Nečas spustil daňové manévry. V Evropě nemají obdobu

Petr Holub
12. 4. 2012 10:05
Nečasův kabinet drží mezi českými vládami bezkonkurenční primát při zvyšování daní
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nečasův kabinet drží mezi českými vládami bezkonkurenční primát při zvyšování daní.

Během období 2011 až 13 hodlá zvednout roční sazbu o 70 miliard. Unikátních výsledků ale dosahuje i v mezinárodním srovnání.

Za vládou "rozpočtové odpovědnosti" zaostává úřednická Fischerova vláda, která zamýšlela "Janotovým balíčkem" vydělat 42 miliard, i levicový Špidlův kabinet, který se spokojil se zvýšením daní o 23 miliard.

Přes polovinu výdělku zajistí v prvních třech letech Nečasovy éry daň z přidané hodnoty. Její základní sazba dosáhne v příštím roce 21 procenta.

Tím se dostane nad evropský průměr, přesto zaostává za severskými a východoevropskými zeměmi, kde se spotřeba zdaňuje sazbou 23-27 procent.

Čtvrté zvýšení dolní sazby DPH během pěti let přesto zajistí Česku v tomto směru jiný primát. Česko nemá konkurenci s patnáctiprocentní dolní sazbou za potraviny, léky a sociální bydlení, blíží se mu pouze Lotyšsko s dvanácti procenty.

Elita v daních z příjmu

Novinkou v daňovém návrhu je zvýšení rovné sazby daně z příjmu u fyzických osob, na níž Nečas a jeho lidé dosud nesahali. Na rok 2014 plánovali sazbu 19 procent z hrubé mzdy, teď ji chtějí o procento zvýšit.

V mezinárodním srovnání to je mimořádně vysoko při pohledu člověka s nízkými příjmy. Ve většině evropských zemí se platí progresivní daň a nejnižší sazba překračuje podle databáze OECD dvacet procent jen v Belgii, na Islandu a v Itálii. Tyto země se vejdou do intervalu 23-25 procent.

Češi spolu s dalšími východoevropskými daňovými systémy zvolili rovnou daňovou sazbu. U většiny zemí jako jsou Slovensko, Maďarsko, Rumunsko nebo Ukrajina se sazba drží pod 20 procenty.

Výjimkou je vedle Česka Pobaltí. Estonci a Litevci platí rovnou daň se sazbou 21 procent, ještě hůře na tom jsou Lotyši. Krach veřejných financí léčí rovnou daní na úrovni 26 procent.  

Jediní vinaři, kteří zdaňují víno

Ve svém třetím zvýšením daní byla Nečasova vláda dosud nejodvážnější. Napřesrok chce na daních získat navíc 36 miliard, z toho 26 miliard mají zajistit "velké" položky, tedy DPH a daň z příjmů fyzických osob. 

Výčet dalších opatření dokazuje vynalézavost úředníků ministerstva financí. Například se bude vybírat solidární daň od těch, kdo vydělávají přes 100 tisíc korun měsíčně, živnostníkům s výdajovými paušály se zakáže uplatňovat daňovou slevu na dítě. O slevu na dani přijdou pracující důchodci.

Originálem se v rámci Evropy stala daň z vína. Takový poplatek nežádá po vinařích či spotřebitelích žádný evropský stát, který produkuje ve větším měřítku víno.

Jedinou výjimkou byla dosud Francie se symbolickou sazbou 3,45 eura za hektolitr. Češi budou platit za hektolitr 1000 korun, tedy cca 40 eur. Tato sazba odpovídá Belgii, Holandsku a Polsku, kde se ovšem víno nepěstuje. 

Benzin už výš nejde

Z pohledu finančních úředníků je tento postup logický. Kromě nové daně z vína se nadále zvyšuje daň z tabáku, která je mezi okolními zeměmi s výjimkou Rakouska nejnižší. Zvyšovat další spotřební daně ale nejde.

Daň z benzínu mají Češi po "Janotově balíčku" z roku 2010 v Evropě nejvyšší s výjimkou Slovenska a Maďarska. Lihová daň ve výši 265 korun za litr čistého alkoholu je výrazně nad evropským průměrem, i když Slováci, Poláci a skandinávské země mají ještě vyšší sazbu.

Daň z piva ve výši 32 korun za hektolitr extraktu (odpovídá zhruba pěti procentům konečné ceny piva) patří v Evropě k nižším sazbám. Po zvýšení před dvěma lety ale Češi předstihli sousední země s výjimkou Polska.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Vancouver zdolal Minnesotu a má v kvalifikaci play off mečbol

Hokejisté Vancouveru vyhráli třetí utkání kvalifikace play off NHL nad Minnesotou 3:0 a otočili stav série hrané na tři vítězství na 2:1 na zápasy. O branky Canucks se v Edmontonu postarali Brock Boeser, Antoine Roussel a Elias Pettersson, brankář Jacob Markström udržel při třetím startu ve vyřazovací části v kariéře poprvé čisté konto.

Vancouver po nedělní prohře 0:3 v úterý zdolal Wild 4:3 a po dnešním úspěchu může už v pátek útočit na postup. V 1. kole bojů o Stanleyův pohár byli Canucks naposledy v roce 2015.

Vítězný gól vstřelil celek z Britské Kolumbie ve 34. minutě v přesilové hře. Při vyloučení Jordana Greenwaye vypálil z levého kruhu Pettersson, gólman Alex Stalock puk vyrazil a z dorážky se prosadil Boeser. Po 139 vteřinách závěrečné části zvýšil Roussel, který po úniku uspěl bekhendovým blafákem. V čase 58:38 dovršil výsledek po přihrávce Quinna Hughese Pettersson.

Výsledek kvalifikace play off NHL:

Západní konference (Edmonton) - 3. zápas:

Minnesota - Vancouver 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 34. Boeser, 43. Roussel, 59. E. Pettersson. Střely na branku: 27:29. Hráno bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Markström, 2. Q. Hughes, 3. E. Pettersson (všichni Vancouver). Stav série: 1:2.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ozbrojenec v Le Havru, který držel rukojmí v bance, se vzdal

Ozbrojený muž, který ve čtvrtek odpoledne zajal šestici rukojmích v jedné z bank v severofrancouzském městě Le Havre, se vzdal policii. Před tím všechny lidi propustil, uvedla agentura Reuters s odvoláním na policejní odbory. Podle nich strážci zákona při zatýkání muže nepoužili zbraně. Televizní stanice RTL dříve uvedla, že se domáhal osvobození Palestinců vězněných Izraelem.

Na místě zasahovala zvláštní policejní jednotka, která uzavřela okruh 500 metrů kolem banky v přístavu ležícím přibližně 200 kilometrů severozápadně od Paříže. K bance BRED v centru města se 170 000 obyvateli dorazili i pyrotechnici, neboť muž u sebe měl tašku, která by podle policie mohla obsahovat výbušniny.

Podle zdrojů RTL je 34letý muž policii znám v souvislosti se svým radikálním smýšlením. "Víme, že se radikalizoval a trpí vážnými duševními obtížemi," řekl agentuře Reuters policista Yves Lefebvre.

Muž ozbrojený pistolí vešel podle médií do banky krátce před 17:00 SELČ. Policie s ním vyjednávala a ve večerních hodinách pak rukojmí postupně propouštěl.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Policie zatkla tři mladistvé s puškou v Trumpově sídle na Floridě. Měli štěstí, že tam prezident nebyl

Policie na Floridě zadržela tři náctileté chlapce s nabitou útočnou puškou AK47, kteří se při útěku před policií nedopatřením ocitli na pozemku luxusního letoviska Mar-a-Lago, které patří prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trump v době incidentu v klubu nebyl, informoval server BBC.

Podle policejního mluvčího parkovali tři patnáctiletí chlapci asi tři kilometry od letoviska. Když se k nim přiblížili policisté, kteří je chtěli zkontrolovat, chlapci ujeli. Následně však spatřili další policejní auto, které kontrolovalo jiné vozidlo, a mylně se domnívali, že policie již zřídila policejní zátaras, aby je zadržela. Vystoupili proto z auta a přeskočili blízkou zeď, za níž se ovšem nacházelo Trumpovo letovisko. Na jeho území pak zahodili nabitou pušku AK47 s náhradním zásobníkem. Policie je zadržela, když se snažili schovat.

"Vůbec netušili, kde jsou," řekl policejní mluvčí. Poznamenal, že chlapci měli štěstí, že na pozemku zrovna nebyl přítomen Trump či členové jeho rodiny, protože by je jinak zřejmě zastřelili příslušníci ochranky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy