ČSSD vytáhla na Pardubicku k moci Duška či Kusého

ČTK ČTK
15. 10. 2012 14:11
ČSSD, která v Pardubickém kraji vyhrála volby, má prvního koaličního partnera. Zemanovce

Pardubice - ČSSD, která v Pardubickém kraji vyhrála volby, má již jednoho jistého koaličního partnera. Dohodla se se Stranou práv občanů - zemanovci. Řekli to zástupci obou stran.

"Po dnešku bude vytvořen vyjednávací dvojblok ČSSD a zemanovci, který bude jednat s dalšími možnými koaličními partnery," uvedl lídr ČSSD Martin Netolický. Podle lídra zemanovců Jaromíra Duška je shoda obou stran na programu vysoká.

Kromě odboráře Duška usedne v zastupitelstvu kraje za zemanovce i dlouholetý exmanažer HC Pardubice Zbyněk Kusý a krajský předseda SPOZ Zdeněk Štengl.

Sociální demokraté se v neděli sešli také s Koalicí pro Pardubický kraj (KPK), kterou tvoří lidovci, SNK Evropští demokraté a politické hnutí Nestraníci.

Podle Netolického bylo jednání velmi seriózní a věcné, přístup partnera považuje za "mimořádně zodpovědný" a v mnoha věcech se obě strany shodují. Spolupracovaly již v dosavadním vedení kraje.

V pondělí se ČSSD sejde s KSČM, v týdnu chce spolu se zemanovci absolvovat další vyjednávání. Netolický i Dušek uvedli, že zatím nedávají přednost ani jednomu z dalších možných partnerů.

Krajské volby v Pardubickém kraji vyhrála ČSSD před KSČM a KPK.

Z 45 mandátů jich získala 12 ČSSD, KSČM má 11 zástupců, Koalice pro Pardubický kraj deset, ODS má šest mandátů, TOP 09 a Starostové pro Pardubický kraj a Strana práv občanů - zemanovci po třech mandátech.

Ustavující zastupitelstvo kraje, kde se budou volit hejtman a radní, by se mělo konat 8. listopadu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy