Klaus spílá ODS. Prý se fundamentálně posunula doleva

Domácí Domácí
29. 4. 2009 10:40
V takové straně jsem nemohl zůstat, napsal na webu
Delegáty posledního kongresu ODS prezident konsternoval svým odchodem.
Delegáty posledního kongresu ODS prezident konsternoval svým odchodem. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Prezident Václav Klaus na webu kritizuje současné vedení Občanské demokratické strany.

Fundamentálně se posunula doleva, napsal v odpovědi na údajný dopis "jednoho z řadových členů ODS".

Zakladatel nejsilnější parlamentní strany a její dlouholetý předseda se funkce čestného předsedy vzdal loni na prosincovém kongresu.

"Funkce čestného předsedy byla od samého počátku pouze formálního charakteru. Tato skutečnost by mě příliš neznepokojovala v případě, kdyby ODS od té chvíle nezahájila postupné, ale systematické opouštění principů a hodnot, na kterých jsem tuto stranu budoval," pustil se do současného vedení nejsilnější parlamentní strany. "V takové straně jsem nemohl zůstat."

Prezident Václav Klaus. Ilustrační snímek
Prezident Václav Klaus. Ilustrační snímek | Foto: Reuters
Přečtěte si:
Prezidentův dopis "jednomu z řadových členů ODS"

Byl si prý vědom, že opouští ty, kteří mu dlouhá léta pomáhali a podporovali ho. "Bohužel však nejsou v této chvíli slyšet a za ODS mluví hlasy, které se snaží popřít vše, co jsme s těmito lidmi dlouhá léta a složitě budovali. Tomu jsem z pozice čestného předsedy nemohl mlčky přihlížet."

Podle svých slov by byl velmi rád, kdyby se občanská demokracie vrátila tam, kde byla v roce 2002, kdy ho v jejím čele vystřídal Mirek Topolánek. "O to ale nyní musíte bojovat Vy, řadoví členové ODS. Zcela upřímně Vám v tomto boji držím palce, protože i mne trápí, jaké myšlenky a osobnosti dnes ODS prezentují," uzavřel svůj dopis.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy