Praha - Do úterního odpoledne mají politické strany a hnutí čas na to, aby navrhly své kandidáty na krajské zastupitele.
Ve stejnou dobu také skončí lhůta pro nominace uchazečů o senátorské křeslo, kterých by podle předpokladů z minulých voleb mohlo být kolem dvou set.
Do krajských voleb by se mohla přihlásit přibližně šedesátka stran, hnutí nebo jejich koalic. Z nich by jen necelá desítka měla mít své adepty ve všech krajích.
V obou volbách bude o udržení své nadvlády nad regiony i horní komorou parlamentu usilovat opoziční ČSSD, uspět chce znovu zejména s kritikou vládních reforem.
ČSSD, která minulé krajské volby vyhrála a získala 280 ze 675 krajských mandátů, bude obhajovat všech 13 hejtmanských postů.
Ze stávajících krajských šéfů má ale možnost ve svém křesle zůstat jen devět a to včetně místopředsedy strany Michala Haška.
Středočeský David Rath skončil kvůli obvinění z korupce, pardubický Radko Martínek končí kvůli zdravotnímu stavu. Podobně jako další odcházející hejtman, liberecký Stanislav Eichler, chce být senátorem. Jím už je ostatně čtvrtý z končících hejtmanů, moravskoslezský Jaroslav Palas.
ODS při minulých krajských volbách před čtyřmi lety přišla kromě hejtmanů i o 111 z 291 krajských zastupitelů. Mezi hejtmanskými kandidáty bude mít kromě místních a regionálních politiků odvolaného ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.
Za TOP 09 a starostovské hnutí bude kandidovat mimo jiné předseda jejich poslanců a šéf STAN Petr Gazdík nebo europoslanec Jan Březina. Komunisté a lidovci vsadili na své komunální a krajské politiky a poslance.
Napínavý souboj na severu Čech
Hegemonii parlamentních stran by chtěly narušit nově vzniklé strany, například Piráti a Zemanovci, nebo regionální uskupení - Jihočeši 2012, Východočeši nebo ústecký PROkraj.
Právě na severozápadě Čech bude jeden z nejsledovanějších soubojů o funkci hejtmana, kterou chce Janě Vaňhové (ČSSD) sebrat mimo jiné bývalý sociálnědemokratický premiér a nynější předseda národních socialistů Jiří Paroubek.
Jednaosmdesátičlenný Senát se pravidelně obměňuje po dvou letech vždy z jedné třetiny. Letos senátní volby začnou společně s krajskými 11. a 12. října.
ČSSD bude obhajovat senátní většinu
ČSSD v nich bude obhajovat vítězství v šesti z 27 obvodů. K obnovení jednačtyřicetičlenné většiny by ale potřebovala vyhrát v sedmi obvodech, neboť Vladimír Dryml a Jiřina Rippelová, která křeslo obhajuje, ohlásili přechod k Zemanovcům.
ODS je ve složitější pozici, může přijít o více než polovinu svých nynějších 24 senátorů. Vítězství bude obhajovat ve 14 obvodech včetně Náchodska, kde o znovuzvolení usiluje její bývalý člen Petr Pakosta.
Alespoň tři mandáty si chce uchovat pětičlenný senátorský klub TOP 09 a STAN, kterému v případě neúspěchu hrozí zánik. Takřka stejně jsou na tom i lidovci.
Ostře sledovaní kandidáti
K nejsledovanějším kandidátům budou zřejmě patřit bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová (za SZ) v Brně, herci Tomáš Töpfer a Ladislav Županič (oba za ODS), ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), podnikatel Tomio Okamura na Zlínsku nebo šéf hasičů Miroslav Štěpán na Náchodsku.
K jeho soupeřům bude patřit sedm současných nebo bývalých zákonodárců a Lubomír Franc, jeden ze čtyř hejtmanů kandidujících na senátora.
V Praze se o zvolení pokouší bývalý šéf Státního fondu životního prostředí Libor Michálek, jehož upozornění na údajnou korupci nakonec vedlo k odchodu ministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS).