Paroubek exkluzivně: Zeman hraje své hry

Sabina Slonková, Petr Holub
21. 3. 2007 12:48
Interview - Jen pár dní před tím, než Miloš Zeman oznámil odchod z ČSSD, hovořil Jiří Paroubek s Aktuálně.cz o tom, jak vidí Zemanovu roli.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nejsem řezník, říká Paroubek o sobě čtěte ZDE
(Přečtěte si také předchozí část rozhovoru) 

A: Víte už se stoprocentní jistotou, že už žádní pánové Melčák a Pohanka nečekají v řadě na odchod z klubu? Běhají spekulace, že jich může být až deset.

Tím se nezabývám. Vzpomínám si na rozmluvy s Milošem Zemanem, kdy mně doporučoval, které poslance bych měl vyhodit z kandidátek. A přesně to zapadá do přehledu, které lidi by tehdy rád do poslanecké sněmovny dostal. S panem Šloufem pak s nimi rozehrávají svou hru. Jestli odejdou, ať odejdou. Aspoň se jich sociální demokracie zbaví. Nevidím žádný problém, jestli budou nakonec dva nebo čtyři.

A: Víte o někom?

Nevím, ani po tom nepátrám. Věřím, že nikdo takový nebude, ale pokud se přesto objeví, nebudu zklamán.

A: Má mít ČSSD silného předsedu, nebo má být pouze prvním z rovných?

O tom rozhodují především voliči, ne tolik sociální demokracie. Chtějí vidět nějakou osobnost a pokud si strana bude chtít uchovat dosavadní voliče a posouvat se také k voličům středovým, tak musí změnit své vystupování na veřejnosti.

Nevím, jestli jste si povšimli, jak až úmyslně říkám při řadě otázek, že o tom se musí rozhodnout až kolektivně. Přitom jsou moje názory často menšinové.

Kdyby se mě třeba někdo zeptal, co si myslím o návrhu Džamily Stehlíkové, aby se děti dávaly do výchovy homosexuálním párům, tak bych řekl, že by se mi to líbilo a určitě bych pro to i hlasoval.

Ale nezískal bych pro to sociální demokracii.

Osmdesát devadesát procent lidí a dvě třetiny poslaneckého klubu by byly proti tomu. O to bude dobré bojovat za pět, za sedm, možná za deset let.

Přímo se snažím v posledním půlroce změnit styl ve straně, aby lidé měli možnost se vyjadřovat k zásadním otázkám a koriguji podle jejich názoru politiku.

A: Na veřejnosti silný lídr, dovnitř strany manažer, který má dost pravomocí, aby prosadil svou, a který zároveň hovoří se všemi jako rovný s rovným. Tak to myslíte?

Musí to tak být. Například předevčírem se mi stalo, že jsem napomenul dva poslance, nepostupoval jsem k nim korektně. Přišli za mnou velmi slušně, vyčetli mi to a musím říct, že i když nezměním věci, které se staly, rozhodně změním své chování v této konkrétní otázce a podobné chyby se nedopustím.

Změníme sociální stát, ale ne zítra

A: Jak chcete přesvědčit pětadvacetiletého absolventa univerzity, aby volil ČSSD?

Především máme dobrý program. Určitě se budeme víc než dosud koukat přes hranice. V květnu se tady uskuteční setkání středoevropských sociálnědemokratických stran. Odtud můžeme čerpat celé programové náměty.

Z Porta ze zasedání Evropské socialistické strany jsem začátkem prosince přivezl velmi ucelený materiál modernizace sociálního státu. Vznikl na základě zkušeností britské a německé strany. Nad tímto materiálem budeme diskutovat a budeme hledat cestu k úpravě našeho sociálního programu.

A: V čem bude zásadní programový posun? Nedávno měl evropský komisař Špidla v Praze přednášku, doporučoval zcela konkrétní kroky - například vytvořit víc flexibilní pracovní trh, to znamená snadněji přijímat do práci a také z ní propouštět, víc investovat do celoživotního vzdělávání, má se zvýšit mobilita občanů, tedy uvolnit trh s byty. Je to ten směr?

Až se jednou Vladimír Špidla vrátí do republiky, budu mít pochopitelně zájem s ním spolupracovat, a určitě není ztracen pro sociální demokracii a její vedení. Je to mimořádně vzdělaný člověk, který získal spoustu zkušeností právě v modernizaci sociálního státu.

Na té přednášce hovořil o jedné z výsečí, materiál Strany evropských socialistů je komplexní a chtěli bychom ho promítnout do našeho programu. Ale těžko teď předvídat, jakým způsobem.

A: Topolánkova vláda chystá změny veřejného života. Chce měnit zákoník práce, chce učinit víc adresné sociální dávky. Tento posun odpovídá programovým změnám, o kterých uvažujete?

My musíme vycházet z volebního programu. Takže určitě nepodpoříme zásahy, které by vedly k tomu, aby zákoník práce přestal být v zájmu pracujících. Pokud jde o reformy, budeme postupovat ad hoc. Nedá se říct, že je všechny zamítneme, nebo budeme všechny podporovat.

Poplatky u lékaře zrušíme

A: Na sjezdu se tedy nestanoví, jak postupovat v opozici. Spíš budete chtít nechat volnou ruku?

V mém úvodním projevu na sjezdu bude formulováno, jak postupovat. Základní formulaci jsem už udělal, bohužel se to nikde ve sdělovacích prostředcích neobjevilo. V zásadě jde o to, že jsme ochotni podpořit některé reformní kroky. Víme, že naši voliči chtějí některé podpořit.

Umím si například představit, že ze škály poplatků u lékaře, o kterých se dnes hovoří, bychom mohli poté, až se ujmeme vlády, zrušit téměř všechny a nechat jenom poplatek za stravné. Má svou logiku.

A: Chcete mít tedy volnou ruku k tomu, abyste mohl o reformách vyjednávat s ODS a od sjezdu chcete jen základní mantinely?

Základní mantinely. Výkon politiky je v každé straně, pokud není vládní, soustředěn do poslaneckého klubu. Tam budou probíhat konkrétní dohadování. Ale zatím ODS velký vyjednávací talent neprojevila. Je pro ni mnohem jednodušší se opírat o dva hlasy, pana Pohanku a pan Melčáka. Jestli v tom chtějí pokračovat, je to taky dobře. Tím budou jejich reformy víc přeexponované a nám se bude proti tomu lépe politicky pracovat.

Další Altner? Nevím, o čem mluvíte
(Čtěte další část rozhovoru Aktuálně.cz s Jiřím Paroubkem)

 

Právě se děje

Další zprávy