Peake nechtěla ustoupit Klasnové. Regiony nepřesvědčila

Martina Machová Martina Machová
19. 4. 2012 6:35
Za rozhodnutí Peake je i uvědomění si, že stranu-firmu nelze běžnými prostředky převzít
Karolína Peake.
Karolína Peake. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ačkoli ještě není jasné, zda se Karolíně Peake podaří získat dostatek poslanců, aby zajistila "pohodlnou většinu" pro pokračování Nečasova kabinetu, ve středu oznámila, že hodlá v řádu dní založit novou politickou stranu.

O jejích záměrech informovalo jako první středeční vydání deníku Insideru. Ten se odvolával na zdroj z jejího okolí. "Bude se zakládat nová regulérní politická strana," uvedl spolupracovník Peake. "Existuje více návrhů na její název, to je nyní ale podružné," dodal.

"Osobně bych byla pro založení nové strany," uvedla i poslankyně Dagmar Navrátilová, která by mohla mít legitimaci s číslem dvě, protože se Bárty veřejně zřekla hned po první rebelce Peake. Podtrhuje však, že jde o její veskrze soukromý názor na to, jak řešit situaci, kdy se skupině poslanců a ministrů říká "politická platforma".

Poslanecký klub mezitím vzal ve středu večer na vědomí odchod šestice rebelujících poslanců. Koalici by mohlo podporovat 102 zákonodárců, do této křehké většiny jsou ale počítáni i Milan Šťovíček, který zatím ve Věcech veřejných zůstává, a nezařazení Pavel Bém a Milan Doktor.

O další strategii se politici, kteří se přidali ke Karolíně Peake, radili ve středu po skončení jednání vlády a následném samostatném rozhovoru vicepremiérky s Petrem Nečasem.

Pro odbočku Peake, dosud věrné přítelkyně Bártovy manželky, od véčkařského guru bylo podle zdrojů Insideru důvodem zjištění, že Peake nemá potřebnou sílu stát se předsedkyní strany.

"Zjistila totiž, že místo předsedkyně si Bárta chystá pro svou ženu Kateřinu Klasnovou. Jen by se tak předal rodinný podnik," líčí zdroj z okolí vicepremiérky.

Kateřina Klasnová.
Kateřina Klasnová. | Foto: Ludvík Hradilek

Hvězda Klasnové stoupá

O Klasnové se v uplynulých dnech mluvilo při všech volných postech, které se objevily. Klasnová nechala tyto zvěsti plynout, ministryni školství veřejně odmítla asi po dvou týdnech, a že by mohla být předsedkyní VV, zatím jenom přiživuje.

Po odchodu Peake se již stala hlavní mluvčí strany, nově vystřídala svou někdejší kamarádku i v týmu vládních vyjednavačů.

"To je předčasné," tvrdila například ještě minulý pátek během stranického grémia, které v důsledku skončilo pro véčkaře kolem Karolíny Peake fiaskem.

Bártovi spojenci totiž přesvědčili regiony k usnesení, aby jeden z „peakovců", ministr dopravy Pavel Dobeš, dostal ultimátum k rezignaci.

Podle poměrů sil pak bylo zřejmé, že Peake by nedokázala svého spojence uvnitř VV udržet. Bártův spolupracovník pak Insideru řekl, že Peake si musela být vědoma toho, že volební konference by pravděpodobně dopadla v její neprospěch stejně jako zmíněné grémium.

Silný vliv Bárty na regiony

"V krajích takovou podporu nemá, snad jen v Praze a dalších dvou třech regionech," míní zdroj z Bártova okolí.
Bárta a jeho lidé totiž potřebné hlasy dokážou z regionů vydupat. Vzpomeňte si, jak z nich minulé úterý udělali divoké odpůrce setrvání v Nečasově vládě. To samé se mohlo podařit i na volební konferenci, která je složena zejména ze zástupců krajů.

Rozpor mezi názorem regionů a poslance váhajícího nad následováním Karolíny Peake ilustruje například dění ve středních Čechách. Zde Věcem veřejným šéfuje Radim Vysloužil, který na středečním grémiu oznámil podle Kateřiny Klasnové, že stále váhá.

"Kluby Středočeského kraje Věcí veřejných plně podporují vedení strany VV v čele s předsedou Radkem Johnem a distancují se od nově vznikající platformy," zní usnesení tamních straníků, jež má deník Aktuálně.cz k dispozici.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Inspekce obvinila tři policejní důstojníky z vynášení informací podnikatelům

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila tři policejní důstojníky kvůli rozsáhlému úniku informací. Podle inspekce movitým podnikatelům poskytovali informace o tom, zda jsou tyto osoby, případně jimi ovládané společnosti, prověřované. Kromě tří policejních důstojníků v činné službě byli obviněni i dva bývalí policisté, jeden civilista a jedna firma. Na webu GIBS o tom v pátek informovala její mluvčí Ivana Nguyenová. Dozor nad vyšetřováním případu má Vrchní státní zastupitelství v Olomouci.

Podle České televize a Českého rozhlasu případ souvisí s kauzou lobbisty Tomáše Horáčka, který je stíhán za korupci při zadávání nemocničních zakázek.

V případě získání informací o policejním prověřování z neveřejných evidencí mohli podnikatelé ovlivnit trestní řízení ve svůj prospěch nebo dosáhnout zmaření jednotlivých úkonů. "Podnikatelé za poskytování této 'ochrany' zaplatili minimálně jeden milion korun," uvedla Nguyenová.

Dva ze tří obviněných důstojníků slouží v ostravské expozituře Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Třetí u hospodářské kriminální policie na krajském policejním ředitelství Moravskoslezského kraje. Obviněny byly i čtyři další osoby, z toho dva bývalí policisté a jedna právnická osoba. Všichni jsou stíháni na svobodě.

Stíhání proti nim je vedeno kvůli neoprávněnému přístupu k počítačovému systému a nosičům informací, zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplacení. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným tři roky až deset let vězení.

Podle zdrojů webu iROZHLAS.cz stíhaní policisté Horáčkovi poskytovali informace z interních databází, informovali ho o připravovaných zásazích a údajně ho vedli jako informátora. Mezi obviněnými jsou podle serveru soukromí detektivové, kteří Horáčkovi zajišťovali například ochranu proti odposlechům.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

Soud nařídil vazbu trojici mužů, která se zapojila do bojů na Ukrajině. Čelí obvinění z terorismu

Obvodní soud pro Prahu 5 v pátek uvalil vazbu tři z pěti obviněných, kteří se podle vyšetřovatelů zapojili do bojů na východě Ukrajiny na straně samozvané Doněcké lidové republiky, sdělil Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Bílý navrhoval na tři stíhané uvalit vazbu kvůli tomu, že by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky.

Pětici policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu obvinili ve čtvrtek z teroristického útoku, účasti na teroristické skupině, financování terorismu a podpory a propagace terorismu. Obvinění čelí i jedna právnická osoba. Za trestný čin teroristického útoku jim hrozí až 20 let vězení, u trestného činu financování terorismu až 12 let vězení a v případě podpory a propagace terorismu může soud uložit maximálně patnáctileté vězení.

Policie podezřelé zadržela ve středu. Kvůli případu zasahovala po celém Česku. Zadržení čeští občané podle kriminalistů jezdili bojovat na Ukrajinu na straně proruských separatistů nebo takové cesty chystali či organizovali.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Navalnyj hlásí, že nemá cit v noze a ruce. Ukončí hladovku

Vězněný ruský oponent Kremlu Alexej Navalnyj oznámil, že ukončí protestní hladovku. Stále požaduje, aby ho prohlédl lékař, jehož si sám vybere. Nemá cit v noze a ruce.

Hladovku Navalnyj ohlásil 31. března ve snaze vynutit si náležitou lékařskou péči kvůli bolesti zad a ztráty citlivosti v nohou.

Lékaři ve čtvrtek projevili obavu o jeho život, pokud hladovku neukončí. Požádali rovněž o převoz Navalného z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy