Protikorupční policie obvinila 17 členů pražské ČSSD

ČTK ČTK
1. 3. 2012 21:19
Důvodem jsou úplatky kvůli hlasování na stranických schůzích
Podle ČT měl v síti protikorupční policie uvíznout i  bývalý radní magistrátu Lukáš Plachý.
Podle ČT měl v síti protikorupční policie uvíznout i bývalý radní magistrátu Lukáš Plachý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Protikorupční policie obvinila 17 členů pražské ČSSD. Důvodem jsou úplatky kvůli hlasování na stranických schůzích.

Podle kriminalistů někteří obvinění také vzali peníze za samotný vstup do strany. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize.

Podle informací ČT mezi velké ryby patří třeba šéf místní organizace v Praze 9 František Kolínský a bývalý radní magistrátu Lukáš Plachý.

Zdaleka nejde o první aféru  pražských sociálních demokratů.

Peníze za hlasy

Počátkem prosince 2010 se v tisku objevila informace, že pražský radní za ČSSD Lukáš Plachý údajně slíbil 100 000 korun někdejšímu šéfovi místní organizace ve Vysočanech Ivanu Jirkovskému, pokud sežene dost hlasů pro zvolení Plachého na stranickou kandidátku na magistrát.

Plachý, jenž veškerou vinu odmítal, po pouhých třech dnech ve funkci rezignoval na místo pražského radního, ponechal si ale mandát zastupitele. Stranické kontrolní orgány posléze Plachého očistily, zatímco Jirkovský byl ze strany vyloučen.

Výroba a distribuce pervitinu

Počátkem loňského března policie zadržela a obvinila několik osob kvůli podezření, že vyráběly a distribuovaly pervitin. Mezi zadrženými byl i zastupitel Prahy 9 za ČSSD Petr Müller. Ten se krátce poté vzdal členství v ČSSD i mandátu zastupitele.

Soud Březinu zatím nepravomocně zprostil obžaloby.
Soud Březinu zatím nepravomocně zprostil obžaloby. | Foto: Ludvík Hradilek

Počátkem tohoto týdne podalo státní zastupitelství na Müllera a devět dalších lidí obžalobu pro trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Müllerovi hrozí trest odnětí svobody od osmi do dvanácti let.

Namočen i Březina, poté zproštěn obžaloby

Koncem loňského října byla na tehdejšího náměstka pražského primátora za ČSSD Karla Březinu podána žaloba kvůli údajnému zkreslování údajů o hospodaření a jmění zkrachovalých firem, v jejichž statutárních orgánech působil.

Kauza souvisela s tím, že Březina v minulosti působil ve statutárních orgánech společností Porcela Plus a Concordia, které zkrachovaly. Později nastoupil do dozorčí rady Žižkov Station Development.

Podle obchodního zákoníku ale člověk, který byl členem některého ze statutárních orgánů zkrachovalé společnosti, nesmí být ještě tři roky poté v představenstvech nebo dozorčích radách jiných firem. Březina od počátku vinu odmítal a koncem loňského listopadu jej soud obžaloby zatím nepravomocně zprostil.

Hulinský: Peníze pro postižené sportovce a kyvadlovka k primárkám

Začátkem loňského prosince opustil stranickou funkci předseda pražské organizace ČSSD a městský zastupitel Petr Hulinský, jenž čelí podezření ze střetu zájmů.

Zastupitel Petr Hulinský čelí podezření ze střetu zájmů.
Zastupitel Petr Hulinský čelí podezření ze střetu zájmů. | Foto: Ondřej Besperát

Toho se měl dopustit tím, že pražská radnice a některé městské firmy podporovaly sdružení postižených sportovců, přičemž s těmito dary podle informací médií hospodařily ziskové firmy Hulinského spolupracovníků.

Už v roce 1996 na sebe Hulinský upoutal pozornost tím, že se mu ve stranických primárkách překvapivě podařilo dostat na třetí místo kandidátky pro volby do sněmovny.

V médiích se tehdy objevilo podezření, že Hulinský do strany účelově přihlásil zaměstnance firmy Indus, které pak k primárkám svážel autobusem. Hulinský připustil, že zařídil "kyvadlovou dopravu" pro asi 50 lidí, odmítl ale, že by šlo o zaměstnance Indusu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Zemřel Eduard Marek řečený Hroznýš, nejstarší český skaut

Zemřel Eduard Marek řečený Hroznýš, nejstarší český skaut. Za války ho za pomoc Židům věznili nacisté, po únoru 1948 zase komunisté. Bylo mu 104 let.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Krčmář odpočíval a česká biatlonová štafeta dojela v Anterselvě patnáctá

Čeští biatlonisté bez své jasné jedničky Michala Krčmáře, který dostal po náročném programu volno, obsadili v posledním štafetovém závodu před olympijskými hrami 15. místo. Naděje na lepší výsledek týmu sebral hned na prvním úseku Mikuláš Karlík, neboť po trestném kole jel v závěru startovního pole. Vyhráli suverénně Norové.

Karlík v prvním kole zlomil hůl, což jej ovlivnilo při následné úvodní střelbě. "Zbytečně jsem si ukopl hůlku, pak nad tím přemýšlel a na ležce neudělal nic, co jsem měl. Jsem na sebe naštvaný," řekl České televizi. Po trestném kole Karlík klesl na poslední 24. pozici a na ní s velkou ztrátou také předával Milanu Žemličkovi.

Ten na střelnici nezaváhal, štafetu vytáhl a předával devatenáctý s mankem už téměř tří minut. Jakub Štvrtecký třikrát dobíjel a vyslal Adama Václavíka na trať z 17. místa. Český finišman si úsek protáhl po chybné ráně také o 150 metrů a doběhl patnáctý, předposlední ze štafet, které nebyly dostiženy o kolo. Odstup od Norů v cíli narostl na více než pět a půl minuty.

Češti si připsali 15. pozici v této sezoně po 11., 9. a 18. místě, vždy absolvovali minimálně jeden trestný okruh. Norové vyhráli i třetí týmový závod, do něhož nastoupili. Druzí byli o bezmála dvě minuty pomalejší Rusové, třetí Němci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy