Návrh ČSSD na kvóty pro ženy padl, ANO i lidovci byli proti

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2015 13:21
Ministr Jiří Dienstbier chtěl, aby zastoupení žen na kandidátkách pro sněmovní a krajské volby bylo alespoň 40 procent. U kolegů z koalice neuspěl.
Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier | Foto: DVTV

PrahaNávrh volebního zákona, který měl zvýšit zastoupení žen na kandidátkách pro sněmovní a krajské volby alespoň na 40 procent, odmítla vláda. Novinářům to řekl ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

Právě Dienstbier spolu s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) s návrhem přišli. Proti se ale postavili všichni ministři za hnutí ANO i KDU-ČSL, kteří myšlenku dlouhodobě odmítali.

Dienstbier očekává, že koaliční partneři navrhnou jiný způsob, jak dosáhnout vyššího zastoupení žen ve veřejném životě. Je totiž jedním ze schválených cílů koalice.

"Členové vlády za koaliční partnery se vyjádřili proti," oznámil Dienstbier. Dodal, že zástupci KDU-ČSL i hnutí ANO hlasovali proti názoru žen ve svých stranách. "Překvapuje mě to, protože lidovecké ženy se vyslovily pro a paní komisařka Jourová z hnutí ANO tyto návrhy také podporuje," upozornil ministr na rozpor.

Větší zapojení žen do veřejného života

Cílem novely bylo podle předkladatelů větší zapojení žen do veřejného a politického života. Při posledních sněmovních i krajských volbách ženy tvořily čtvrtinu kandidátů, ve Sněmovně i krajských zastupitelstvech měly zhruba pětinové zastoupení.

Předloha proto stanovila, že muži a ženy by museli být zastoupení rovnoměrně na prvních dvou místech každé kandidátky. Pokud bude kandidátů nominováno více, "je každé pohlaví zastoupeno alespoň 40 procenty", uváděla dále.

Na kandidátních listinách by strany či hnutí musely podle návrhu nově uvádět také pohlaví svých adeptů na poslance či krajské zastupitele.

Dienstbier připomněl, že cílem novely bylo naplnit vládní strategii, na níž se všechny koaliční strany shodly. Očekává, že když partneři ČSSD odmítli zipový princip na prvních třech místech kandidátek a povinné čtyřicetiprocentní zastoupení opačného pohlaví, přijdou s jinými návrhy.

"Cíl je schválený, cesty mohou být různé. Budu se ptát, jakou jsou ty jiné cesty," naznačil další postup.

Pro návrh hlasovali jen ministři za ČSSD

Návrh, pro který ve středu hlasovali všichni ministři za sociální demokracii, ale nenašel podporu u koaličních partnerů.

"Nevidím důvod, proč bychom měli dělat nějaké kvóty pro ženy," řekl novinářům minulý týden vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Návrh je podle něj nesmyslný.

Kriticky novelu hodnotil i lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka. "Budu proti, přijde mi to absurdní," uvedl.

Novela počítala také se sankcemi za nedodržení minimálního zastoupení mužů a žen, ovšem jen pro strany, které by se do Sněmovny či krajského zastupitelstva dostaly.

Navrhovala jim snížit roční příspěvek za mandát o 30 procent, za poslanecký mandát tedy z 855 tisíc na 598 tisíc korun, za krajský mandát ze 237 500 na 166 250 korun.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy