Kalousek Babišovi: Uděláme vše, aby evidence tržeb neprošla

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
19. 6. 2015 14:18
Sněmovna v pátek přerušila první čtení zákona o elektronické evidenci tržeb. Opozice kvůli kontroverzní normě hrozí obstrukcemi.
Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Poslanci přerušili projednání zákona o elektronické evidenci tržeb (EET) z pera ministra financí Andreje Babiše. Normou, kvůli které opozice hrozí obstrukcemi, se budou znovu zabývat v první polovině července.

"Cílem návrhu je především vytvoření transparentního podnikatelského prostředí," uvedl první čtení zákona ministr Babiš. 

Hned poté se ale debata nad klíčovou normou kabinetu Bohuslava Sobotky zasekla. Koalice si musela vzít přestávku, aby v budovách Parlamentu našla svého zpravodaje k zákonu Jaroslava Klašku z KDU-ČSL, který nebyl ve chvíli projednávání přítomen v sále. Nakonec se místa zpravodaje musel ujmout náhradník.

Poté už došlo prakticky jen na vystoupení šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska. "Slibuji vám, že uděláme všechno, abyste to neschválili," řekl Kalousek Babišovi. Zavedení evidence podle Kalouska bude v příštích pěti letech stát 2,5 miliardy korun a zařadí se tak mezi nejdražší IT projekty v Česku.

Podle ODS jde o útok na poctivé podnikatele a bude je stát nemalé pořizovací náklady. Strana je kvůli tomu připravená na obstrukce.

Nejdřív restaurace, pak maloobchod

Od systému EET si vláda slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, hlavně daně z příjmů a DPH. Ambiciózní projekt ministerstva financí má pro zhruba 250 tisíc podnikatelů začít platit už v první polovině roku 2016. Jako první ji pocítí stravovací a ubytovací služby, v nichž podle Českého statistického úřadu působí zhruba 50 tisíc subjektů.

O čtvrt roku později by se měla přidat i oblast maloobchodu a velkoobchodu, v níž působí 255 tisíc podnikatelů a firem. Na další činnosti, tedy zejména na řemeslníky, se případně rozšíří až na základě "rizikové analýzy“ Finanční správy.

Jako kompenzaci vyšších nákladů navrhuje ministerstvo jednorázovou daňovou slevu ve výši 5000 korun. Mohly by ji využít jen podnikající fyzické osoby v prvním roce, kdy jim nová povinnost vznikne. Další kompenzací má být snížení daně z přidané hodnoty (DPH) pro stravovací služby z 21 na 15 procent.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy