Korupce v ČSSD: Grémium odhlasovalo čistku na Praze 9

Domácí Domácí
2. 3. 2012 16:05
Plachý a Kolínský čelí návrhu na pozastavení členství, 15 obviněných o něj už přišlo
Lukáš Plachý.
Lukáš Plachý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Grémium sociální demokracie navrhlo Františku Kolínskému a Lukáši Plachému, které společně s dalšími patnácti členy pražské ČSSD obvinila protikorupční policie, aby přerušili své členství.

Plachý to však v pátek odmítl s tím, že cítí nevinný. Zároveň proto podal proti obvinění stížnost.

O jeho setrvání ve straně tak rozhodne předsednictvo ČSSD na jednání, které proběhne příští pátek.

Vedení strany se také rozhodlo přeregistrovat stranickou buňku na Praze 9, které se kauza týká. Zbylá patnáctka obviněných již není členy ČSSD.

"Obvod Praha 9 je dlouhodobě problémový," oddůvodnil toto rozhodnutí předseda strany Bohuslav Sobotka.

Zároveň dodal, že doufá v podobný přístup i u občanských demokratů.

"Doufám, že ODS bude jednat stejně principiálně a vyzve pana Vondru, aby opustil ODS a odešel z vlády," dodal Sobotka.

Protikorupční policie ve čtvrtek obvinila sedmnáct členů pražské ČSSD. Důvodem jsou úplatky kvůli hlasování na stranických schůzích.

Podle kriminalistů někteří obvinění také vzali peníze za samotný vstup do strany. Zdaleka nejde o první aféru  pražských sociálních demokratů.

Peníze za hlasy

Počátkem prosince 2010 se v tisku objevila informace, že pražský radní za ČSSD Lukáš Plachý údajně slíbil 100 000 korun někdejšímu šéfovi místní organizace ve Vysočanech Ivanu Jirkovskému, pokud sežene dost hlasů pro zvolení Plachého na stranickou kandidátku na magistrát.

Plachý, jenž veškerou vinu odmítal, po pouhých třech dnech ve funkci rezignoval na místo pražského radního, ponechal si ale mandát zastupitele. Stranické kontrolní orgány posléze Plachého očistily, zatímco Jirkovský byl ze strany vyloučen.

Výroba a distribuce pervitinu

Počátkem loňského března policie zadržela a obvinila několik osob kvůli podezření, že vyráběly a distribuovaly pervitin. Mezi zadrženými byl i zastupitel Prahy 9 za ČSSD Petr Müller. Ten se krátce poté vzdal členství v ČSSD i mandátu zastupitele.

Počátkem tohoto týdne podalo státní zastupitelství na Müllera a devět dalších lidí obžalobu pro trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Müllerovi hrozí trest odnětí svobody od osmi do dvanácti let.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Střelec se vloupal na zahradu

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, tři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 SELČ). Podle policie se střelec vloupal na zahradu a začal pálit do lidí, kteří na večírku sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela, podezřelý z místa činu utekl.

Zdroj: Zahraničí
před 8 minutami

Policie ve Francii zatkla amatérského atleta. Muž podle ní za pět let zapálil nejméně 900 aut

Francouzská policie zatkla muže, kterého podezírá, že je sériovým žhářem a v posledních pěti letech zapálil v Alsasku nejméně 900 aut. Podle úřadů způsobil škodu za nejméně 8,5 milionu eur (217 milionů Kč), informovala místní média. Podle alsaského tisku se muž k činům přiznal a uvedl, že se cítí sklesle, ale že se mu ulevilo.

Zadrženému je 33 let, na vysoké úrovni se věnuje běhu na krátké tratě a několikrát se díky svým úspěchům dostal na sportovní stránky lokálních novin a do televize. Amatérskému sportovci bez záznamu v trestním rejstříku hrozí deset let vězení a pokuta ve výši 150 tisíc eur (3,8 milionu Kč). Úřady nařídily jeho psychiatrické vyšetření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy