Málo žen v politice? Vnitro navrhuje kvóty pro kandidátky

ČTK ČTK
21. 6. 2015 12:04
Návrh na zavedení kvót pro ženy na volebních kandidátkách se ale nelíbí části koalice i krajům.
Místopředsedkyně Lenka Teska Arnoštová (na obrázku) patří společně s Michaelou Marksovou mezi dvě ženy, které jsou ve vedení ČSSD.
Místopředsedkyně Lenka Teska Arnoštová (na obrázku) patří společně s Michaelou Marksovou mezi dvě ženy, které jsou ve vedení ČSSD. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ženy by měly tvořit aspoň dvě pětiny kandidátů pro sněmovní a krajské volby; stejné minimální zastoupení by ovšem měli mít i muži. Navrhlo to ministerstvo vnitra spolu s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem (ČSSD).

Proti návrhu volební novely se podle předkládací zprávy postavili vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), který ji pokládá za protiústavní, dále ministerstva obrany či financí a rovněž některé kraje. Vláda se má novelou zabývat příští středu.

Cílem novely je větší zapojení žen do veřejného a politického života, uvedlo vnitro. Při posledních sněmovních i krajských volbách ženy tvořily čtvrtinu kandidátů, ve Sněmovně i krajských zastupitelstvech měly zhruba pětinové zastoupení.

Předloha stanoví, že muži a ženy by museli být zastoupení rovnoměrně na prvních dvou místech každé kandidátky. Pokud bude kandidátů nominováno více, "je každé pohlaví zastoupeno alespoň 40 procenty", uvádí se v předloze. Na kandidátních listinách by strany či hnutí musely podle návrhu nově uvádět také pohlaví svých adeptů na poslance či krajské zastupitele.

Část koalice je proti

Vnitro navrhlo také sankce za nedodržení podmínky minimálního zastoupení mužů a žen, ovšem jen pro strany, které by se do Sněmovny či krajského zastupitelstva dostaly.

Chce jim snížit roční příspěvek za mandát o 30 procent, tedy za poslanecký mandát z 855 000 na 598 500 korun, za krajský mandát ze 237 500 na 166 250 korun. Ministerstvo financí upozornilo, že snížení příspěvku by bylo velmi omezující pro malé strany či hnutí, které mají jen několik krajských mandátů.

Ministerstvo obrany namítlo, že pozice na kandidátní listině není zárukou místa v zastupitelském sboru. Vnitro by proto pro deklarovaný cíl mělo zvolit jiná opatření. Bělobrádek pokládá návrh za protiústavní, diskriminační a věcně chybný. Argumentuje Listinou základních práv, která zaručuje občanům přístup k voleným a jiným veřejným funkcím za rovných podmínek, tedy bez ohledu na rasu či pohlaví. Vnitro oponovalo mimo jiné tím, že genderové kvóty výslovně umožňuje zavést úmluva o odstranění všech forem diskriminace žen.

Kraje mezi svými námitkami upozorňovaly mimo jiné na to, že navrhovaná podmínka není uplatňována pro volby zastupitelstva Prahy, které plní roli krajského zastupitelstva.

 

Právě se děje

Další zprávy