Podnikatelé začnou hlásit tržby státu, souhlasí vláda

Petr Kučera Petr Kučera
3. 6. 2015 12:50
Elektronická evidence tržeb má odstartovat v roce 2016. Kompenzací je snížení DPH pro stravovací služby a jednorázová daňová sleva pro podnikatele.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: ČTK

Praha – Výrazné omezení daňových úniků, ale také další zatížení zejména menších podnikatelů. To má přinést elektronická evidence tržeb, s jejímž zavedením dnes podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) souhlasila vláda. Jde o klíčový projekt ministerstva financí pod vedením Andreje Babiše (ANO). Nová povinnost má pro zhruba 250 tisíc podnikatelů začít platit už v první polovině roku 2016.

Jako první se má elektronická evidence tržeb vztahovat na stravovací a ubytovací služby, v nichž podle Českého statistického úřadu působí zhruba 50 tisíc subjektů Původně to mělo být už od ledna 2016, nyní je ale reálný nejdříve únorový start. O čtvrt roku později by se měla přidat i oblast maloobchodu a velkoobchodu, v níž působí 255 tisíc podnikatelů a firem. Ministerstvo odhaduje, že tržby podléhající nové evidenci má 95 procent subjektů v první skupině a 75 procent ve druhé.

Daňová sleva 5000 korun

Podle původních plánů ministerstva financí se měla povinná evidence týkat až 600 tisíc podnikatelů a společností. Babiš ale na jaře přislíbil, že na další činnosti, tedy zejména na řemeslníky, se případně rozšíří až na základě „rizikové analýzy“ Finanční správy. Také současná verze návrhu zákona zatím počítá jen se stravovacími a ubytovacími službami, maloobchodem a velkoobchodem. Právě v oblasti stravovacích služeb dochází k výrazným daňovým únikům.

Povinnost se nemá vztahovat ani na podnikatele, jejichž tržby z činností, které by byly předmětem evidence, nepřekročily v předchozím zdaňovacím období dva miliony korun a zároveň netvořily více než pětinu celkových tržeb.

Elektronická evidence se týká jen podnikatelů, kteří inkasují v hotovosti, platební kartou, šeky či stravenkami. Výjimku mají ti, kteří inkasují přímým převodem z účtu na účet.

Jako kompenzaci vyšších nákladů navrhuje ministerstvo jednorázovou daňovou slevu ve výši 5000 korun. Mohly by ji využít jen podnikající fyzické osoby v prvním roce, kdy jim nová povinnost vznikne. Další kompenzací má být snížení daně z přidané hodnoty (DPH) pro stravovací služby z 21 na 15 procent.

Návrh nyní projednají poslanci. Vládní koalice má sice ve Sněmovně většinu, pravicová opozice už ale pohrozila, že schvalování zákona bude blokovat. Pokud elektronická evidence přesto projde, chce jej ODS po případném návratu do vlády hned zrušit, uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Získáme miliardy navíc, slibuje Babiš

Od zavedení elektronické evidence tržeb si vláda slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, hlavně daně z příjmů a DPH. Chce také narovnat tržní prostředí, aby poctiví podnikatelé mohli konkurovat těm, kteří neplatí daně.

Vzorem pro Babiše je chorvatský model. Po zavedení tohoto systému tam došlo k zásadnímu nárůstu vykazovaných tržeb, zdůrazňuje ministerstvo. Například v pohostinství náhle stouply tržby fyzických osob v průměru o 55 procent, v maloobchodě o 28 procent.

Úřad připomíná odhady Evropské unie, podle nichž se pouze úniky na dani z přidané hodnoty (ve všech oborech celkem) pohybují v Česku okolo 80 miliard korun ročně. Český statistický úřad pak spočítal příjmy, které teoreticky mohly být zdaněny (nejen DPH), na více než 160 miliard.

„Jen v odvětví stravovacích služeb – tedy restaurace, hostince, bary – by teoreticky měl výnos DPH činit 11 miliard korun, odvedeno přitom bylo jen 1,6 miliardy,“ uvádí ministerstvo financí. Celkově si od spuštění elektronické evidence tržeb (v první fázi by vedle stravování šlo také o maloobchod a velkoobchod) slibuje dodatečné daňové příjmy ve výši zhruba 12,5 miliardy korun.

Registrační pokladny po deseti letech

Přestože se tomuto přirovnání ministerstvo financí brání, je elektronická evidence tržeb modernější verzí registračních pokladen. Jejich zavedení schválila už v roce 2005 tehdejší vláda vedená ČSSD, pro podnikatele měly být povinné od roku 2007. Hned po volbách v roce 2006 ale tuto povinnost zrušila nová vládní koalice v čele s ODS.

Ministerstvo nyní zdůrazňuje, že pro elektronickou evidenci nejsou potřeba nová zařízení se speciální certifikací. Lze ji provozovat na běžných zařízeních, nicméně podnikatelé si musí upravit nebo pořídit software tak, aby uměl odeslat požadovaná data státu. Rozšíření technologií i internetového připojení je navíc výrazně vyšší než před deseti lety, takže až na výjimky odpadnou vysoké pořizovací náklady.

Úřad odhaduje, že drobného živnostníka přijde pokladna – pokud ji ještě nemá a vydává ručně psané doklady – na maximálně několik tisíc korun včetně připojení, u menšího počtu transakcí postačí třeba i chytrý telefon nebo tablet a tiskárna.

Základní pokladnu pro nejmenší prodejce kompletně připravenou pro elektronickou evidenci mohou podle ministerstva pořídit zhruba od 5700 korun, středně velcí podnikatelé pak od 9000 korun. Fyzickým osobám má tyto náklady zmírnit jednorázová daňová sleva ve výši 5000 korun. Řádově jednotky milionů by pak musely zaplatit největší společnosti, pokud mají kolem tisíce pokladních míst a zatím nedisponují potřebnou technologií.

Další kompenzací má být snížení daně z přidané hodnoty (DPH) v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent s výjimkou alkoholu, tabákových výrobků a doplňkového sortimentu.

Lidé si nemusí převzít účtenku

V původním návrhu počítalo ministerstvo s tím, že spotřebitelé si budou muset povinně převzít účtenku. Případnou sankci ale neřešilo. Z novější verze návrhu tuto povinnost odstranilo.

Přímo do zákona se naopak přece jen dostala úprava takzvané účtenkové loterie. Tu prosazovala – po slovenském vzoru – hlavně koaliční ČSSD. „Při její přípravě zohledníme dobré i špatné zkušenosti ze zahraničí tak, aby plnila roli motivačního nástroje. Zvažujeme spíše nepravidelné, tematické nebo regionálně zaměřené loterijní kampaně,“ dodává náměstkyně ministra pro oblast daní Simona Hornochová.

Krajní sankcí pro podnikatele, kteří nezačnou odesílat data finanční správě, může být – po případných pokutách – uzavření provozovny či pozastavení výkonu činnosti – do doby zjednání nápravy.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy