Návrh ČSSD na kvóty pro ženy padl, ANO i lidovci byli proti

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2015 13:21
Ministr Jiří Dienstbier chtěl, aby zastoupení žen na kandidátkách pro sněmovní a krajské volby bylo alespoň 40 procent. U kolegů z koalice neuspěl.
Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier | Foto: DVTV

PrahaNávrh volebního zákona, který měl zvýšit zastoupení žen na kandidátkách pro sněmovní a krajské volby alespoň na 40 procent, odmítla vláda. Novinářům to řekl ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

Právě Dienstbier spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) s návrhem přišli. Proti se ale postavili všichni ministři za hnutí ANO i KDU-ČSL, kteří myšlenku dlouhodobě odmítali.

Dienstbier očekává, že koaliční partneři navrhnou jiný způsob, jak dosáhnout vyššího zastoupení žen ve veřejném životě. Je totiž jedním ze schválených cílů koalice.

"Členové vlády za koaliční partnery se vyjádřili proti," oznámil Dienstbier. Dodal, že zástupci KDU-ČSL i hnutí ANO hlasovali proti názoru žen ve svých stranách. "Překvapuje mě to, protože lidovecké ženy se vyslovily pro a paní komisařka Jourová z hnutí ANO tyto návrhy také podporuje," upozornil ministr na rozpor.

Větší zapojení žen do veřejného života

Cílem novely bylo podle předkladatelů větší zapojení žen do veřejného a politického života. Při posledních sněmovních i krajských volbách ženy tvořily čtvrtinu kandidátů, ve Sněmovně i krajských zastupitelstvech měly zhruba pětinové zastoupení.

Předloha proto stanovila, že muži a ženy by museli být zastoupení rovnoměrně na prvních dvou místech každé kandidátky. Pokud bude kandidátů nominováno více, "je každé pohlaví zastoupeno alespoň 40 procenty", uváděla dále.

Na kandidátních listinách by strany či hnutí musely podle návrhu nově uvádět také pohlaví svých adeptů na poslance či krajské zastupitele.

Dienstbier připomněl, že cílem novely bylo naplnit vládní strategii, na níž se všechny koaliční strany shodly. Očekává, že když partneři ČSSD odmítli zipový princip na prvních třech místech kandidátek a povinné čtyřicetiprocentní zastoupení opačného pohlaví, přijdou s jinými návrhy.

"Cíl je schválený, cesty mohou být různé. Budu se ptát, jakou jsou ty jiné cesty," naznačil další postup.

Pro návrh hlasovali jen ministři za ČSSD

Návrh, pro který ve středu hlasovali všichni ministři za sociální demokracii, ale nenašel podporu u koaličních partnerů.

"Nevidím důvod, proč bychom měli dělat nějaké kvóty pro ženy," řekl novinářům minulý týden vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh je podle něj nesmyslný.

Kriticky novelu hodnotil i lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. "Budu proti, přijde mi to absurdní," uvedl.

Novela počítala také se sankcemi za nedodržení minimálního zastoupení mužů a žen, ovšem jen pro strany, které by se do Sněmovny či krajského zastupitelstva dostaly.

Navrhovala jim snížit roční příspěvek za mandát o 30 procent, za poslanecký mandát tedy z 855 tisíc na 598 tisíc korun, za krajský mandát ze 237 500 na 166 250 korun.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy