Staronový premiér Ferenc Gyurcsány z Maďarské socialistické strany (MSZP), jeden z nejbohatších mužů v zemi, stojí před náročnými úkoly. Staronová vládní koalice, oživení ekonomiky a snížení deficitu veřejných financí budou nutnými mezníky na cestě země do eurozóny. Současně volby opětovně odstavily na vedlejší kolej ambiciózního Viktora Orbána, předsedu vlády z let 1998-2002.
Designovaný premiér avizuje dramatický reformní kurz, desítky reformních opatření, "hotovou reformní smršť". Má začít rozsáhlá reforma státní správy a zdravotnictví. Dojde ke zvyšování daní, cen, rušení státních dotací a zmrazení platů ve státní správě. Razantní snížení deficitu veřejných financí bude v nejbližší době pro zemi nevyhnutelným předpokladem pro její vstup do eurozóny kolem roku 2010.
Na to, zda vládním socialistům vydrží jejich reformní odhodlání, by se možná vyplatilo uzavírat sázky. Budou mít silné protivníky - populistickou opozici v parlamentu a postkomunistické struktury ve vlastních řadách.
Protivníky v parlamentu vede Viktor Orbán, předseda Maďarského občanského svazu (FIDESZ), na jedné straně zručný řečník na mítincích, který vhodným slovníkem dokáže zalichotit jakékoliv skupině posluchačů. Na druhé straně ale těžko snáší kritiku a svou stranu buduje a vede autokratickým způsobem. Je veřejným tajemstvím, že FIDESZ nemá volené funkcionáře. O obsazování jednotlivých pozic ve straně rozhoduje Orbánova vůle, hlasování je ve straně už několik let jen formální.
Bezprostředně po volbách Orbán převzal zodpovědnost za volební porážku a nabídl straně svou rezignaci. Navzdory rostoucímu tlaku uvnitř strany, zejména z venkova, nejsou nejmenší náznaky, že by to myslel vážně. Spíše naopak: Po verbálním přiznání chyb následoval útok proti vnitrostranickým kritikům, kteří žádají jeho odchod a změnu politického stylu.
Smíření po boji?
Maďarský prezident László Sólyom v projevu před novým parlamentem hledal slova smíření. Upozornil koalici i opozici, že "kampaň už skončila" a měly by se naučit "společně nést zodpovědnost". Vůdce opozice Viktor Orbán ohlásil konstruktivní opoziční politiku, ale v parlamentu to zřejmě bude jiskřit podobně jako během předvolebního boje.
Oba nejsilnější konkurenti před volbami licitovali s počty nově vytvořených pracovních míst. Přinést je mělo zejména dramatické snížení odvodů na sociální pojištění. Opoziční FIDESZ sliboval dvě stě tisíc míst a snížení odvodů z 29 na 19 procent. Vládní strana MSZP nejdříve varovala před ohrožením vyplácení důchodů, později se přidala a začala slibovat různé úlevy ze sociálního pojištění pro podnikatele, kteří budou zaměstnávat lidi starší padesáti let a absolventy.
Slib socialistů vyjádřený číselně (dvě stě tisíc nových pracovních příležitostí) se nápadně podobal rétorice FIDESZ-u. Ten navíc sliboval 14. plat, přísnější regulaci cen, bezplatné léky pro nejmenší děti a důchodce, zvýšení mezd. Orbánovci slibovali i silnější ochranu domácích podnikatelů před kapitálem a zaměstnanců před levnější pracovní silou ze zahraničí. Tehdy nechyběly ani pouliční násilnosti mezi přívrženci konkurujících si politických stran.#reklama
FIDESZ - pravicová strana?
Navenek Orbán dál volá po potřebě sjednocování občanských sil, ale způsob, jímž se pod svým vedením snažil a snaží sjednotit spektrum politických sil od středu po krajní pravici, označují experti za jednu z příčin jeho už druhé volební porážky.Snahu FIDESZ-u o sjednocení za každou cenu a s použitím jakýchkoliv prostředků odmítá i nejmenší parlamentní opoziční konzervativní strana, Maďarské demokratické fórum (MDF). Její předsedkyně Ibolya Dávidová uvedla: "Pravicová strana nemůže být proti kapitálu, soukromému vlastnictví, proti zahraničí, nemůže koketovat s extrémisty."
Volební výsledek potvrdil, že zdrženlivější socialisté byli v konečném důsledku důvěryhodnější a přesvědčivější než jejich velkorysejší konkurent. V těchto dnech probíhají jednání o vytvoření nové společné vlády. Socialisté navzdory volebnímu vítězství potřebují koaličního partnera pro získání parlamentní většiny. Bude jím pravděpodobně levicově-liberální Svaz svobodných demokratů (SZDSZ), a to navzdory značným rozdílům ve volebních programech. Socialisté budou mít zřejmě problém s jejich požadavkem zavedení tzv. rovné daně a konkurence do zdravotního pojištění. Pozorovatelé očekávají dohodu o obnovení koalice, i když cesta k ní povede skrze dlouhé a tvrdé vyjednávání.