala svými škrty životní situaci rodin s dětmi, důchodců a lidí se zdravotním postižením," uvádí text petice.

Socialisté dále v petici kritizují sjednocení DPH na 17,5 procent, vládní podobu důchodové reformy, zvyšování poplatků ve zdravotnictví nebo zavádění školného.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech

Dva kamiony uvízly v pondělí ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. Policie tam dopravu řídila kyvadlově. Vznikaly kolony. Okolo 11:00 se podařilo provoz obnovit, řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Je tam zákaz vjezdu pro vozidla s váhou nad 12 tun. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit ještě ráno. Na uvolnění druhého se pracovalo během dopoledne. Policisté na místě řídili dopravu kyvadlově. Vznikaly ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Praha rozšíří zákaz reklamy v centru, přibudou dvě nová pásma

Pražský magistrát rozšíří nařízení, kterým jsou zakázány plakáty, plachty a další reklamní nosiče v Pražské památkové rezervaci, na velkou část metropole. Ke stávajícímu nejpřísnějšímu omezení v historickém centru přibudou dvě pásma, první ve čtvrtích okolo rezervace a druhé sahající na jihu až na Nové Dvory, na severu do Troji, na východě do Malešic a na západě do Motola. Rozšíření by mělo začít platit v červenci příštího roku.

Rozšířením se podle schváleného dokumentu zvýší území podléhající regulaci ze zhruba devíti na více než 111 kilometrů čtverečních, tedy asi na dvanáctinásobek.

V Pražské památkové rezervaci se zákaz bude nově týkat i reklamních stojanů. V prvním novém pásu bude ze zákazu vyňata reklama šířená zvukem či obrazem, reklama na dopravních prostředcích, reklamní periodický tisk a reklamní převleky. V pásmu nejdále od centra budou zakázány pouze dodatečné konstrukce na dopravních prostředcích a reklamní plachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy