Praha - Na prahu politických prázdnin se senátoři, převážně lidovečtí, rázně vložili do léta se vlekoucího sporu o tom, jak bojovat s kůrovcovou kalamitou v cenných lesích Šumavy.
Místopředseda senátu Petr Pithart a senátor ODS Tomáš Jirsa napsali otevřenou výzvu premiéru Topolánkovi, aby zasáhl, neboť ministerstvo životního prostředí provádí na Šumavě bezprecedentní experiment.
"Bezprostředním impulsem k apelu na předsedu vlády bylo nedávné vyjádření ředitele NPŠ Františka Krejčího, který oznámil, že správa parku nechá uschnout nejcennější šumavské lesy v okolí pramenů Vltavy," napsal k výzvě mluvčí lidovců Martin Horálek.
Čtěte také: Kůrovec požírá rekordní počet smrků. Bude hůř
Petr Pithart, mimo jiné někdejší kandidát na prezidenta České republiky, například premiérovi píše: "Vážený pane premiére, obracíme se na Vás s naléhavou žádostí projednat další postup v ochraně přírody na Šumavě na úrovni celé vlády a neponechávat rozhodování na jednom ministerstvu. To provádí bezprecedentní experiment, který bude (a nebo také nebude) ospravedlněn nejdříve až v příštím století."
Stranickým kolegům ihned odpověděl lidovecký poslanec Libor Ambrozek, který je také předsedou Českého svazu ochránců přírody. "Velmi mne mrzí, že se několik senátorů nechalo vtáhnout do dnes už pravidelné sezónní války pro Šumavě," uvedl politik, který byl ministrem životního prostředí ve Špidlově vládě a který kácení v prvních zónách parku zakázal.
Ministerstvo: Není důvod
Ministerstvo životního prostředí uvedlo, že by premiér neměl výzvě vyhovět.
"Podle našeho názoru není důvod k tomu, aby se dalším postupem v ochraně Národního parku Šumava zabývala vláda. Dosavadní činnost není v rozporu s posláním národního parku, protože tady se nejedná o hospodářské lesy," uvedla pro Aktuálně.cz pracovnice tiskového oddělení ministerstva Jarmila Krebsová.
Správa Národního parku podle ní přijala potřebná ochranářská opatření na většině území, které spravuje. "Kůrovcem napadené stromy budou asanovány běžnými způsoby. Správa parku dělá proti přemnožení kůrovce maximum možného," uvedla Krebsová.
Je to experiment, ale senátorský
Ekologické Hnutí Duha a Český svaz ochránců přírody pak na výzvu senátorů reagovaly prohlášením, že právě jejich přístup k Šumavě je "divoký a nezodpovědný experiment".
"Národní parky v e¨vropských zemích zásadně ponechávají nejvzácnější plochy přirozeným přírodním proměnám pralesního ekosystému. Právě vytváření rozsáhlých holých kopců způsobilo obrovské polomy při loňském orkánu Kyrill," uvedly.
Uschlé stromy nejsou podle nich pro horské smrkové lesy nic výjimečného. "Prostřednictvím kůrovce se takto obnovují po tisíce let," tvrdí ekologové.
Podobný vzkaz pak adresoval svým spolustraníkům Libor Ambrozek. "Přírodě nelze pomoci politickým nátlakem, ale ponechaním prostoru pro její přirozený vývoj alespoň v prvních zónách parku. Bavorský les je toho dokladem," píše.
Dlouholetý spor
Výzvu pro kácení podepsal podle mluvčího lidovců také předseda strany Jiří Čunek, ministr kultury Václav Jehlička a například také senátor Adolf Jílek
Přímo ve vládě lidovci kauzu Šumava dosud neotevřeli - podle mluvčího proto, že dopis byl sepsán až poté, co vláda tuto středu zasedala.
Spor o to, jak chránit lesy na Šumavě, vedou ekologové s lesníky a místní samosprávou už dlouhá léta. Zatímco ekologové nechtějí, aby se kvůli kůrovci kácely stromy v nejcennějších zónách Šumavy, jejich odpůrci mají opačný názor. .
Dále čtěte: Bursík proti obcím: Spadlé stromy na Šumavě zůstanou