Baby friendly ČSSD: Na schůzi vezměte děti, strana pohlídá

Martina Machová Martina Machová
18. 4. 2015 18:00
Musíte do Prahy na víkendové stranické jednání a nemáte kam dát děti? U ČSSD žádný problém. Předseda Sobotka přišel s nápadem na dětské koutky. Poprvé jej strana nabídla členům ÚVV.
Ilustrační foto - Nemáte kam dát děti během politické schůze? Nevadí, ČSSD zajistí hlídání.
Ilustrační foto - Nemáte kam dát děti během politické schůze? Nevadí, ČSSD zajistí hlídání. | Foto: Sandra Štefaniková

Praha - Zaujetí sociální demokracie pro rovné příležitosti obou pohlaví vyústilo v jedno pozoruhodné opatření. Socialisté svým straníkům nabízejí hlídání dětí během politických schůzí.

Dětský koutek poprvé nabídl Lidový dům minulou sobotu, kdy jednal ústřední výkonný výbor strany. Pro malý zájem - ozvala se jediná politička - byl sice nakonec zrušen, nicméně ČSSD se tím nenechala odradit a hodlá tuto službu nabízet i nadále.

"Autorem nápadu je předseda Bohuslav Sobotka a tato nabídka platí na každé jednání ÚVV a další akce, kde by se tato služba využila,“ uvedla mluvčí Lidového domu Eva Gregorová. Podrobnosti o tom, jak budou koutky vypadat a zda do nich bude strana pokaždé najímat profesionální chůvy, mluvčí nesdělila.

Nutno podotknout, že žen s malými dětmi, u kterých se potřeba hlídání potomků během politických jednání nejvíce předpokládá, třeba v ÚVV v současnosti příliš není. A ty, které by dětské koutky mohly využít, jsou pak zvyklé řešit hlídání svých dětí po svém.

Radši na sluníčko

"Syn byl u babičky na zahradě na sluníčku,“ říká například poslankyně za Ústecko Zuzana Kailová k minulé sobotě. Jejímu synovi jsou tři roky a do Prahy na jednání by jej vzala jedině v případě, že by padly ostatní možnosti hlídání. "Nevylučuji, že toho někdy využiju,“ podotkla.

Dětský koutek považuje za přínos. "Když chceme kvóty pro ženy, tak jim musíme připravit i podmínky, jak se důležitých jednání účastnit,“ dodává.

Radní Břeclavi Alena Andělová přihlásila své dítě do stranického dětského koutku už minulou sobotu. Nakonec si však musela přece jen zajistit hlídání sama, protože pro malý zájem služba na ÚVV ještě nefungovala.

"Mám zlatou babičku, jezdila se mnou na schůze, i když byl kluk ještě v kočárku a já ještě kojila,“ líčí Andělová. Teď je synovi tři a půl roku. Hlídání na schůzích by pro ni bylo ulehčení a do budoucna by dětský koutek pořádaný ČSSD uvítala. "Nemusela bych zneužívat babičky či kamarádky,“ dodala.

Do Prahy a zpět na stranické jednání cestuje celkově sedm hodin. "Snažím se být se synem co nejvíc, takže nechat ho v Břeclavi mi nevyhovuje. Takhle s ním nejsem jen během jednání,“ vysvětlila politička.

Ačkoliv idea dětského koutku má pomoci oběma rodičům, otcové spoléhají spíš na své partnerky. "Zavedení služby vítám, já sám ji ale asi nevyužiju. Nedovedu si představit, že bych bral děti do Prahy, pro mě je lepší najít jinou možnost,“ uvedl chrudimský poslanec Jan Chvojka, který má děti předškolního věku. Přiznává rovněž, že rodinu se snaží od veřejného zájmu držet v ústraní. Když jede do Prahy, děti má na starosti manželka.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy