Pokud neomezíme daňové úniky, zvýšíme daně, řekl Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2015 14:50
Ministr financí zároveň podotkl, že pokud k omezením daňových úniků dojde, je zde naopak prostor pro snižování daní.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Libor Fojtík

Čestlice - Pokud se nepodaří prosadit elektronickou evidenci tržeb (EET) a další opaření ministerstva financí proti daňovým únikům, nezbude nic jiného než zvyšovat daně. Na středečním kongresu Horeka 112 to uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Zároveň ale upozornil, že pokud se podaří minimalizovat daňové úniky, tak je naopak perspektivně prostor pro snižování daní.

"Chtěl bych perspektivně snižovat daně. Pokud je budou všichni platit, tak je prostor pro jejich snižování... Pokud se to vše (pozn. opatření proti únikům) nepodaří, tak nám nezbude, než navyšovat daně," uvedl ministr.

Babiš ve středu v souvislosti s evidencí tržeb zopakoval, že pokud projekt projde úspěšně legislativním procesem, bude spuštěn později než od ledna 2016. "Nebude to dříve než 15. února," uvedl dnes ministr. Vláda by návrh EET měla projednat 3. června, přičemž ve čtvrtek by návrh měla projednat Legislativní rada vlády.

Náměstkyně ministra financí Simona Hornochová připomněla, že od počátku se bude zavedení elektronické evidence tržeb týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu. O dalším rozšíření systému na další segmenty trhu rozhodne podle Hornochové vláda.

Omezení šedé ekonomiky

Ministerstvo financí si od on-line evidence tržeb slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, a to hlavně daně z přidané hodnoty (DPH). Inspirací pro zavedení byly zkušenosti z Chorvatska, které by měl 16. června představit na konferenci v Praze chorvatský ministr financí Boris Lalovac.

"Když podnikatel nebude k systému evidence připojen k datu účinnosti zákona, bude zákon porušovat," upozornila Hornochová. Finanční správa přitom bude mít podle ní k dispozici různé sankce. Ty budou od prostého napomenutí ze strany úřadů přes udělení pokuty na místě nebo pokuty ve správním řízení do výše 500 000 korun až po možnost dočasného uzavření provozovny nebo přerušení činnosti.

300 nových kontrolorů

Kvůli zavedení evidence tržeb by podle náměstkyně ministra financí měla finanční správa přijmout 300 lidí jako specializovaných kontrolorů. Celní správa by měla přijmout zhruba stovku lidí.

Podle již dostupného materiálu k evidenci tržeb může státní rozpočet celkově získat z DPH a daně z příjmu dodatečně ze sektoru stravování a pohostinství a maloobchod zhruba 12,5 miliardy korun. "V evidenci tržeb je perspektivně 30 miliard korun," uvedl dnes Babiš.

Vláda se předlohou ještě nezabývala. Nicméně vládní strany se na počátku května výrazně přiblížily k definitivní dohodě o evidenci tržeb.

Shoda zatím panuje v obecné rovině, lidovci ještě chtějí počkat na konkrétní paragrafové znění návrhu. KDU-ČSL chce ale znát přesné dopady normy. Babiš již tehdy uvedl, že by systém měl začít fungovat spíše v únoru než v lednu příštího roku. Sociální demokracie tento návrh podle premiéra Bohuslava Sobotky podpoří. "Bude to velké politikum, a to i v rámci koalice," uvedl dnes Babiš.

Snížení DPH na 15 procent

Návrh rovněž snižuje sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevu 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Norma nezavádí povinnost zákazníka převzít účtenku a zřizuje účtenkovou loterii. "Do budoucna se nebráním i debatě o snížení DPH u restaurací na 10 procent," uvedl dnes Babiš.

S elektronickou evidencí tržeb nesouhlasí například opoziční TOP 09 a ODS nebo Strana soukromníků ČR. Ta dokonce chystá proti zavedení elektronické evidence tržeb protestní akce.

O desítky tisíc vyšší náklady

Podle účetní specialistky společnosti Sečteno Jolany Pražákové stoupnou náklady na zavedení EET drobným podnikatelům a živnostníkům o 20 000 až 30 000 korun ročně. "Dopad to bude mít především na menší a malé živnostníky a společnosti ve smyslu nákladů na pořízení patřičných pokladen a tiskáren pro tisk pokladních dokladů a kvalitní internet," uvedla.

Babiš ale již dříve řekl, že podnikatelé si budou moci software, aplikaci a spojení s finanční správou pronajmout, celý balíček bude stát 100 až 300 korun za měsíc. S elektronickou pokladnou, která čte čárový kód a stojí zhruba 7000 korun, půjde o 500 korun měsíčně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokanů. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy