ČSSD je připravena vládnout s pomocí KSČM, říká Sobotka

Martina Machová Domácí Martina Machová, Domácí
29. 4. 2011 15:50
Šéf sociální demokracie zvažuje podporu komunistů, pokud ČSSD výrazně zvítězí ve volbách
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pokud by se sociální demokracii v příštích volbách podařilo zvítězit s výrazným náskokem, je pro ni přijatelná varianta menšinové vlády s podporou KSČM. Hospodářským novinám to řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Případnou koalici s komunisty Sobotka odmítl.

"Kdybychom vyhráli volby s výrazným náskokem, je pro nás možná varianta menšinové vlády. Podpora KSČM je jednou z variant, kolice s nimi není naším cílem," řekl Sobotka HN.

Sociální demokraté si vládní spolupráci s komunisty a některými dalšími stranami zakázali na sjezdu v roce 1995 v Bohumíně.

"Myslím, že to nepopírá Bohumínské usnesení, stejně jako Bohumínské usnesení nepopírají krajské koalice s KSČM," upřesnil pro Aktuálně.cz Sobotka.

Odpovědi na otázku, zda postupné vymezování hranic - co ještě je a co není překračováním Bohumínského usnesení v případě spolupráce s komunisty - nepřipomíná takzvanou "salámovou metodu", se vyhnul.

Sociální demokraté totiž například při posledních krajských volbách posunuli pomyslnou hranici tím, že na některých hejtmanstvích umožnili vstup komunistům do krajských vlád.

Podle Sobotky se strana Bohumínské usnesení zrušit nechystá. Podotkl ale, že ve straně není podpora usnesení nějak dramaticky silná. "Čekají nás další kola diskusí, jak nově definovat vztah ke komunistické straně. Já zastávám názor, že první krok nemůže udělat ČSSD. Komunistická strana bez reforem a beze změn nemůže být přizvána k vládní zodpovědnosti," řekl HN.

Vláda opřená o komunisty se příliš nezamlouvá prvnímu místopředsedovi strany Michalu Haškovi. Ve svém prohlášení upozornil, že komunisté jsou nereformovanou stranou, která se dostatečně neodstřihla od minulosti.

"S nynější nereformovanou KSČM bez jasné sebereflexe poválečné historie si neumím představit sdílení vládní odpovědnosti za Českou republiku," prohlásil Hašek a připomněl perzekuci sociálních demokratů. "Někteří byli popraveni, řada vězněna, předseda sociální demokracie Laušman unesen StB z Rakouska a za dosud neobjasněných okolností zemřel v komunistickém vězení," uvedl.

Hašek ale také vylučuje spolupráci s koaličními stranami. "ODS, TOP 09 i VV dělají vše pro to, aby po příštích volbách nebyly přijatelnými partnery pro vládnutí s ČSSD," řekl HN Hašek. Po volbách by raději spolupracoval například s KDU-ČSL (pokud by se strana dostala do sněmovny).

Poslanecká sněmovna v úterý už podruhé v současném volebním období hlasovala na návrh ČSSD o nedůvěře vládě. Vláda Petra Nečase (ODS) opět vydržela, podporu jí vyslovili poslanci všech tří koaličních stran. Pro vyslovení nedůvěry hlasovali kromě sociálních demokratů a komunistů i tři poslanci zvolení za Věci veřejné.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy