Kalousek: TOP 09 nebude pokračovat ve vládě bez Nečase

ČTK ČTK
28. 10. 2012 15:30
Pokud poslanci upraví vládní stabilizační balíček bez koaliční dohody, TOP 09 odejde
Ministr financí Miroslav Kalousek
Ministr financí Miroslav Kalousek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - TOP 09 nebude pokračovat v žádné jiné vládě než v kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). V diskusním pořadu televize Prima to v neděli řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Jeho strana prý z vlády odejde, pokud Sněmovna bez koaliční dohody změní vládní návrh daňového balíčku. Kalousek ale prý stále doufá, že ODS přijde s nějakým řešením sporů kolem balíčku a Nečasova vláda bude pokračovat.

"Pevně doufám, že TOP 09 bude pokračovat ve vládě Petra Nečase, v žádné jiné vládě pokračovat nebude," prohlásil Kalousek.

TOP 09 je podle ministra financí rozhodnuta z koalice odejít, pokud by Sněmovna bez dohody koalice upravila vládní stabilizační balíček, který má stanovit výši DPH a posílit státní rozpočet dalšími opatřeními. Na takovém postupu se již ve čtvrtek domluvilo vedení TOP 09.

Pokud by Nečasova vláda skončila, jsou podle Kalouska nejlepším řešením předčasné volby.

Také Nečas dále usiluje o koaliční dohodu na zákonu, který původně obsahoval zvýšení DPH a další sadu opatření na posílení rozpočtu. "Věřím, že zdravý rozum zvítězí a bude schválena taková podoba stabilizačního balíčku, která bude přijatelná pro všechny koaliční strany," uvedl Nečas ve vyjádření, které ČTK poskytl jeho mluvčí Michal Schuster.

Vláda s daňovým balíčkem spojila svou důvěru. Sněmovna by o něm měla rozhodovat ve středu. Šestice nespokojených poslanců ODS se ale dosud nedohodla s vedením strany na tom, jak by balíček měl vypadat.ODS se chce pokusit společný postup domluvit ještě bezprostředně před hlasováním. O víkendu občanské demokraty čeká kongres, který bude volit nové vedení strany.

Zástupce revoltujících poslanců ODS Petr Tluchoř v neděli Kalouskovi vyčetl, že svými výroky "diktuje členům ODS, koho mají volit na kongresu". I Kalousek by podle něj měl pochopit, jaký signál voliči dali vládě v krajských volbách.

"Neschopnost či neochota přijmout opravdové reformy se mají platit další vlnou nových daní. To není zrovna dobrá vizitka pravicového politika," uvedl Tluchoř.

"Vzhledem k tomu, ze TOP 09 klesají preference na hranici volitelnosti a Miroslav Kalousek vyhrožuje předčasnými volbami, tak by mne zajímalo, za jakou stranu bude ten čerchmant kandidovat tentokrát," řekl Tluchoř.

Kalousek nazval tento týden "čerchmanty" členy středočeské ODS, kteří útočí na vlastní vládu.

 

Právě se děje

Další zprávy