Pardubický kraj povedou ČSSD, SPOZ a KPK

ČTK ČTK
23. 10. 2012 19:13
KSČM skončila v opozici, dostane ale funkce šéfů finančního a kontrolního výboru
Lídr ČSSD v Pardubickém kraji a příští hejtman Netolický
Lídr ČSSD v Pardubickém kraji a příští hejtman Netolický | Foto: Zuzana Hronová

Pardubice - ČSSD se v Pardubickém kraji dohodla na koalici se Stranou práv občanů - zemanovci (SPOZ) a Koalicí pro Pardubický kraj (KPK), kterou tvoří lidovci, SNK ED a hnutí Nestraníci. Podrobnosti o složení rady budou oznámeny ve středu. ČTK to řekl lídr ČSSD Martin Netolický. Koalice bude mít 25 z 45 zastupitelů.

Klub zastupitelů ČSSD přijal návrh všemi 12 hlasy. Sociální demokraté vyjednávali o možné koalici i s KSČM, ta nakonec skončí v opozici. KSČM získá předsedy finančního a kontrolního výboru, oba budou pro svou funkci uvolněni.

"Chápeme KSČM jako nejsilnější opoziční stranu, která by měla mít informace a zázemí pro opoziční funkci," vysvětlil rozhodnutí Netolický.

Volby v Pardubickém kraji vyhrála ČSSD před KSČM a Koalicí pro Pardubický kraj (KPK). Z 45 mandátů jich získala 12 ČSSD, KSČM má 11 zástupců, KPK deset, ODS má šest mandátů, TOP 09 a Starostové pro Pardubický kraj a Strana práv občanů - zemanovci po třech mandátech.

Koaliční strany podepsaly memorandum o spolupráci, koaliční dohoda by měla být potvrzena do pěti pracovních dnů.

"Koalice pro Pardubický kraj bude mít post prvního náměstka hejtmana," oznámil lídr KPK Roman Línek (KDU-ČSL). Zemanovci budou usilovat v krajské radě o oblast dopravy. Na starosti by jí měl mít lídr kandidátky SPOZ Jaromír Dušek, dosavadní předseda Svazu odborářů služeb a dopravy.

Opoziční KSČM získá kromě dvou uvolněných předsedů významných výborů také funkci jednoho místopředsedy. ODS připadne předsednictví jednoho výboru a posty dvou místopředsedů.

Hejtmanství již svolalo na 2. listopad ustavující zastupitelstvo, kde bude zvolen nový hejtman, jeho náměstkové a členové rady. Na krajský soud se však obrátilo několik stěžovatelů, kteří zpochybňují platnost voleb. Podle nich byly nesprávně sečteny preferenční hlasy kandidátky ODS Jany Smetanové, která se kvůli tomu nedostala do krajského zastupitelstva.

Podle vedoucí oddělení vnitřních věcí krajského úřadu Olgy Daškové návrhy na neplatnost voleb konání ustavujícího zastupitelstva neovlivní, neboť nejsou zpochybněny celé volby, ale pouze volba jednoho kandidáta.

 

Právě se děje

Další zprávy