Praha - Ministerstvo kultury je podle náměstka ministryně Františka Mikeše proti případnému sloučení s ministerstvem školství.
Žádné velké úspory by to podle něj nepřineslo. Ministerstvo by naopak do své kompetence chtělo převzít cestovní ruch, který spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj, a výnosy z něj využít na správu a obnovu kulturních památek.
Mikeš to ve středu řekl senátorům z kulturního a školského výboru spolu se zástupkyní ředitele úřadu ministerstva Petrou Smolíkovou.
"Není dostatek argumentů, že sloučení je efektivní a přinese ekonomické výnosy," uvedl Mikeš. Smolíková dodala, že žádné duplicitní agendy, kvůli nimž by se ministerstva měla spojit, "nebyly identifikovány". Ministerstvo navrhlo spíše zjednodušit administrativu, která je spojena se správou jeho 29 příspěvkových organizací.
Předseda výboru Marcel Chládek (ČSSD) v této souvislosti citoval z dopisu premiéra Petra Nečase (ODS), podle něhož je případné sloučení obou úřadů "především o možném zrušení zdvojených agend a o efektivnosti úředních postupů".
Chládek se stejně jako řada dalších senátorů postavil proti spojení obou ministerstev. Představovalo by to podle něj špatný signál, jak se stát hodlá starat o kulturu, a ušetřil by se tím zřejmě jen jeden ministerský plat.
Kolik se bere na ministerstvech? Máme kompletní přehled
Mikeš dodal, že pokud by pod kulturu přešly agendy spojené s cestovním ruchem, ministerstvo by mělo příležitost prokázat svou ekonomickou soběstačnost. O cestovní ruch se nyní stará ministerstvo pro místní rozvoj, které by mělo být podle koaličních plánů do budoucna zrušeno.
Smolíková podotkla, že ze zemí EU mají společná ministerstva školství a kultury v sedmi státech, kde je to dáno spíše historicky. Do této skupiny patří Kypr, Španělsko, Řecko, Slovinsko, Nizozemsko nebo Maďarsko, uvedla.
S možným slučováním ministerstev školství a kultury počítá plán vicepremiérky Karolíny Peake (LIDEM), k jehož cílům patřila úspora nákladů ve státní správě. Dohoda v koalici ale zatím panuje jen na spojení ministerstev průmyslu a dopravy během dvou let.