Paříž (Od naší zvláštní zpravodajky) - Premiér Petr Nečas poprvé ve funkci vyjel do velké nesousední země a v Paříži dozvěděl, že je „velmi specifický" a tvrdě pracující člověk.
Poklonu mu složil šéf Organizace pro mezinárodní spolupráci a rozvoj (OECD) Angel Gurría.
„Váš premiér je velmi specifický a velmi pracovitý. Přijel velmi dobře připraven a hodně a dobře se ptá," řekl generální tajemník v Paříži po setkání s Nečasem.
Klíčoví francouzští politici, s nimiž premiér Nečas jednal, se ale k „restartovaným" česko-francouzským vztahům vůbec nevyjádřili.
Udržovat kurs
Šéf OECD pochválil i českou ekonomiku. Udržujte kurs, bylo Gurríovo doporučení.
„Situace v České republice dovoluje české vládě soustředit se na spoustu dlouhodobých témat, protože nemusíte hasit žádný velký požár. Dům vám nehoří," podpořil reformy generální tajemník.
OECD je mezivládní organizací, která sdružuje hospodářsky nejsilnější demokratické státy světa s tržní ekonomikou. Jejím hlavním cílem je posilování hospodářského růstu v členských zemích, růstu zaměstnanosti, vzestupu životní úrovně při zachování finanční stability. Letos slaví 50. výročí.
Věří nám, míní premiér
O reformách - zvlášť o důchodové a zdravotní - byla na schůzce mezi Nečasem a Gurríou řeč.
„Je zjevné, že reformní úsilí české vlády je považováno za věrohodné," řekl Nečas po jednání.
Zároveň ale z Paříže domů vezl i doporučení - vláda by měla například dál snižovat administrativní zátěž, zpružnit pracovní trh a zjednodušit daňový systém.
Politici mlčeli
Zatímco Gurría se s českými novináři setkal, ani od jednoho z francouzských politiků po jednání s českým premiérem nepřišla zpětná vazba.
"V obou případech jde o pracovní jednání a společné tiskové konference jsou spíše výjimkou. Nejinak je tomu i v případě českého premiéra," řekl mluvčí vlády Jan Osúch.
S premiérem by měl vystoupit jeho protějšek, Fillon ale měl hned po schůzce s Nečasem další návštěvu.
Když Nečas mířil za Sarkozym, odcházel pozitivně naladěn. Schůzka se odehraje dnes vpodvečer.
Jednat se podle Nečase bude znovu o evropsko-unijních záležitostech a energetice.
Renesance jádra
Premiér před odjezdem do Elysejského paláce zopakoval, že Francie i Česko usilují „o renesanci jaderné energetiky v zájmu celé EU". Francouzská společnost Areva má zájem o dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně a má silnou podporu své vlády.
Méně shody ale zřejmě panovalo právě v unijních tématech, zejména paktu konkurenceschopnosti prosazovaném prezidentem Sarkozym a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
„Shodneme se na vytvoření legislativních protidluhových brzd, to je naše finanční ústava. Shodujeme se, že důchodové systémy musí reagovat na demografický vývoj. Shodujeme se v uznávání kvalifikací a diplomů. Lišíme se v harmonizaci podnikových daní," popsal Nečas. Podle něj shoda panuje na 80 procent.
Zároveň ale odmítl, že by se tato opatření měla zavádět „z Bruselu".