Je to na oprátku, kritizovala ČSSD vládní změny důchodů

Domácí ČTK Domácí, ČTK
8. 6. 2011 14:11
Horní komora vrátila sněmovně takzvanou malou důchodovou reformu z dílny Nečasovy vlády
Zdeněk Škromach (ČSSD), kritik tzv. malé důchodové reformy.
Zdeněk Škromach (ČSSD), kritik tzv. malé důchodové reformy. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Hádky a spory opozice s vládní koalicí ovládly ve středu dopoledne Senát, který měl na stole takzvanou malou důchodovou reformu.

Horní komora nakonec automatické oddalování důchodového věku, se kterým přišla vláda, odmítla.

Zvyšování věku odchodu do důchodu během téměř čtyřhodinové debaty kritizovali hlavně sociální demokraté.

Ti prosadili úpravy nového výpočtu důchodů ve prospěch seniorů ze středně příjmových vrstev. O senátních úpravách důchodové novely rozhodne sněmovna. 

Podle vládního návrhu by lidé narození v příštím roce měli odcházet do penze až v 73 letech.

"To znamená, že určité ročníky se prakticky důchodu ani nemohou dožít," prohlásil například místopředseda Senátu a stínový ministr práce a sociálních věcí ČSSD Zdeněk Škromach. Podle něj návrh nerespektuje dobu, po kterou jsou lidé schopni pracovat, jejich fyzickou opotřebovanost.

"To, co se navrhuje, je lidově řečeno na oprátku," řekl předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Škromachův vládní protějšek Jaromír Drábek (TOP 09) argumentoval zvyšujícím se průměrným věkem a tím, že další postupné zvyšování důchodového věku má přispět ke zlepšení finanční udržitelnosti základního důchodového pojištění.

V opačném případě by bylo podle Drábka nutné přistoupit za čas k jednorázovému zvýšení penzijního věku.

Ministr poukázal na úterní doporučení Evropské komise, podle níž by Česko mělo rychlost zvyšování věku odchodu do důchodu ještě zvýšit. Podle Škromacha by se ale vláda, která s EU v jiných případech často nesouhlasí, měla proti tomu ohradit.

"Není nic Evropské komisi do toho, jaký máme důchodový systém. Mám pocit, že toto jsou někdy snahy odvádět pozornost od skutečných problémů, které by Evropská komise řešit měla," dodal.

Automatické zvyšování důchodového věku, které koalice navrhla v rámci takzvané malé důchodové reformy, Senát nejspíš hlasy ČSSD odmítne. Vládní návrh má také z rozhodnutí Ústavního soudu změnit výpočet penzí ve prospěch lidí, kteří si na důchod více platili. ČSSD prosazuje změnu výpočtu tak, aby se podle ní snížil jeho dopad na střední příjmové vrstvy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy