Praha / Pardubice - Podle plánu stranického vedení má proběhnout pardubický sjezd lidovců v úplném klidu. Delegáti by měli diskutovat o dlouhodobém programu, nevnímat aktuální politické události, ani nepřipustit volbu nového předsedy.
Nejbližší politickou událostí, kterou se má sjezd zabývat, jsou podzimní volby do krajů a do Senátu. Proto by také měli schválený program přehledně vysvětlit veřejnosti.
Předem je jisté, že celý plán se splnit nepodaří.
Už nebijí předsedu
Vytvořit z křesťanských demokratů silnou konkurenci ODS a ČSSD chtěl už legendární předseda Josef Lux. Jeho záměr oprášil předseda Jiří Čunek v prosinci 2006, lidovci však sami připouštějí, že se ho zatím nepodařilo uskutečnit.
Hlavní věty programu ,,Projekt 2020"
- 1) Důvěra je hodnotou, která má pro společnost klíčový význam.
- 2) Při vytváření důvěry hraje nezastupitelnou roli rodina.
- 3) Optimálním modelem je rodina spojující tři generace.
- 4) Vždy má platit, že rodiny s dětmi mají daňové výhody. Proto žádáme společné důchodové pojištění manželů.
- 5) Odmítáme věkovou diskriminaci jako nemorální.
- 6) Kvalita života na venkově má být alternativou k městu. Základním předpokladem je kvalitní veřejná doprava.
- 7) Silný, ale štíhlý stát. Garantuje bezpečí občanů a vyniká malým množstvím úředníků.
- 8) Komunikovat s úřady a volit pomocí internetu, přitom odpovědně řešit otázky bezpečnosti na internetu.
- 9) Zlepšit přípravu učitelů. Zásadní je výuka jazyků, informační gramotnost a výchova k rodičovství.
- 10) Svoboda vědy a výzkumu při vědomí jejích etických hranic.
- 11) Reforma důchodového systému s výhodami pro rodiče, kteří vychovávají budoucí plátce pojistného.
- 12) Sociálně vyloučené občany může do společnosti začlenit jen místní samospráva.
Poznámka: Zdrojem je návrh dlouhodobého programu KDU-ČSL, který má pod názvem „Projekt 2020" schválit pardubický sjezd. Platný dlouhodobý program „Křesťanskodemokratická politika pro 21. století" byl schválen před 11 lety v Hradci Králové.
Proto europoslanec Jan Březina soudí, že pro lidovce je nový program nezbytností: „Nemůžeme opakovat jedinou větu: Bijí nám našeho předsedu."
Podle Březiny by měli být lidovci pravicovou, a přitom sociálně citlivou stranou. „Měli bychom začít jako svůj program důsledně a tvrdě prosazovat pravidla hry. Jak zaručit lidem právní stát. A trvat na politice pro venkov," míní.
Program pro Čunka
Připravit program dostal za úkol první místopředseda strany Roman Línek. V programu se podle něho opět zdůrazňuje role rodiny, jejíž pozici chce KDU-ČSL obhájit i ve věku globalizace.
Čtěte: Lidovci si zjistili: Náš volič nevěří v Boha a žije sám
Z věcných témat je proto na prvním místě společné důchodové pojištění manželů a výchova k rodičovství na školách.
Línek odmítá úvahy o tom, že sjezd změní program a bude volit nového předsedu, když ten starý nedokázal zlepšit volební vyhlídky. Na to bude čas, až jeho schopnosti prověří krajské volby.
Jiří Čunek by je měl absolvovat vyzbrojen novým programem. V tom se Línek shoduje s bývalým stranickým šéfem a Čunkovým konkurentem Miroslavem Kalouskem.
Čtěte více:
Sázka na Čunka lidovcům nevyšla. Straně nepomohl
Lidovci: Čunka si necháme. Ještě minimálně rok
Z krajských organizací doporučuje volbu nového šéfa pouze Olomouc.
Proti privatizaci zdravotnictví
Místopředseda Línek přesto připouští, že se program bude měnit. Původně se totiž předpokládalo, že se nebude mluvit o zdravotnictví. V žádném ze sjezdových materiálů se mu také nevěnuje ani řádek.
Prosadit postoj lidovců ke zdravotnické reformě do sjezdového programu se však chystá poslanec Ludvík Hovorka: „A nepůjde o interrupce ani o poplatky u lékaře, to jsou zástupné problémy. Privatizace pojišťoven a univerzitních nemocnic, to je hlavní a klíčové téma," vysvětluje záměr, který sdílí s dalšími poslanci.
„Pevně věřím v pud sebezáchovy KDU-ČSL, že privatizační zákony přes nás neprojdou," zdůrazňuje Hovorka. Poslanec je jedním z mála lidovců, který veřejně připouští, že podpora nepopulární zdravotnické reformy může lidovce stát křesla nejen v krajských samosprávách, ale také ve sněmovně.
Podle Hovorky by měl sjezd dát poslancům a vedení strany mandát, aby zabránili přijetí reformních zákonů.
Umírnění členové strany debatu o zdravotnictví připouštějí, neměla by však dojít příliš daleko, třeba k definitivním závěrům o odmítnutí konkrétních zákonů. Konečný postoj lidovců ke zdravotnictví by měla stanovit až celostátní konference, která se sejde do prázdnin.
Potraty bez Karase
Oslovení členové vedení však s Hovorkou souhlasí v tom, že velkým tématem sjezdu nebudou potraty. Jejich podmínky chce zpřísnit nejmladší z místopředsedů David Macek, v návrhu programu „Projekt 2020" se však o nich nemluví.
V případném boji proti potratům také bude chybět jejich neznámější protivník, bývalý poslanec Jan Karas: „Už nejsem politik, nechci se k tomu vyjadřovat. Svoje názory jsem ale nijak nezměnil," řekl Aktuálně.cz Karas, který je dnes konzulem v běloruském Minsku. Stále ovšem trvá na tom, že česká politická scéna potřebuje stranu, která bude hájit nenarozené děti.
Debatu o potratech odmítá i Hovorka: „Potraty se vytáhly nyní, aby se odvedla pozornost od důležitějších změn. Hodí se to ministrovi zdravotnictví Julínkovi, který přitom ví o našich výhradách od ledna."
S tím souhlasí i europoslanec Březina: „Nynější požadavky kolem potratů jsou pouhými výkřiky. Řešení by mělo být plynulé a nabízet ženám alternativu, aby potrat neviděla jako jediné řešení," odkazuje Březina na další z programových dokumentů „Sociální spravedlnost - vztahy důvěry se vyplatí".