Odhad, kdo povládne krajům. ČSSD ztratí Ústí a Liberec

Petr Holub
14. 10. 2012 18:01
Pokračovat může sedm současných hejtmanů a deset koalic
Krajské volby v Hostivici. Rath je ve vazbě, ale jeho spojenci zůstanou u moci.
Krajské volby v Hostivici. Rath je ve vazbě, ale jeho spojenci zůstanou u moci. | Foto: Jan Langer

Praha - Při pohledu na výsledky krajských voleb by se sociální demokracie asi měla zamyslet nad tím, jestli bylo dobré obsazovat první místa kandidátek ženami.

Při obhajobě třinácti hejtmanských postů totiž ČSSD vypadla ze hry ve dvou regionech - a právě na Ústecku a Liberecku kandidovaly Jana Vaňhová a Lenka Kadlecová.

Naopak u většiny mužských kandidátů už je jisté, že hejtmanská místa obsadí.

Ztratil hodně, ale vydrží

Šance na hejtmanský post se dokonce týká i Milana Chovance, který jako jediný prohrál v Plzeňském kraji s ODS. V přímém souboji sice neuspěl proti Jiřímu Pospíšilovi, a přece může pokračovat v dosavadní krajské koalici s KSČM.

Nabízí se mu i druhá možnost. Že přijme do krajské koalice vítězné občanské demokraty, ale s podmínkou, že sám zůstane hejtmanem.

Podle stejné strategie může postupovat dosavadní karlovarský hejtman Josef Novotný, který prohrál s komunistou Jaroslavem Borkou. Bude to však mít složitější než Chovanec. Pokud bude volební vítěz Borka požadovat hejtmanské křeslo, může Novotný domluvit alternativní koalici. Potřeboval by k ní ovšem tři menší strany, které by vybíral ze čtveřice ODS, TOP 09, Alternativa a Hnutí nezávislých.

Ostatní sociálnědemokratičtí kandidáti na hejtmana od středočeského Josefa Řiháka po jihomoravského Michala Haška mohou jednoduše obnovit dosavadní koalice.

Levice končí v Liberci

Dosavadní koalici nepůjde obnovit pouze v těch krajích, kde voliči jednoznačně odmítli tradiční strany.

Úplně výjimečné je Liberecko, jediný z regionů, kde nemají levicové strany většinu a kde získaly regionální kandidátky Sdružení pro Liberecký kraj a Změna pro Liberecký kraj 23 ze 45 mandátů v zastupitelstvu. V kraji tedy mohou vládnout samy, anebo posílit budoucí koalici tím, že vyberou jako "nejmenší zlo" třetího partnera z trojice ODS, ČSSD a KSČM.

Voliči na Ústecku zase dali volnou ruku k sestavení krajské koalice komunistům.

V Ústí vládla dvanáct let koalice sociálních a občanských demokratů, tentokrát však získala pouze 20 z 55 křesel v krajském zastupitelstvu. Proto může budoucí hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) ignorovat levicovou většinu, kterou má jeho strana se sociálními demokraty, a vytvořit krajskou vládu se stranou Severočeši.cz. Její senátor, bývalý komunista Jaroslav Doubrava, už k tomu nabídl pomocnou ruku.

Jen těžko se obnoví krajská koalice v jižních Čechách, kde dnes mají dosavadní partneři ČSSD a ODS pouze 26 z 55 zastupitelských mandátů.

Rekonstruovat "velkou koalici" bude možné s třemi zastupiteli za TOP 09, nebo se čtyřmi lidovci (Jihočeši už ostatně na svém webu oznámili povolební "dohodu s TOP 09 a lidovci" - pozn. red.).

Budoucí hejtman Jiří Zimola (ČSSD) se ovšem může rozhodnout pro dvě stabilnější možnosti. Při spolupráci s komunisty by ho podpořilo 31 zastupitelů, koalici sociálních demokratů a nové strany Jihočeši 2012 by k většině chyběl jediný hlas, který by se dal sehnat u malých stran.

Účet za korupci

Ke změnám dochází především v krajích, které zažily nejvíce korupčních skandálů. Přitom nezáleželo na tom, jestli byly u vlády ČSSD a ODS jako na Ústecku, anebo na Liberecku, kde sociální demokraté spoléhali na tichou podporu komunistů.

Protestní hlasy na adresu komunistů nebo regionálních stran nedospěly v krajích, které naopak měly nejvíce průhledné hospodaření.
V bilanci kvality veřejných zakázek, kterou Aktuálně.cz vystavilo hejtmanům za vládnutí v letech 2008-2012, nejlépe uspěla reprezentace Královéhradeckého, Pardubického a Jihomoravského kraje. Ve zmíněných krajích spolupracovala sociální demokracie s lidovci, případně s nějakou menší středovou stranou.

Také dnes je prakticky vyloučeno, že se na krajské vládě budou komunisté podílet. Jihomoravský hejtman Hašek už ohlásil pokračovaní koalice s KDU-ČSL, v obou východočeských krajích by měla levicová koalice křehkou většinu jednoho hlasu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy