Hašteřiví zelení půjdou do voleb dvouhlaví

Adam Junek
7. 2. 2010 17:24
Martin Bursík se postavil do čela ústecké kandidátky. Liška na volby podle něj nestačí
Po volbách do Evropského parlamentu se Bursík stáhl z vedení strany
Po volbách do Evropského parlamentu se Bursík stáhl z vedení strany | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Vymodlený úspěch z minulých parlamentních voleb rozprášily v následujících bojích o přízeň voličů vnitrostranické rozepře. A těm očividně není konec ani před nadcházejícími řádnými volbami do poslanecké sněmovny na konci letošního května. Řeč je o Straně zelených.

Včera se do čela pražské kandidátky postavil úřadující předseda partaje Ondřej Liška. Do funkce jej vynesl odchod Martina Bursíka po debaklu v loňských volbách do Evropského parlamentu. Ten ale již očividně svého odchodu lituje a Liškovi stranu svěřit bezmezně nehodlá.

Ještě před loňskými neuskutečněnými předčasnými volbami tvrdil, že kandidovat už nebude. Stejně hovořila i jeho životní družka, poslankyně Kateřina Jacques.

Nyní ale otočil a při svém "come backu" dokonce zaútočil na "svého" šéfa. "Budu kandidovat proto, že cítím, že Ondřej Liška není pro boj, který nás čeká v těchto volbách, dostatečně zkušený, výrazný a pevný a že jsem opustil vedení SZ příliš brzy," napsal Bursík jako jeden ze sedmi bodů, proč hodlá o poslanecké křeslo usilovat. O přízeň voličů pak bude usilovat v Ústeckém kraji, kde se utká například s Jiřím Paroubkem či Milošem Zemanem.

DOKUMENT:
Proč budu kandidovat, vysvětluje Bursík

Ostrá slova od Martina Bursíka přicházejí poté, co v Praze svůj boj o místo na kandidátce prohrála Jacques.

Ondřej Liška se do sporu s Bursíkem odmítl pustit. "Těší mě, že se nakonec rozhodl kandidovat. Je zřejmé, že mezi Martinem Bursíkem a novým předsednictvem panuje odlišná představa o tom, co je dobrý styl vedení strany. Spojuje nás ale zelený program a zápas o lepší politiku v České republice," reagoval pro Aktuálně.cz.

Již dříve se malá parlamentní strana potýkala s vnitřními rozbroji. Nespokojené křídlo proti Bursíkovi vedla někdejší místopředsedkyně strany Dana Kuchtová. Na její straně pak stály také dvě poslankyně Věra Jakubková a Olga Zubová, které následně partaj opustily a způsobily pád vlády Mirka Topolánka.

Zubová si dokonce založila svou vlastní "zelenou" stranu. Před předčasnými volbami nakonec Zubová stanula na pražské kandidátce ČSSD.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy