Peakovci mají dost podpisů, zaregistrují LIDEM

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
11. 5. 2012 17:25
O platformu kolem Karolíny Peake se momentálně opírá vláda Petra Nečase
Karolína Peake LIDEM.
Karolína Peake LIDEM. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Platforma Karolíny Peake má dost podpisů pod peticí a půjde zaregistrovat novou stranu LIDEM. Oznámil to přípravný výbor nové strany.

"Bylo spočítáno cca 1100 podpisů. Sběr podpisů i nadále pokračuje, z důvodu dalších slíbených archů od podporovatelů a také jistoty, kdyby některé měly formální nedostatky a z těchto důvodů byly vyřazeny," napsal výbor ve svém prohlášení.

Kromě toho "platforma" kolem Peake řešila v pátek i organizační věci a přípravu programu nové strany.

Název LIDEM jako zkratku liberální demokratů odhalilo uskupení kolem vicepremiérky a "odpadlíků" z Věcí veřejných už minulý týden.

Budoucí politická strana má už registrovanou internetovou doménu a vyhlásila soutěž na nové logo.

Strana ano, málo poslanců pro klub

Platforma kolem Peake, ministrů a poslanců z řad VV drží od krize Věcí veřejných vládu. Původní požadavek premiéra Petra Nečase – ustavit řádný poslanecký klub, o který by se vláda opřela, se Peake naplnit nepodařilo.

Vládní koalice nakonec při novém hlasování o důvěře vládě získala 105 hlasů – díky třem poslancům, kteří sice zůstali v řadách VV, ale drží vládu svými hlasy: Miroslavu Petráňovi, Otto Chaloupkovi a Milanu Šťovíčkovi.

Vláda počítá s tím, že ji tito poslanci spolu s Michalem Doktorem a Pavlem Bémem (oba dříve klub poslanců za ODS) budou podporovat při hlasování i o důležitých zákonech.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy