Exministr Dobeš se vrací do klubu VV. Pomáhat Bártovi

Martina Machová Martina Machová
18. 4. 2012 12:36
Josef Dobeš kritizuje Karolínu Peake. Podle něj pokračuje v puči, který začala Kočí
Vít Bárta a Josef Dobeš.
Vít Bárta a Josef Dobeš. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Exministr školství za VV Josef Dobeš se vrací do původního poslaneckého klubu Věcí veřejných

Aktuálně.cz to potvrdil s tím, že jde z jeho strany o reakci na odchod Karolíny Peake. Chce své bývalé spolustraníky podpořit.

"Pokračuje jen puč, který se loni nepovedl Kristýně Kočí, a to mne přesvědčilo k návratu do poslaneckého klubu," komentoval dělení poslanců VV. "Myslím, že máme dvanáct třináct lidí, kteří jsou relativně slušní. A když tak půjdu klidně i do opozice," dodal.

Samotný návrat do VV ovšem podle svých slov prozatím neplánuje. Důvod je stejný jako v minulosti - véčkový klub ve Slaném, kde politik bydlí, se rozpadl. "Bylo by divné, kdybych tam byl sám," uvedl.

Podle Dobeše by pak měl premiér Petr Nečas začít s původními Věcmi veřejnými jednat, protože už se ukazuje, že Peake se nepodaří sehnat dostatečný počet hlasů pro vládu postavenou na více jak 101 či 102 hlasech.

Jako důležité téma vidí například to, kým hodlá nahradit "přeběhlíky" z ministerstva dopravy a ministerstva pro místní rozvoj - Pavel Dobeš ani Kamil Jankovský navíc nejsou poslanci.

"Bártovci" si pak podle Dobeše dál nárokují i jím opuštěné ministerstvo školství. "Předpokládám, že Karolínu Peake si Nečas ve vládě nechá," dodal.

Josef Dobeš patřil od počátku ke klíčovým mužům Bártova podnikatelského i politického impéria. Nejprve pro něj pracoval jako vrchní personalista v bezpečnostní agentuře ABL, později měl na starost kandidátky Věcí veřejných pro parlamentní volby.


 

Právě se děje

před 13 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští zastupitelé schválili rozpočet, opozice ho kritizovala

Praha bude příští rok hospodařit s příjmy 60,7 miliardy a výdaji 81,6 miliardy korun. Rozdíl město dorovná například z peněz, které získá od státu. Na investice je vyčleněno 16,8 miliardy, což je o něco méně než pro letošní rok. Proti loňsku vzrostou o asi 5,5 miliardy korun běžné výdaje na 64,8 miliardy. Rozpočet dnes po mnohahodinové diskusi schválili pražští zastupitelé. Rozpočet kritizovala opozice, které vadí mimo jiné výše běžných výdajů.

Na konci loňského roku schválili zastupitelé na letošek rozpočet s příjmy 59,175 miliardy a výdaji 77,569 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy