Firmy našly trik, jak zatajit zaměstnance. Stát chystá úder

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 6. 2015 10:00
Inspektoři loni odhalili přes dva tisíce nelegálně zaměstnaných lidí, stát považuje zneužívání dohod o provedení práce za velký problém.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Stále více firem v Česku vykazuje své zaměstnance jako příležitostnou výpomoc s výdělkem do 10 tisíc korun měsíčně. Zbytek peněz jim vyplácí načerno. Na nárůst podvodů se smlouvami pro brigádníky upozorňuje zpráva Státní inspekce úřadu práce za loňský rok, kterou ve čtvrtek projednají poslanci.

"U drobných zaměstnavatelů se pracovní poměr stává spíše výjimkou. Je to nejpalčivější problém současných zákonů v oblasti pracovního práva,“ uvádí zpráva.

Inspektoři loni odhalili přes dva tisíce nelegálně zaměstnaných lidí, kolik firem zneužilo dohody o provedení práce, ale nezveřejnili.

Stát tak v rozpočtu přichází o daňové výnosy i o peníze ze sociálního a zdravotního pojištění. Zároveň narůstá počet lidí, kteří v budoucnosti jako penzisté nebudou mít nárok na téměř žádný důchod, protože podle zákona neodpracovali dostatečný počet let.

Ministerstvo práce se na narůstající obcházení zákona chystá zareagovat zpřísněním zákonů, aby se v budoucnu dohody o provedení práce nedaly podobným způsobem zneužívat. Ve hře je několik variant, jak toho docílit. Mohl by vzniknout registr, do kterého budou podnikatelé zapisovat všechny uzavřené dohody. Stát by také mohl firmám nařídit, aby si u každého brigádníka vedly evidenci odpracovaných hodin.

Nejčastěji šidí stát i důchodová konta zaměstnanců podnikatelé ve službách. Zvlášť tvrdě by zpřísnění dopadlo na restaurace a bary. Pro obor, ve kterém podle odhadů pracuje kolem 120 tisíc lidí, by šlo spolu s plánovanou elektronickou evidencí tržeb (EET) a zákazem kouření o třetí zásah do jeho fungování.

"Mnohé restaurace přiznají 30 procent tržeb, zbytek si rozdělí majitel s personálem. A tím, že bude EET, nezbude jim než přejít na normální režim,“ říká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků.

"Nám samozřejmě nelegální zaměstnávání v našem oboru vadí. Ale nemyslím si, že by se nějak extrémně dohody o provedení práce zneužívaly. Inspekce práce má dost pravomocí a nesouhlasíme se zaváděním jakékoli další administrativy," uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek.

 

Právě se děje

Další zprávy