Mladá fronta Dnes: Nenechte rozhodovat komunisty
Negativní vymezení vůči části politického spektra je zřejmé už z titulku volebního komentáře šéfredaktora Mladé fronty Dnes Roberta Čásenského: Nenechte za sebe rozhodovat nějakého komunistu.
V posilování pozic KSČM vidí Čásenský největší nebezpečí pro další vývoj v zemi, proto apeluje na čtenáře, aby přišli volit. "Když zůstanete doma, můžete automaticky počítat s tím, že zhruba pětina vašeho neodevzdaného hlasu připadne komunistům. Zkuste si představit, která pětina z vás to je. Možná bude v parlamentu nějaký komunista zastupovat váš žaludek, možná vaše ruce, ale možná také vaši hlavu," píše šéfredaktor Mf Dnes.
Jasné odmítnutí komunistů je jediným konkrétním poselstvím listu. Jinak nechává Čásenský výběr ze spektra demokratických stran zcela v rukou svých čtenářů: "Topolánek, Paroubek, Bursík ani Kalousek nepřinesou ráj na zemi, ale dávají alespoň šanci na normální vládu - a vybrat se mezi nimi nakonec dá."
Amerika radí, Česko je opatrné
Redakční volební doporučení je zvláštní novinářský útvar, který má tradici například v sveroamerických médiích. V České republice je naopak obvyklé, že k otevřené podpoře konkrétní strany se žádný z hlavních titulů neuchyluje.
Důvody mohou být různé - krátká tradice demokratického tisku, strašák čistě stranických novin minulosti, ale i ryze pragmatický kalkul: Nač se jednoznačně vymezovat a riskovat ztrátu přízně čtenářů dalších politických stran?
Namísto doporučení koho volit, pracují tuzemské komentáře spíše s tezí opačnou, tedy koho nevolit, případně s vysvětlením, oč ve volbách jde či nejde.
Hospodářské noviny: Je čas pro jiný směr
Šéfredaktor Hospodářských novin Petr Šimůnek píše o "hlasování o změně a šancích pro Českou republiku". Ani v jeho doporučení čtenáři otevřenou podporu konkrétní politické strany nenajdou. I on se pohybuje spíše v bezpečné logice negativního vymezení: "Po osmi letech směřování k čím dál tím více opatrovatelskému státu si Česko zaslouží nasměrovat jinak. K většímu prostoru pro občana, k tomu, aby víc rozhodoval o svém životě a stát mu pro to vytvořil co nejlepší podmínky," píše Šimůnek.
V popisu onoho "jiného" nasměrování však přece jen přichází s konkrétnější radou: "V Česku roku 2006 tento směr prezentují spíš strany napravo od středu než strana vládní". Celý komentář ale Šimůnek uzavírá neutrálně: "Respektujeme svobodný názor zdravě skeptických a dobře informovaným čtenářů HN a nemáme ambici radit, jak volit. Ať už se rozhodnete jakkoliv, věříme, že využijete svého práva říct, kam se má Česká republika ubírat."
Lidové noviny: Ne komunistům i Paroubkovi
Nejdále z deníků tak zřejmě letos ve svém zřetelnějším vymezení se vůči konkrétním politickým stranám zašly Lidové noviny. Voličům sice také neradí, jak volit, ale rozšiřují sadu partají, které nevolit.
Vedle očekávaného odmítnutí komunistů vyslal šéfredaktor Veselin Vačkov letos čtenářům-voličům ještě jedno jasné varování: "Je nebezpečné volit taky stranu, která chce s komunisty vládnout", tedy ČSSD v čele s Jiřím Paroubkem.
"Jiří Paroubek tvrdí, že je Mefistem komunistů: nabídne jim moc a vezme jim duši. Jenže ďábla využít nemůžete, ďábel vždy využije vás. Už teď je zjevné, čím bude muset Paroubek zaplatit komunistům. Nejdříve funkcemi v parlamentu a vlivem ve státních firmách a veřejnoprávních mediích. Pak nahrazením lustračního zákona "jinou, přesnější normou". A co přijde potom?" ptá se Vačkov a následně říká i volbě Paroubkovy ČSSD "Ne".
Respekt: Volte Zelené nebo lidovce
Listem, jenž zřetelně podpořil konkrétní politické subjekty, tak zůstává pouze týdeník Respekt. Redakční komentář Erika Taberyho v posledním předvolebním vydání spatřuje jako smysluplné volit KDU-ČSL a Stranu zelených: "Nejvíce hlasů však bude třeba pro zelené a lidovce. V tuto chvíli jsou to oni, kdo dává největší jistotu pro postup po dobře našlápnuté cestě."
Redakce Aktuálně.cz požádala o zaslání redakčních komentářů i deník Právo. Ten však na žádný z pokusů o kontakt neodpověděl.