ČSSD sbírá podpisy proti vládě, přibývají po stovkách

Martina Machová Martina Machová
1. 5. 2011 17:00
Další pokus socialistů ukázat, že Nečas a jeho ministři nemají důvěru veřejnosti
Podpisová akce ČSSD v Praze
Podpisová akce ČSSD v Praze | Foto: Martina Machová

Praha - Sociální demokraté začali na Svátek práce sbírat po celé republice podpisy proti Nečasově vládě. Takzvaný den protestu organizují na nejméně 130 místech, zejména v okresních a krajských městech.

Za několik hodin hlásí organizátoři petice z mnoha míst dohromady stovky podpisů. Archy s podpisy chce ČSSD předat petičnímu výboru sněmovny v úterý.

"Za hodinu se nám podepsalo 58 lidí," počítá podpisy na arších jeden z organizátorů prvomájových oslav na Náměstí v Míru v Praze v neděli v poledne.

Kolemjdoucí nemusejí k podpisu příliš přemlouvat. "Petice jsem nikdy nepodepisoval, ale tuhle musím," říká jeden z oslovených občanů. 

Ve sněmovně neuspěli

Zájem o protestní podpisy potvrzují i sociální demokraté v krajích.

Dopoledne na Náměstí Míru. Na hlavní nápor se teprve čeká
Dopoledne na Náměstí Míru. Na hlavní nápor se teprve čeká | Foto: Martina Machová

"V Ústí nad Labem to je přibližně 500 podpisů," informoval Aktuálně.cz  ústecký sociální demokrat Arno Fišera. Dalších přibližně 350 nahlásil z oslav v Děčíně tamní poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna. Akce v Chomutově, keré se účastnila místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová přinesla socialistům 400 podpisů.

"Během první hodiny ji podepsalo 150 lidí," uvedl středočeský sociální demokrat Jan Hamáček z akce na hradě Michalovice u Mladé Boleslavi. Na několik set podpisů odhaduje zájem na jižní Moravě místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

"Moc se nám ale nevydařilo počasí, účast tak byla menší. Dá se ale říci, že kdo přišel, ten podepsal," uvedl. Jen v Hodoníně odhaduje, že se k petiční akci přidalo 200 lidí.  "Na jeden den je to poměrně dobré," komentoval vyznění protestní akce Škromach.

Podle předsedy ČSSD bohuslava Sobotky pak tisíce podpisů jasně ukazují míru společenského znepokojení a nesouhlasu s politikou současné vlády.

Sociální demokraté minulý týden neuspěli ve sněmovně s pokusem vyslovit vládě nedůvěru. Kromě tří odpadlíků z Věcí veřejných se jim nepodařilo přesvědčit nikoho z koaličních poslanců, aby aktivně hlasoval proti kabinetu.

Zrušte anonymní akcie

Petice uvádí, že se vládě nedaří vyvést zemi z hospodářské krize ani zastavit růst veřejného dluhu. Náklady na řešení krize a deficitu podle socialistů pak jednostranně přenáší na bedra občanů se středními a nízkými příjmy.

"Jako sociální demokraté požadujeme, aby vláda bojovala s korupcí včetně přijetí zákona o majetkových přiznáních a zákazu vzniku anonymních akciových společností. Usilujeme také o to, aby vláda nezhoršovala svými škrty životní situaci rodin s dětmi, důchodců a lidí se zdravotním postižením," uvádí text petice.

Socialisté dále v petici kritizují sjednocení DPH na 17,5 procent, vládní podobu důchodové reformy, zvyšování poplatků ve zdravotnictví nebo zavádění školného.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy