Osud radaru je v rukou Íránu, potvrdil Obama

Zahraničí Zahraničí
3. 3. 2009 19:43
Ruský prezident řekl, že o výměnném obchodě se Spojenými státy nemůže být řeč
Barack Obama.
Barack Obama. | Foto: Reuters

Washington/Madrid - Pokud Írán přehodnotí svůj jaderný program, nebude třeba stavět v Polsku a České republice protiraketový štít.

Prohlásil to dnes americký prezident Barack Obama a potvrdil tak dřívější slova šéfky diplomacie Hillary Clintonové o tom, že budoucnost protiraketového štítu závisí na chování Íránu.

Včerejší informace médií, že ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi nabízel v dopise zrušení projektu protiraketové obrany výměnou za ruský tlak na Írán, označil za nepřesné.

Medveděv na tiskové konferenci v Madridu krátce před tím uvedl, že Kreml není připraven pouštět se v otázce projektu protiraketové obrany, jak jej rozpracovala předchozí americká administrativa - tedy i s vojenskými základnami USA v České republice a Polsku -, do žádných výměnných obchodů mezi Moskvou a Washingtonem.

"Jsme s Barackem Obamou ve stálém kontaktu, píšeme si, ale hovořit o nějakých výměnných obchodech, tak se věci stavět nedají," prohlásil Medveděv, citovaný ruským zpravodajským kanálem Vesti.

"Otázky týkající se oblasti protiraketové obrany vyvolávají značné pochyby. Iniciativa (Spojených států) komplikuje bezpečnost evropského kontinentu," řekl dále ruský prezident. "Pokud jde o jednotlivé části tohoto systému, nemůže nás to neznepokojovat."

"Jestli nová administrativa projeví zdravý úsudek a předloží nový půdorys (protiraketové obrany), jsme připraveni záležitost posoudit. Je ale třeba, aby šlo o plnohodnotnou globální konstrukci," uvedl Medveděv.

Na předchozí nabídky americké strany o připojení se k projektu protiraketového štítu Moskva reagovala odmítavě a nadále trvá na tom, že jeho doposud navrhovaná podoba je namířena proti Rusku, nikoli proti hrozbám z Blízkého východu - především z Íránu -, jak tvrdí Washington.

Foto: Aktuálně.cz

Medveděv se v Madridu také vyjádřil ke spekulacím, které kolují ohledně posledního dopisu od Baracka Obamy. Ruská a americká média - například deníky Kommersant a New York Times - v pondělí s odvoláním na vládní zdroje informovaly, že Obama je ochoten projekt protiraketové obrany v Polsku a České republice zrušit, pokud Rusové přemluví Írán, aby zastavil jaderný program. Podle Medveděva taková nabídka v dopise přímo obsažena nebyla.

Ruský prezident potvrdil připravenost Ruska angažovat se i dále v jednáních o kontroverzních íránském jaderném programu. Jak ale zdůraznil, íránské jádro a americká protiraketová obrana jsou z pohledu Moskvy dvě různé věci, které v žádném případě nelze spojovat.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy