Vykázat problémové lidi z obce? Už brzy, říká Řápková

Jakub Novák
21. 3. 2012 11:00
Poslanci souhlasí s vykázáním až na tři měsíce, návrh teď míří do Senátu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Obce jsou o krok blíž možnosti vyhostit ze svého území recidivisty a pachatele vážných přestupků.

Poslanci ve středu poslali do Senátu návrh zákona, který by umožňoval vyhostit problémové lidi, kteří nemají v obci trvalý nebo hlášený pobyt - a to až na dobu tří měsíců.

Postiženy nemají být všechny přestupky, ale pouze ty, které jsou v návrhu vyjmenované.

Mezi ně patří například prostituce, konzumace alkoholu na místech zakázaných obecní vyhláškou nebo žebrota. S návrhem přišla skupina poslanců v čele s bývalou chomutovskou primátorkou Ivanou Řápkovou (ODS).

Podle Řápkové byla hlavním důvodem vzniku tohoto návrhu skutečnost, že ani při opakovaném páchání přestupků mnohdy nepomáhají pokuty, které často nelze nijak vymoci.

K původnímu návrhu vydala vláda v srpnu loňského roku odmítavé stanovisko - jedním z argumentů bylo například to, že zákon umožní některým obcím řešit své problémy na úkor jiných obcí.

Pochybnosti měl kabinet také o ústavnosti navrhovaného zákona.

Vládní připomínky byly podle Řápkové zpracovány v komplexním pozměňovacím návrhu. Poslanci mimo jiné odhlasovali pozměňovací návrh, který konkrétně vymezuje dobu nočního klidu - ta je vymezena na dobu mezi desátou večerní a šestou ranní.

Podle písemného odůvodnění poslankyně Řápkové má zavedení nového údaje v informačních systémech cizinců a evidenci obyvatel přijít dohromady na dvacet milionů korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy