Praha - Obce budou mít nově možnost vykázat ze svého území recidivistu, který v nich nemá trvalé bydliště.
Kontroverzní návrh, za nímž stojí skupina poslanců v čele s bývalou chomutovskou primátorkou Ivanou Řápkovou (ODS), sice prezident odmítl, poslanci však jeho veto ve středu těsnou většinou 101 hlasů přehlasovali.
Mezi přestupky, které tato novela postihuje, patří například prostituce, konzumace alkoholu na místech zakázaných obecní vyhláškou nebo žebrota.
Kromě prezidenta se proti přijetí tohoto zákona vyjádřila také vláda, veřejný ochránce práv či Senát - nakonec i sněmovna ho schválila až napodruhé.
"Tak silný odpor by sněmovna neměla ignorovat," napsal Klaus v odůvodnění svého veta, v němž vyčítá předkladatelům populismus, politickou účelovost, ale též nedomyšlenost, snadnou zneužitelnost i možnou protiústavnost návrhu.
Nečasově kabinetu zase vadil zejména fakt, že zákon problémy neřeší, ale přesouvá je z jedné obce na druhou.
Na další možný problém poukázal během středeční rozpravy Jiří Paroubek. "Povinnost trvalého bydliště je nedostačující, mnozí bydlí - z různých důvodů - v podnájmech či na ubytovnách," konstatoval Paroubek.
Řápková: Pokuty nepomáhají
Řápková na obhajobu svého návrhu naopak argumentuje tvrzením, že ani při opakovaném páchání přestupků mnohdy nepomáhají pokuty, které navíc často nelze nijak vymoci.
Návrh, pod nímž jsou podepsaní ještě Zbyněk Stanjura, Petr Gazdík, Martin Vacek či Jana Suchá, také mimo jiné definuje dobu nočního klidu mezi desátou večerní a šestou ranní, obcím však dává možnost tuto dobu ve výjimečných případech zkrátit či zrušit.
Pod návrhem byl původně podepsaný také Stanislav Polčák, který však svůj podpis stáhl v reakci na protiromské výroky Řápkové.