Hegerovy zákony odloží. Až na zákaz kouření, ten projde

Radek Nohl Radek Nohl
23. 7. 2013 10:35
Důvodem odkladu je podle ministra Martina Holcáta politická situace ve sněmovně
Ministr zdravotnictví Martin Holcát chce zákon zakazující kouření v hospodách odeslat vládě.
Ministr zdravotnictví Martin Holcát chce zákon zakazující kouření v hospodách odeslat vládě. | Foto: Shutterstock

Praha - Soubor zákonů, které po svém odchodu zanechal na ministerstvu zdravotnictví Leoš Heger, skončí až na výjimku u ledu.

Nový šéf resortu, ministr Martin Holcát, soudí, že novely, které jeho úřad dokončuje, nemají v současné Poslanecké sněmovně šanci na úspěch, a tak je radši odloží na neurčito.

Odklad se například, jak zjistil deník Aktuálně.cz, dotkne zákona o univerzitních nemocnicích a o zdravotních pojišťovnách.

Naopak novelu, která má zakázat kouření či omezit prodej alkoholu, v nejbližší době odešle Holcát na jednání vlády premiéra Jiřího Rusnoka.

"Budu ho posouvat dál a odešlu ho na vládu. I ve vládě jsou kuřáci, kteří mi říkali, že ten zákon nechtějí. Já jsem nekuřák a budu ho podporovat," řekl deníku Aktuálně.cz Holcát.

Je v tom politika, zákony se odloží

Holcát však nepočítá, že by se projednaly dvě novely o zdravotních pojišťovnách. Ty počítají s tím, že by se zrušily dozorčí rady všech pojišťoven anebo ve správní radě VZP by počet členů klesl z 30 na 15.

Heger v těchto zákonech navíc chtěl, aby ti pacienti, kteří budou chodit na pravidelné prohlídky, dostávali odměnu ve výši 1000 korun. Tu by jim měly vyplácet jednotlivé zdravotní pojišťovny.

"Jsou tam věci, které se politiky dotýkají. Tento zákon nemá v současném parlamentu šanci," řekl Aktuálně.cz ministr Holcát.

Podobný osud čeká i zákon o univerzitních nemocnicích. V něm Hegerův úřad plánoval, že z fakultních nemocnic udělá nezisková zařízení. Podle stejného návrhu již třeba nemohl ministr jmenovat či odvolávat ředitele.

To měla nově dělat správní rada, od čehož si Heger sliboval, že to povede k odpolitizování výběru vedení daného zařízení. Podle Holcáta je ale v zákoně řada věcí, které nejsou dotaženy do konce.

"Nemyslím si, že by v krátké době bylo možné dojít ke koncensu. Bude tady politický lobbing, aby tento zákon dopadl jinak," připustil Holcát a dodal, že i tento návrh čeká odklad.

Zákon zamíří na vládu

Naopak zákon omezující kouření a prodej alkoholu dostane od ministra Holcáta zelenou. Heger měl ambici zcela zakázat kouření ve všech restauracích, hospodách, ale i menších provozovnách s občerstvením. Jeho součástí je i zákaz prodeje alkoholu a tabáku ve školách.

"Já bych ho osobně příliš neměnil," zareagoval Holcát na otázku Aktuálně.cz, jestli počítá i se zákazem kouření v hospodách.

Zákon je v současné době na ministerstvu zdravotnictví ve fázi vypořádávání posledních připomínek. V nejbližší době proto odejde na vládu.

Jednou z připomínek byl i návrh policejního prezidia, které chtělo, aby se úplně zakázal prodej alkoholu na internetu.

Všechna ministerstva, která před pádem kabinetu Petra Nečase ovládala ODS, pak chtěla, aby bylo možné dál v restauracích kouřit. "Z pohledu ministra zdravotnictví musím říct, že kouření způsobuje ztráty na zdraví," prohlásil Holcát.

I když zákon v současné podobě projde vládou, není jasné, co se s ním stane v Poslanecké sněmovně. Z nedávné ankety deníku Aktuálně.cz vyplynulo, že zákon by v současné době získal 81 hlasů, 82 poslanců by zvedlo ruku proti.

Kuřáci ve sněmovně

Aktuálně.cz u zákonodárců také zjistilo, že 45 z nich pravidelně kouří, buď cigarety, nebo doutníky. A dalších 27 přiznalo, že se účastnili akce tabákové firmy. Šlo přitom většinou o členy rozpočtového či hospodářského výboru, kteří při svých jednáních rozhodují o dani či regulaci kouření.

I Holcát připouští, že protlačení zákona v současné podobě nebude snadné. "Jsou tady dva aspekty, počet kuřáků a nekuřáků v Parlamentu, pak je tu otázka ekonomická. Nedokážu říct, co to s ekonomikou udělá. Stát má určitý benefit z kouření," dodal ministr Martin Holcát.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Čas se krátí, je třeba jednat o kontrole jaderných zbraní, řekl mluvčí Kremlu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov před středečním setkáním ruského prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým protějškem Joem Bidenem v Ženevě zdůraznil, že podle Moskvy je zapotřebí urychleně zahájit jednání o dohodě o kontrole jaderných zbraní. Obě země letos o pět let prodloužily smlouvu známou pod zkratkami START 3 či Nový START, jejíž platnost by jinak vypršela v únoru. Prezidenti podle Peskova mají mimo jiné řešit, jak a kdy nová jednání na toto téma začnou.

"Ano, dohoda (Nový START) byla prodloužena, Bidenova administrativa učinila politické rozhodnutí. To je pozitivní fakt, ale čas se krátí (…) Je nutné začít jednání," uvedl podle agentury TASS kremelský mluvčí.

Podle Peskova Moskvu zaujalo, že americký prezident Joe Biden podle něj připustil "hypotetickou možnost" vstupu Ukrajiny do NATO. "Dříve žádná taková prohlášení nebyla učiněna. V Moskvě tomu samozřejmě věnujeme plnou pozornost," nechal se slyšet Peskov s tím, že Putin má vždy jasno v tom, kde jsou pro Rusko "červené čáry" a věří, že pokud to bude nutné, na setkání šéf Kremlu postoj Moskvy jasně sdělí.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Ceny v českém průmyslu v květnu zrychlily růst na 5,1 procenta

Ceny v průmyslu v Česku vzrostly v květnu počtvrté za sebou, meziročně se zvýšily o 5,1 procenta. Jejich růst tak dál zrychlil. Proti loňskému květnu byly o 4,4 procenta vyšší také ceny v zemědělství. Meziročně dražší byly rovněž stavební práce a tržní služby pro firmy. Oznámil to ve středu Český statistický úřad. Ceny v průmyslu, zemědělství a stavebnictví byly vyšší také v meziměsíčním srovnání, ceny služeb dál stagnovaly na úrovni z předešlého měsíce.

Ceny u výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele. Míra spotřebitelské inflace v květnu klesla na 2,9 procenta z dubnových 3,1 procenta. Na květnovém růstu cen se podepsalo hlavně zdražování pohonných hmot, meziročně naopak dále zlevnila řada potravin.

Ceny průmyslových výrobců loni v prosinci a letos v lednu stagnovaly, od té doby tempo jejich meziročního růstu zrychluje. Květnový růst o 5,1 procenta je stejně jako bylo už dubnové zvýšení cen v průmyslu o 4,6 procenta nejvýraznější od listopadu 2011. Vyšší byly v květnu proti loňsku ceny ropy a zemního plynu téměř o dvě třetiny a chemických látek a výrobků o 43,3 procenta. Ceny kovů a kovodělných výrobků se zvýšily o víc než desetinu. Klesly ceny dopravních prostředků o 3,7 procenta, ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku se snížily o necelé procento.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Izrael podnikl nálety na Pásmo Gazy, odkud byly vypuštěny zápalné balony

Izraelské vzdušné síly v noci na středu podnikly nálety na palestinské Pásmo Gazy. Stalo se tak nedlouho poté, co zápalné balony vypuštěné z Pásma Gazy způsobily asi dvacítku požárů na jihu Izraele. Jedná se o první významnější incidenty mezi Izraelci a Palestinci od příměří z 21. května, které ukončilo 11denní přeshraniční boje, informovala agentura AFP. Podle Hamásu nebyl při náletech nikdo zraněn.

Izraelská armáda uvedla, že její letadla zasáhla vojenské cíle využívané členy Hamásu v Chán Júnisu a ve městě Gaza. "Ta místa, na něž jsme útočili, využívali k teroristickým aktivitám," sdělil armádní mluvčí. Dodal, že šlo o odvetnou operaci za žhářské útoky na jižní Izrael.

Izraelská média uvádějí, že Palestinci v úterý vyslali přes hranici z Pásma Gazy zápalné balony, které způsobily 26 požárů v západním Negevu. Patnáct z nich vzplálo v lese u kibucu Beeri. K jednomu z balonů bylo připojeno výbušné zařízení, které explodovalo ve vzduchu nad školkou v západním Negevu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy