Vykázat problémové lidi z obce? Už brzy, říká Řápková

Jakub Novák
21. 3. 2012 11:00
Poslanci souhlasí s vykázáním až na tři měsíce, návrh teď míří do Senátu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Obce jsou o krok blíž možnosti vyhostit ze svého území recidivisty a pachatele vážných přestupků.

Poslanci ve středu poslali do Senátu návrh zákona, který by umožňoval vyhostit problémové lidi, kteří nemají v obci trvalý nebo hlášený pobyt - a to až na dobu tří měsíců.

Postiženy nemají být všechny přestupky, ale pouze ty, které jsou v návrhu vyjmenované.

Mezi ně patří například prostituce, konzumace alkoholu na místech zakázaných obecní vyhláškou nebo žebrota. S návrhem přišla skupina poslanců v čele s bývalou chomutovskou primátorkou Ivanou Řápkovou (ODS).

Podle Řápkové byla hlavním důvodem vzniku tohoto návrhu skutečnost, že ani při opakovaném páchání přestupků mnohdy nepomáhají pokuty, které často nelze nijak vymoci.

K původnímu návrhu vydala vláda v srpnu loňského roku odmítavé stanovisko - jedním z argumentů bylo například to, že zákon umožní některým obcím řešit své problémy na úkor jiných obcí.

Pochybnosti měl kabinet také o ústavnosti navrhovaného zákona.

Vládní připomínky byly podle Řápkové zpracovány v komplexním pozměňovacím návrhu. Poslanci mimo jiné odhlasovali pozměňovací návrh, který konkrétně vymezuje dobu nočního klidu - ta je vymezena na dobu mezi desátou večerní a šestou ranní.

Podle písemného odůvodnění poslankyně Řápkové má zavedení nového údaje v informačních systémech cizinců a evidenci obyvatel přijít dohromady na dvacet milionů korun.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Litevský prezident dal milost dvojici ruských špionů

Litevský prezident Gitanas Nauséda dal milost dvojici ruských občanů, kteří byli v Litvě předloni odsouzeni za špionáž. Podle agentury AFP informoval prezidentský úřad. Nauséda tak otevřel cestu k možné výměně špionů s Moskvou.

Litevská média s odvoláním na nejmenované zdroje informovala, že Rusové Nikolaj Filipčenko a Sergej Mojsejenko by mohli být vyměněni za Aristidise Tamošaitise a Jevgenije Mataitise.

Filipčenko si v litevském vězení odpykává desetiletý trest za pokusy zverbovat pracovníky litevské rozvědky k instalování odposlechu v rezidenci bývalé prezidentky Dalie Grybauskaitéové a Mojsejenko trest v délce deseti a půl roku za to, že dodával Rusku informace o činnosti litevské armády.

před 1 hodinou

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci. Vítr na horní stanici dosahuje 90 kilometrů v hodině, přípustných je přitom 58 km/h, pak už je provoz nebezpečný. Podle prognóz počasí zřejmě nebude možné kvůli větru jezdit po celý den, řekl přednosta lanovky Vladimír Štěpán.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je přes 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů přibývá.

Silný vítr fouká v pátek také v Jizerských horách a Krkonoších, další problémy ale hlášeny nejsou. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu, vítr může na horách dosáhnout v nárazech 70 až 90 kilometrů v hodině.

Další zprávy